Prvorepubliková vila v centru Ostravy za cenu bytu aneb Jak dlouho budou na špatné hospodaření dopravního podniku doplácet občané?

Již sto let stojí na ulici 28. října nádherná vila z počátku minulého století. Možná si ještě pamatujete na dobu, kdy v ní sídlili revizoři Dopravního podniku Ostrava (DPO). Ti z vily zmizeli a následně zmizela i vila z majetku DPO.

Stalo se tak loni na sklonku letních prázdnin, jen pár týdnů před komunálními volbami. Na samotném prodeji by asi nebylo nic divného (DPO zřejmě dům opravdu ke své činnosti nepotřebuje), kdyby však nebyla prodána za směšně nízkou cenu 9,6 milionu korun. Za cenu, za kterou se dnes nabízejí nové byty v centru našeho města. Chtělo by se možná říct, že šlo o pochybení nebo o omyl, ale nejde to. Dům byl prodán společnosti JRP Property, s.r.o., prázdné společnosti nevykonávající žádnou činnost, která dokonce od svého založení až do loňského podzimu hospodařila se ztrátou. Společnost založil a funkci předsedy představenstva v ní vykonával pan Roman Horváth z Frýdlantu nad Ostravicí. Druhým akcionářem a rovněž členem představenstva byl pan Peter Diľ. Samotná jména vám asi mnoho neřeknou. Oba pánové však rovněž vlastní a vedou společnost SATUM CZECH, s.r.o., makléřskou pojišťovací společnost, mezi jejíž klienty patří mimo jiné Dopravní podnik Ostrava a.s.

Řízení o provedení vkladu vlastnického práva z DPO ve prospěch JRP Property bylo ukončeno 14. září 2010. Hned tři dny na to, tedy 17. září 2010, byla svolána valná hromada, která mimo jiné změnila podobu akcií tak, aby již nešlo dohledat, kdo je jejich vlastníkem. Ze sledu rychle navazujících skutečností lze však přesvědčivě dovodit, že společnost byla obratem prodána. I s čerstvě a levně nabytou nemovitostí. Za kolik se prodej uskutečnil, nevíme. Stejně tak nevíme, kdo byl jejím skutečným kupcem. Proslýchá se, že jím je mladý ostravský advokát pan Karel Ležatka, který je i současným novým předsedou představenstva společnosti JRP Property, s.r.o., a který do domu hodlá přestěhovat svou advokátní kancelář.

Tomu, že si zjevně úspěšný advokát koupí nemovitost od DPO nelze nic vytknout. Velmi zvláštní je však postup, jakým byl prodej proveden. Proč nebyla nemovitost prodána přímo konečnému kupci Dopravním podnikem Ostrava? Nevíme. Nabíledni je však prostá odpověď. Protože cena akcií byla vyšší než kupní cena, kterou DPO za nemovitost obdržel. Kdo získal onen rozdíl? Pojišťovací makléř DPO, vedení DPO nebo snad politici sedící v dozorčí radě DPO, kteří mají dbát na jeho řádné hospodaření? Těch otazníků je mnoho, a tak přidáme jen poslední: bude mít vedení města zájem a najde sílu a odvahu k důkladnému prošetření celého případu? Další vývoj budeme sledovat a budeme vás o něm informovat.

(red)

  1. Autor: Kádrovák2011

    22.2.2011 - 12.32

    Ta otázka na konci, je spíše řečnická. Chceš-li dýchat zdravý vzduch a být úspěšný podnikatel, měl bys bydlet ve Frýdlantu a v Ostravě jen „lovit penízky“.. A ten název firmy :-) taky sedí – „proper to“..

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa