Reakce společnosti Sareza a čtenářů na náš článek

V prvním čísle časopisu Ostravak v lednu 2010 jsme zveřejnili článek „Čapkárna se změnila na mrazírnu, kde nic nefunguje, jak by mělo...“, který podle osobních zkušeností autorů článku poukazoval na nedostatky Vodního světa Čapkárna patřící společnosti Sareza.

Na konci února nás na základě otištěného článku samotná společnost Sareza e-mailem zažádala podle zákona o periodickém tisku a o ostatních hromadných informačních prostředcích, § 19 Oprava, o zveřejnění tzv. tiskové odpovědi, a to na stejném místě a ve stejném rozsahu jako byl původní článek.

Tisková odpověď se běžně užívá v novinářské praxi. Pokud zveřejníte v tisku informace, které se dotýkají např. cti nebo dobré pověsti, tak subjekt, kterého se to dotýká, má právo písemně požádat vydavatele o opravu a uveřejnění svého vyjádření k tématu. Žádost musí být doručena podle zákona číslo 46/2000 Sb. nejpozději do 30 dnů ode dne uveřejnění napadeného sdělení v periodickém tisku, jinak právo na uveřejnění odpovědi zaniká.

Nejabsurdnější na celé záležitosti je, že společnost Sareza pravděpodobně o deset let zaspala dobu a odkazuje se na zákon, který byl 14. března 2000 zrušen. Starý zákon byl nahrazen s účinností od 14. března 2000 tiskovým zákonem č. 46/2000 Sb.

Navíc v oficiálním stanovisku, které chtěla společnost Sareza uveřejnit jako svoji tiskovou odpověď v časopise Ostravak, bylo mimo jiné uvedeno, že jsou si vědomi, že masážní lůžka ve Vodní jeskyni neplní zcela svoji funkci a v létě plánují jejich technickou úpravu. A pokud jde o dlažbu, Sareza napsala, že ve svých zařízeních vyžaduje u dlažby vždy o úroveň vyšší protiskluz, než jaký stanoví norma, ale přesto byl na Čapkárně v září loňského roku proveden ještě protiskluzový nátěr „navíc“.

Nikomu z města asi nevadí, že rekonstrukce Čapkárny stála nemálo peněz a již po dvou měsících provozu se zde dodělával protiskluzový nátěr navíc, po roce se zde budou také opravovat trysky v jeskyni, a když navíc městská společnost něco řeší, tak jedině podle zákona, který několik let neplatí. Není zde opravdu něco špatně, jak bylo zmíněno v lednovém Ostravaku?
Díky tomu, že se jedná o městskou společnost, tak si myslíme, že mnohé věci nefungují nejen na Čapkárně a v celé Sareze, ale také na ostravské radnici.

Po vydání článku v našem časopise a po zveřejnění oficiálního stanoviska společnosti Sareza na jejích webových stránkách (www.sareza.cz) se nám začali ozývat jak návštěvníci Vodního světa, kteří Čapkárnu hájili, protože ji mají rádi, tak i ti, kteří měli podobně špatnou zkušenost stejně jako autoři uveřejněného článku. Těch, kteří si stěžovali právě na chlad, špatnou orientaci a vyhozené peníze za rekonstrukci, je bohužel většina. Nejsme to právě my Ostravaci – návštěvníci zrekonstruované Čapkárny, kteří by se zde měli cítit spokojeně?

Dne 25. března 2010 časopis Ostravak odpověděl na e-mail vyžadující tiskovou odpověď společnosti Sareza následovně:
Vaší žádosti nelze v současné době vyhovět, protože dle našeho názoru jednak nenaplňuje všechny zákonné náležitosti, jednak se domníváme, že uveřejněným článkem jsme se nijak nedotkly jména nebo pověsti společnosti Sareza, s.r.o.
K našemu emailu se nám společnost Sareza nijak nevyjádřila.

Názory čtenářů na Vodní svět Sareza si můžete přečíst v našem původním článku „Čapkárna se změnila na mrazírnu, kde nic nefunguje, jak by mělo…“.

-red-

IV/2010

 1. Autor: Vašek

  15.5.2010 - 16.53

  Nechci se zastávat společnosti Sareza, ale Vaše články se mi přece jenom zdají účelové, dle zásady: "najdi trochu špíny, a tu pak rozmaž". V minulém čísle jste např. psali, že do jeskyně chybí zíbradlí. Ale jak všichni ví, je tam od začátku. Je to ostatně i v reakci jednoho z komentujících první článek. Co se týká klouzavé dlažby. Byl jsem ve Frýdku, Kravařích, (Čestlice, Liberec ….), a MOKRÁ dlažba klouže všude. Že by i za toto mohla Sereza?
  Jo, na Čapině není všechno ideální, je tam hodně věcí, za které by vedení zasloužilo, ale takové šíření polopravd je neetické a podpásové.
  A ještě jedna věc. Neznalost zákona jistě neomlouvá, ale co je absurdního na tom, že nějaká společnost neví, že nějaký zákon – zcela mimo její odbornost, byl nahrazen jiným? To mají i pekaři sledovat novelizace atomového zákona?
  A že se sešlo i více záporných reakcí než kladných … Sleduje někdo z vás jiné internetové diskuze? 99% reakcí (krom erotických videí) je ZÁPORNÝCH. Nejsem sociolog, ale některý by jistě dokázal odpovědět proč.
  S některými věcmi musím ale souhlasit. Čapkárna je dispozičně řešena zcela nevhodně, teplota vody by mohla být vyšší a obsluha mohla po dobu rekonstrukce absolvovat školení o vhodném chování.
  Váš čtenář Vašek.

