Rozhovor: Ing. & Ing. Martin Drastich, MBA, Ph.D.

Narozen: 24. 2. 1971
Povolání: VŠ pedagog, IT specialista
Vzdělání: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Ekonomická fakulta
Vysoká škola báňská & John Moores University, Liverpool
Zájmy: hokej, lyžování, vysokohorská turistika


Kde pracujete?

Mým oborem jsou informační technologie a systémy managementu. Pracuji na VŠB-TU Ostrava jako IT specialista a učím na Univerzitě Palackého v Olomouci Management bezpečnosti a rizik a také mezinárodní normy, respektive Systémy managementu. Zároveň jsem certifikovaný auditor. Podařilo se mi skloubit praxi, výuku a publikační činnost.

Jste rodilý Porubák, nebo jste se přistěhoval z jiné části Ostravy?

Jsem rodilý Porubák. Základní, střední i vysokou školu jsem studoval v Porubě. Takže patriot.

Jaké máte koníčky?

Mým koníčkem je sport, při kterém se nejvíce odreaguji a vyčistím hlavu. Hraji aktivně hokej a oblíbil jsem si vysokohorskou turistiku. Mojí nejmilejší je Lysá hora, ale nejvyšší zdolanou Mont Blanc.

Proč jste se rozhodl kandidovat v komunálních volbách?

Důvodů bylo více, například, jak ukazuje živá kauza „Dědic“, ono několikaleté manželství ČSSD a ODS mělo zájmy zcela jinde, než se starat o blaho voličů. Nemůžeme se pak divit současnému stavu, kdy tady máme předraženou a zastavenou rekonstrukci Domu kultury Poklad, vrcholní představitelé ostravské ČSSD a ODS jsou dnes vyslýcháni protikorupční policií, hospody otevřené skoro nonstop, hluk opilců, zdrogovaná individua na lavičkách a tak dále. Takovou Porubu opravdu nechci. To mi skutečně vadí. Nechci se dožít toho, že se Poruba stane vyloučenou lokalitou. Slušný občan to donekonečna nevydrží a odstěhuje se. Místo něj přijde problematický jedinec a kvůli němu odejde dalších pět slušných. A kde to skončí?

Co bylo tou příslovečnou poslední kapkou pro vaše rozhodnutí kandidovat ve volbách?

Byla jí osobní zkušenost. Využil jsem starostou Poruby avizované předvolební setkání s občany na jaře tohoto roku. Za naše bytové družstvo jsem přednesl návrh, aby hospodská zařízení u našich panelových domů byla otevřena do 22 hodin. I my v domě máme domovní řád, který zakazuje provozovat hlasitou hudbu a řvát v době nočního klidu. Pan starosta nám dal před asi 40 občany své slovo, že pokud seženeme 50 podpisů, tak to zařídí. My jsme jich sehnali skoro 200. U starosty jsme byli celkem třikrát a pokaždé se nám snažil vysvětlit, že je to podnikání a že s tím nemůže nic dělat. Musím se přiznat, že i tak jsem dlouho váhal, zda jít a kandidovat, ale toto rozhodlo.

Proč jste se rozhodl pro hnutí Ostravak?

Jednoduše proto, že tady jsme doma my Ostravaci! A o tom, co a jak u nás bude, nebo nebude, by měl v první řadě rozhodovat občan Ostravak, a ne „ústřední výbor“ jakékoliv pražské stranické centrály. Jsem příznivcem přímé demokracie občanů, ve které má rozhodující slovo občan v průběhu celého volebního období, nejen v den voleb.

Co chcete přinést občanům Poruby jako kandidát za hnutí Ostravak?

Víte, všichni mluví o transparentnosti, ale zkuste se někoho zeptat, co to je a jak to provede. Nikdo vám k tomu konkrétně nic neřekne, přitom se můžeme inspirovat britskou normou „transparentní město“, kde je vše popsáno – oblasti, postupy, kritéria a metodiky, jak toho dosáhnout. Podstatou je, aby se vše zveřejňovalo. Nemusíme chodit daleko, například slovenské město Martin ušetřilo po zavedení systému za prvních šest měsíců 28 procent nákladů při stejném rozsahu služeb pro občany. Toto je i mým cílem.

A co s ušetřenými penězi?

Investovat do odprášení ulic, udržování čistoty, zlepšení infrastruktury, do volnočasových aktivit dětí, podpory seniorských programů a zejména do bezpečnosti v obvodu.

Jak to tedy vidíte s bezpečností v Porubě?

Vidím zde několik rovin. První rovina jsou herny, které jsou dnes na každém rohu a na nejrušnějších místech. Chtěl bych, aby tyto podniky z našeho obvodu vymizely. Vždyť výsledky z jiných měst mluví jasně. Zrušením heren klesla kriminalita. Další rovinou je městská policie. Navrhuji přesunout činnost pochůzkářů z dopoledních hodin do večerních a do míst s největšími problémy. Musí se důsledně nejen vyžadovat dodržování vyhlášek, jako je například otevírací doba zahrádek u restauračních zařízení, noční klid, úklid exkrementů po psech, ale musí se provádět prevence třeba i v kontrole dětských hřišť, která někdy okupují pochybná individua. Praxe mluví jasně – tam kde se objevuje pravidelně policista, se kriminalita snižuje. Poslední rovinou jsou moderní technologie, například kamerové systémy, které pomáhají řešit trestnou činnost a působí i jako prevence. GPS lokalizátory a osobní kamery by měly být součástí výstroje každého policisty. To samozřejmě stojí peníze, ale ve výsledku se tyto investice společnosti vrátí.

Máte s tím nějakou zkušenost?

Mám zkušenost z našeho domu, kde jsme se souhlasem všech nájemníků nainstalovali kamerový systém. Dříve zde byly vylámané schránky, poplivané a pomalované zdi, rozbité vývěsní skříňky, odpadky a pomočené rohy stěn. Po instalaci nastal zázrak, a to doslova – za poslední rok ani příslovečné smítko na zemi. Instalace šesti kamer se záznamovým zařízením nás vyšla na 25 tisíc korun, tedy 350 korun na bytovou jednotku. Investice se už dávno vrátila, jelikož nemusíme provádět opravy poničeného zařízení a budovy.

Máte vlastní konkrétní příklad práce pro občany?

Před dvěma roky jsme s kolegy vzali v bytovém družstvu odpovědnost do svých rukou. Po minulém vedení jsme převzali jedenáctipatrový dům, kde: zatékalo do střechy a oken, topení pískalo tak, že tam člověk neusnul, ucpávala se kanalizace, ve sklepě spali bezdomovci, zdi byly špinavé, schránky vylámané, nikdo se na nikoho neusmíval a hlavně na nic nebyly peníze.

Dnes najdete zápisy představenstva na vývěsce, v celém domě světla na pohyb, kamerový systém, topení, střecha a okna opraveny, sklep zabezpečen pohybovými čidly, nové schránky, dům je vymalován, přešli jsme na digitální vysílání, zajistili levnou správu domu, bezplatné internetové bankovnictví domu, zdarma webové stránky, pořádáme vánoční besídky a před domem máme krásný záhon.

A přestože jsme nezvyšovali fond oprav a splácíme úvěr po zateplení, máme na účtu milion. Jak jsme to dokázali? Snažíme se být řádní hospodáři, poptáváme vždy transparentně více firem a práce, které umíme, dělají členové družstva. Stejný přístup bych chtěl uplatnit i v práci pro náš obvod, pokud bych se stal zastupitelem.

-red-
4. října 2014

Komentáře jsou uzavřeny.