ROBERT ADÁMEK: SLIBOVAT MŮŽEME JEN ÚSILÍ | Ostravak

ROBERT ADÁMEK: SLIBOVAT MŮŽEME JEN ÚSILÍ

Čas v originální ostravské kavárně Industrial Cafe plyne pomalu a Robert Adámek si poklidnou atmosféru a voňavou kávu náramně užívá. Ve svých čtyřiceti letech tenhle činorodý muž nikam nespěchá, snad jen když ho telefonicky popožene přítelkyně na večerní představení do divadla nebo kamarádi na badmintonový zápas.
Jako vášnivý cyklista najezdí tisíce kilometrů. Jako IT specialista pomáhá na svět řadě úspěšných projektů a dnes už 14 let řídí ostravskou firmu SIL Servis Partner a.s. Žije v centru Ostravy, hodně pracuje, hodně čte a hodně se zajímá také o politiku. Jak říká, vždy ho bavilo vstupovat do útrob politického hemžení, kde platí úplně jiná pravidla, nahlížet pod pokličku někdy více, jindy méně významných rozhodnutí, která ovlivňují běh věcí.

Kdo nejvýznamnějším způsobem ovlivnil Vás?

Můj otec, jednoznačně. Hned po revoluci se začal aktivně angažovat a vstoupil do komunální politiky, kde dlouhou dobu působil na různých pozicích. Tehdy jsme o tom hodně debatovali. Vzpomínám si, jak ho to bavilo a jak byl nadšený, ale taky, jak kroutil hlavou nad nelogičností některých postupů či rozhodnutí. Tehdy jsem si myslel, že politiku mohou dělat jen kovaní politici. Na otcově případu jsem ale poznal, že to může být zajímavá příležitost i pro běžného člověka, který má chuť a je odhodlán něco změnit. Ale taky jsem pochopil, že nezřídka jsou zájmy určitých skupin stavěny nad zájmy občanů a že v řadách těchto skupin jednotlivec, který je morální a čestný, neuspěje.

Jste dost soustředěný dovnitř. U politiků se spíš předpokládá dávka sebeprezentace. Jak to jde dohromady?

Docela dobře. Hledám jen něco jiného, než je sledování právě populárních trendů, a to v každodenním životě, práci i politice.

V Česku často vzniká až nepochopitelně iracionální nenávist vůči všemu politickému. Čím to je?

Těžko odpovědět, ale je pravda, že politik je u nás často vnímán jako žoldák, který lační po rychlých penězích. A mnoho z nich nás bohužel stále přesvědčuje, že tomu tak opravdu je. Možná za tím negativním vnímáním stojí i to, že politici umějí skvěle slibovat, zejména před volbami jsou v tomto směru mimořádně zdatní a přesvědčiví. S velkým zaujetím jsem sledoval poslední prezidentské volby. Lidé mohli mít na oba kandidáty z druhého kola názor takový nebo makový, ale ani jednomu nešlo upřít, že jde o výraznou osobnost s mimořádnou schopností oslovit a formulovat svůj názor.

A být i věrohodný…

Lidé potřebují věřit v nějaké hodnoty, které mají schopnost být životaschopné. Mě osobně zajímá, jaká bude naše budoucnost. Myslím si, že dnes jsou mnohem víc než kdykoli předtím platná Churchillova slova: „Krev, pot a slzy.“

Řeknu to takto, nemůžeme pořád dokola slibovat výsledek, když narážíme na dosud nepřekonané překážky a problémy. Slibovat můžeme jen úsilí.

A to i přesto, že spousta lidí stále doufá – nebo dokonce věří –, že holubi budou létat do úst zadarmo?

Právě proto. Víte, někde jsem četl odpověď hraběte Kinského na otázku, jaké to je být šlechticem. Řekl, že význam šlechtického rodu spočívá v tom, že někam patříte, že máte historii a hlavně že máte odpovědnost.

Proč si to lidé stále překládají jinak a zní jim to nevěrohodně?

Nevím, možná je to tím, že demokracie u nás je hodně mladá. Může to znít po 25 letech jako klišé, ale tak to je. Stále je málo těch, kteří vědí, že majetek je obrovská odpovědnost, stejně jako když zaměstnávám lidi a dávám jim práci nebo když chci, aby město, ve kterém žiji, se rozvíjelo a vzkvétalo. Toto se musejí lidé naučit, toto musejí pochopit, ale chce to čas.

Jaký máte vztah k Ostravě?

Je to moje osudové město. Narodil jsem se tady a až na pětiletou přestávku během vysokoškolských studií jsem tady prožil celý život. Proto mi na jeho budoucnosti záleží, a to byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl za hnutí Ostravak kandidovat v komunálních volbách, ne jenom pasivně přihlížet, ale být aktivní a něco pozitivního pro Ostravu udělat. A rozhodně není třeba dlouze hledat, stačí se rozhlédnout. Na každém kroku zakopnete o nějaký problém k řešení, otázku k hledání odpovědi.

V čem je podle Vás Ostrava výjimečná?

O výjimečnosti Ostravy už toho bylo řečeno i napsáno hodně. Tak například taková ostravská kulturní scéna. Není pochyb o tom, že je výjimečná a svou kvalitou obstojí v rámci celé naší republiky. Spousta známých umělců a osobností české kultury tady začínala nebo odtud pochází. A nemusím chodit daleko, uvedu příklad z mého oboru: v Ostravě vzniklo a stále působí několik IT firem, které patří ve svém oboru k těm nejúspěšnějším nejen v celorepublikovém měřítku, ale dosahují úspěchů a ocenění i v rámci Evropy. Takže schopní a kreativní lidé tady bezesporu jsou. A my bychom měli vynaložit maximální úsilí, aby tady i zůstali.

Které místo zde máte nejraději a které vůbec ne?

Ve svém okolí mám nejraději městský park Komenského sady. Rád tam chodím s rodinou na procházky i za sportem. Třeba loňský barevný podzim byl úchvatný. V zimě se dalo zase běžkovat nebo sáňkovat a těším se, až bude dokončena revitalizace sadů a úprava břehů řeky Ostravice. Možností zábavy a relaxace bude ještě víc. A místo, kterému se raději vyhnu? To je současná Stodolní ulice ve večerních a nočních hodinách. Ano, kdysi jsem býval častým návštěvníkem, ale to tam ještě byly kluby, kde se konaly koncerty, lidé se sem nechodili pouze opít, poprat a něco rozbít a zdemolovat. A dost hrůzný je i příjezd do Ostravy na Hlavním nádraží směrem od Olomouce. Ty ruiny v oblasti Přívozu hned vedle trati v ulici Nákladní jsou mimořádně odpudivé. Kdybych byl odjinud, tak se na místě otočím a prchám. To není ani v nejmenším naše dobrá vizitka. Chcete vyjmenovat další?

Děkuji, není třeba. Hnutí Ostravak vzniklo také proto, aby podobných míst v Ostravě ubylo.

I tak se to dá zjednodušeně říct. Hnutí Ostravak je hodně zajímavá sestava osobností a individualit. Členové hnutí, jak jsem je mohl poznat, mají toto město rádi a do politiky vstoupili, aby do řešení otázek a problémů města a záležitostí občanů vrátili zdravý rozum.

Každá loď může mít jen jednoho kormidelníka. Platí to i pro město? Jak se dá dobře řídit takové město?

(Smích.) Chce to chodit do obchodů, sednout si klidně i na lavičku v parku, projet se tramvají, zajít na jedno točené do hospody. To je naprosto úžasná plocha řídicí struktury. Když si k tomu vyžádáte tvrdou disciplínu, pracovitost a pokoru kompetentních a odpovědných, dá se úspěšně ukočírovat sebevětší problém. A zapomněl jsem ještě na správně nastavený systém kontroly, bez kterého se dobré řízení neobejde.

To zní při současných zkušenostech jako sen.

To máte pravdu, ale právě sny a vize jsou spolu s nadšením hybnou silou mnoha pokrokových změn třeba ve vědě a výzkumu, v moderních technologiích a dalších odvětvích. Tak proč by to nemohlo fungovat také v politice?

Když jsme u snů, na co se Vy osobně těšíte? Co by Vás nejvíc bavilo?

Řeknu to takto: těším se na výsledky příštích komunálních voleb. Věřím, že občané jsou vnímaví a všímají si těch změn, které za našeho, zatím krátkého působení nastaly. Když to zobecním, že na vlastní kůži poznají, že opravené chodníky, po kterých denně šlapou, tedy to naše „chodníkaření“, jak nazval počínání současného vedení centrálního městského obvodu jeho bývalý starosta, je pro ně vlastně mnohem lepší než realizace megalomanských investičních akcí, se kterými třeba mnoho z nich ani nepřijde do styku. Pokud si lidé uvědomí, že na úrovni komunální politiky je mnohem důležitější než vyhraněná politická příslušnost právě ta každodenní péče o občany a jejich potřeby a také účelná a promyšlená správa obecního majetku, myslím, že máme velkou šanci opět uspět.

Budete u toho?

Samozřejmě, chtěl bych v té započaté cestě pokračovat, protože v ní vidím smysl a také výsledky. Spousta věcí je tak trochu běh na dlouhé trati – za čtyři roky se prostě všechno nestihne a nezvládne – a byla by škoda je nedotáhnout do konce.

Co si nenecháte nikdy ujít?

Určitě dobrou a kvalitní kulturní akci, například koncert některé ze svých oblíbených kapel, nejlépe v nějakém ostravském klubu, a každý rok návštěvu festivalových koncertů Colours of Ostrava. Nenechám si ujít ani ochutnávku svatomartinského vína, které naznačí, jaký bude nový ročník.

Bez čeho se klidně obejdete?

Bez mléka, tvrdého alkoholu, produktů komerční zábavy, bez drahého sportovního auta. (smích) Ale vážně, naprosto mě vytáčí bezohlednost, nepoctivost a pokrytectví! Ostatně se sloganem: „Buďme k sobě ohleduplní a dodržujme pravidla,“ jsem před dvěma roky vstupoval do voleb. (red)

Robert Adámek se narodil 18. dubna 1972 v Ostravě. V rodném městě vystudoval Matiční gymnázium a poté úspěšně absolvoval Fakultu elektrotechniky a informatiky Vysokého učení technického v Brně. Je ředitelem IT společnosti SIL Servis Partner a.s. a jeho cílem je, aby firma byla nadále neméně úspěšná jako dosud, aby byla moderní, pružná a stabilní. Je rozvedený, má dva malé syny, s nimiž tráví spoustu volného času. Když najde chvilku pro sebe, nepohrdne sklenkou kvalitního vína, dobrou knížkou i poslechem oblíbené muziky. Rád jezdí do přírody na kole a v zimě na běžkách. „Takto si vážně dokážu dokonale vyčistit hlavu od všech starostí,“ říká.

 1. Autor: David Kubínek

  23.4.2013 - 6.57

  Úplná ctnost sama :-) neuvěřitelné

 2. Autor: neznámý

  2.6.2013 - 13.18

  takového člověka bych hnedka volila senátorem,určitě by dokázal splnit všechny závazky,které při volební.kandit. slíbil :-) Ostrava je pěkné město,jen je potřeba mít správné velení,které bude s rozmyslem investovat peníze a ne utrácet za „zbytečnosti“!
  Přeji hodně úspěchů.Pokud opravdu budete chtít a stát si za tím čím jdete tak to dokážete :-)

 3. Autor: Libor Lacko

  20.10.2013 - 22.10

  Ten kluk je opravdu šikovný ve všech směrech, ale ve všech :-) :-) :-) již jako dorostenec basketbalistů rád …….

 4. Autor: Milan Adámek

  25.11.2013 - 13.36

  A já jsem jeho tatínek !

 5. Autor: Jan Boček

  19.8.2014 - 9.47

  V roce 2009 jsem ho zažil jako svého šéfa ve firmě SIL a musím mu poděkovat, že i díky jemu jsem teď tam, kde jsem. Pomohl mi získat tolik důležitou praxi a za to mu moc děkuji!!!

 6. Autor: DBE

  12.9.2014 - 21.30

  Honzo mas pravdu…ten druhy prispevek jsem psala ja.clanek s mym reditelem z silu me zaujal a verim ze tento clovek to dotahne daleko.

Komentáře jsou uzavřeny.