 2. Autor: Ruda

  3.6.2010 - 7.07

  Pár názorů na to co píšete…Pokud by se zvýšila teplota vody, znamenalo by to pro kondoční plavce tedy cca 50% návštěvníku zhoršení podmínek pro jejich "trénovaní" co se týče chladu v chodbách, čapina není vyjímka chlad v šatnách je na každém bazénu, jenže to už nikdo neřeší…Okna jsou otevřené proto aby na chodbách nebyl smrad ze skříněk – ano bohužel je to tak docela často jde cítít ze skříněk kde mají různí lidé své věci, tak možná je lepší trošku se otřepat zimou než smradem…To, že se lidí neumí orientovat v chodbách čapiny akorád naznačuje to, že jsou shnilí se podívat na cedulky, které podle mě jakožto zakázníka docela ukážou směr, stačí trochu přemýšlet a né hned psát do novin, že je všechno špatně. A to co psal p. Vašek, že by zaměstnanci se měli chovat slušně – ono by neuškodilo kdyby se i zákazníci chovali slušně a né jako nevychované hovado, které nadává do ruzných lidských slabin, rozhodně věřím, že i obsluha změní postoj. Je těžké se usmívat když Vám někdo řekne, že jste píča…A to, že čapina je řešena tak jak je za to může nebo nemůže vedení celé sarezy…

 3. Autor: V. D.

  30.9.2010 - 10.50

  Vážená redakce,nedávno jsem ve vašem časopise četl článek o koupališti čapkárna.Musím Vám dát stoprocentně za pravdu,ale k tomuto špatně odvedenému dílu bych určitě přidal i krytý bazén v Porubě.Minimálně jeho venkovní část a nově zbudovaný tobogán.Po dlažbě lze chodit pouze stylem tučňáka jinak totiž ležíte na zemi.Což se boužel stalo i mi a mé dceři.Ona tahle organizace Sareza má celkově podivný přístup k zákazníkům.Jedna část obyvatel Ostravy prý sociálně slabí mají volný vstup na bazény.Ověšení zlatem ve značkových věcech a s koupaliště odjíždějí taxíky.Já jakošto většina Ostravanů uřícený z práce do školky pro dceru a MHD na koupaliště.Zaplatím klidně ještě v pět hodin plnou cenu.No zvláštní přístup k obyvatelům.Proto hurá zpátky na rybníky, tam jsme si opravdu všichni rovni.
  Jinak přeji vašemu časopisu mnoho úspěchu .Děláte to dobře..

 4. Autor: Milan

  23.5.2017 - 7.01

  pro autora V.D. – tak nevolte soc.demáky kteří ci/ká/ny financují z našich daní,a volte SPD Tomia Okamury. Když je jediným argumentem voliče ČSSD, že mu zvedne po volbách o 500 korun mzdu, /načež druhou kapsou mu vytáhne o 3000 víc/ je to dost ubohé
  samozřejmě všichni ví že nepracující černé etnikum ze Slovenska se má v ČR jako prase v žitě a bere na dávkách cca 50 000 korun měsíčně, i více, za to poděkujte ODS, soc.demákům a topákům, kteří byli nebo jsou ve vládách posledních 20let

Vložení komentáře


Další články

 • Rozbité Masarykovo náměstí – Alibismus pánů radních
 • Základem demokracie je svobodný přístup k informacím
 • Pan primátor se mýlí – Ostravak není součást předvolební parlamentní kampaně
 • Rozhovor s Vendulou Krčmářovou, vedoucí Ostravské pobočky Arnika
 • Kdo udělá pořádek na Stodolní?
 • Reakce společnosti Sareza a čtenářů na náš článek
 • 1st International School of Ostrava – Pohádkový sen každého podnikatele
 • Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází
 • Editorial V/2010
 • Postřehy

  • Yetti se konečně zjevil: Bílá kniha už vyšla

  • V polovině dubna proběhla médii zpráva, že  konečně vyšla Bílá kniha alias Yetti, o které Ostravak psal v minulém čísle časopisu.

   Jsme rádi, že je kniha konečně na světě, jenom si říkáme, jestli by to příště nešlo udělat lépe. Slibovat lehkovážně občanům, že kniha bude v prodeji na podzim 2009, a přitom se na pultech objeví s půl ročním zpožděním, nám připadá vůči Ostravakům velmi nefér. Přitom by stačilo tak málo, zodpovědně si stanovit reálný termín, kdy má kniha vyjít a pouze jej dodržet.

   Kniha je spojena s kandidaturou města o titul Evropského města kultury 2015, a právě samotné město Ostrava by mělo být vzorem všem a plnit slíbené termíny. Pokud si magistrát dělá legraci z občanů v takových  malých věcech, tak potom se až bojíme domyslet, jak to vypadá na městě při závažnějších rozhodnutích.  Nebylo by to u nás v Ostravě hned lepší, kdyby si páni radní od příště začali zodpovědně plnit včas slíbené úkoly, nebo si začali dávat reálnější termíny?

   Kde můžete Bílou knihu získat?
   Knihu můžete zakoupit ve všech Ostravských informačních centrech a  dále je distribuována po celé ČR například v síti Knihcentrum. Bílá kniha alias yetti stojí 290 korun.

  • další postřehy

  • Ve městě bude lékařská fakulta
  • Proč a jakým právem Jiří Paroubek zcela paralyzoval dopravu v Ostravě?
  • Nešvar měsíce
  • Když se chce, všechno jde

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa