Projekt SILNÍ BEZ NÁSILÍ přichází do Ostravy

Mezinárodně proslavený projekt spojuje téma šikany a její prevence s pravdivým příběhem z chicagského ghetta. Partnerem inovativního projektu, který přináší zcela nové metody učení a má za sebou neuvěřitelné výsledky, se stala Základní škola Dětská z Ostravy-Poruby.

„Základní myšlenkou projektu Silní bez násilí je pomocí zážitkových technik, modelových situací, hudby a tance pracovat na posílení sebevědomí dětí,“ vysvětluje Marie Kotková z občanského sdružení Trialog, která je hlavním mozkem a iniciátorkou projektu v České republice, a pokračuje: „Cílem je dodat dětem odvahu a případně vzor pro řešení konfliktů v jejich bezprostředním okolí.“

Projekt vznikl v Německu a jeho osou je muzikál Streetlight vytvořený mezinárodní skupinou Gen Rosso podle skutečného příběhu. „Jeho děj se odehrává na konci šedesátých let minulého století na předměstí Chicaga v prostředí gangů,“ vypráví Marie Kotková a dodává: „Příběh Charlese, který hledá víc než boj a svět, který mu předměstí Chicaga nabízí, odhaluje dětem základní témata, jako jsou přátelství, láska, pomsta nebo osobní odpovědnost.“

Síla projektu tkví v metodě, jak dětem tato témata představuje. Žáci s nimi pracují během tří měsíců ve výuce, a to podle osnov, které spoluvytvářejí s týmem odborníků pedagogové z jejich vlastní školy. Příprava vyvrcholí v březnu 2013, kdy do Ostravy přijede mezinárodní skupina herců, tanečníků, zpěváků z kapely Gen Rosso, která s dětmi muzikál připraví.

„Do přípravy muzikálu bude zapojena prakticky celá škola,“ uvádí Marie Kotková. „Muzikál pojme až 250 dětí, které se samy stanou hlavním realizačním týmem,“ vysvětluje princip, na kterém projekt stojí. „Pod vedením Gen Rossa se z nich stanou členové souboru, herci, tanečníci, zvukaři, osvětlovači, výtvarníci scény a tak dále,“ říká Kotková.

Představení se pak bude v Ostravě dvakrát hrát pro veřejnost, a to v březnu 2013. „Při brněnském uvedení muzikálu Streetlight dětem tleskalo tisícové publikum,“ říká Kotková a dodává: „Na projektový týden a muzikál Streetlight navazují další aktivity s dětmi a jejich rodiči. Výsledkem dvouletého projektu pak bude zcela nový výukový materiál.“

Projekt má prokazatelné výsledky a v souvislosti s ním se objevil termín „pozitivní trauma“, který vytvořil doktor Filip Caby, dětský psychiatr z německého Papenburgu. Se svými kolegy na klinice prý diskutoval, jak je možné vysvětlit tak náhlé a hluboké změny, ke kterým došlo u několika mladých pacientů, kteří se dřív vážně potýkali s problémy anorexie, bulimie nebo sebevraždy. Po strávení týdne se členy kapely Gen Rosso a pořadateli projektu Silní bez násilí začalo docházet k náhlé hluboké a pozitivní proměně v jejich životech.

Na základě svých výsledků se projekt Silní bez násilí rozšířil do německých věznic a vzápětí do celého světa například na Kubu do prostředí profesionálních uměleckých škol, do Číny na festival mládeže nebo do chudinských slumů v Brazílii.

Historie projektu SILNÍ BEZ NÁSILÍ v České republice

Autorem projektu Silní bez násilí (Stark ohne Gewalt) je pedagog Mathias Kaps z občanského sdružení Starkmacher (www.starkmacher.eu), který tento projekt postavil na muzikálu Streetlight mezinárodní skupiny Gen Rosso. Skupina Gen Rosso je složena z 18 umělců z devíti zemí světa (Brazílie, Argentiny, Keni, Tanzánie, Španělska, Polska, Itálie, Švýcarska a Filipín). Skupina má řadu vlastních projektů (koncerty, festivaly, muzikály, spolupracuje se školami, věznicemi, dětskými domovy apod.), se kterými jezdí doslova po celém světě (www.genrosso.com).

Jeho metoda se již několik let osvědčuje v Německu, kde vznikla. Občanské sdružení Starkmacher v roce 2007 oslovilo jako jedinou organizaci v ČR občanské sdružení Trialog (www.trialog-brno.cz), aby se podílelo na pilotní verzi projektu. Díky podpoře Evropské komise (program Daphne) se tento projekt pod názvem Silní bez násilí – Prevence šikany a násilí mezi dětmi v letech 2007 až 2009 rozšířil do dalších evropských zemí. Kromě Německa a České republiky byl uveden také v Polsku, Maďarsku či Rumunsku.

Na závěr evropského pilotního projektu Silní bez násilí Trialog uspořádal v lednu 2009 mezinárodní konferenci pod názvem Prevence násilí mezi dětmi. Konference proběhla v Kanceláři veřejného ochránce práv s osobní účastí a záštitou ombudsmana JUDr. Otakara Motejla. Na konferenci přijeli zástupci všech zúčastněných zemí – přítomno bylo asi 150 odborníků z oblasti výchovy a vzdělávání, zdravotnictví, psychologie, psychiatrie, policie, justice či práva.

Akci svou účastí podpořily také politické a církevní autority. Vedle starostů a zástupců českých, německých a rumunských ministerstev s příspěvkem vystoupil také kardinál Miloslav Vlk a zúčastnila se jí i vedoucí programu Daphne zastupující Evropskou komisi Marilena Raouna.

Projekt SILNÍ BEZ NÁSILÍ dnes

V současnosti projekt získal podporu MŠMT a Evropského sociálního fondu. Jeho nositelem je občanské sdružení Trialog, záštitu mu udělilo ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy a patronem a moderátorem projektu se stal Honza Musil.

V období od září 2010 do srpna 2013 bude projekt postupně realizován v devíti krajích ČR – kromě Ostravy také v Brně, Jihlavě, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Zlíně, Šumperku a Hradci Králové.

Alica Heráková, manažerka projektu

Foto: archiv SBN

OSTRAVAK III/2012


Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa