Rozhovor: Ing. Petra Bernfeldová

Místostarostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz pro věci majetkové a stavebního řádu a přestupků.

Po absolvování gymnázia vystudovala Ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava. V průběhu studií prošla řadou povolání. Zkusila si místo pokladní v supermarketu, učitelky angličtiny na základní škole, pracovala jako živnostník. Po ukončení vysokoškolského studia pracovala na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Získané pracovní zkušenosti uplatnila ve funkci místostarostky.
Energii dobíjí se svými dvěma syny, běháním pro radost, setkáváním s přáteli a četbou. Její aktivity na pozici místostarostky byly zásadní pro nové vnímání pohledu na svěřený obecní majetek. Iniciativa domovníků, makléře a webová aplikace s nabídkou volných obecních bytů a nebytových prostor, studentských bytů, katalog služeb podnikatelů, rozvoj dětských hřišť a podpora života v centru jsou z její dílny. Byla klíčovou postavou při vyjednávání podmínek nájemní smlouvy na budovu nového sídla úřadu Moravské Ostravy a Přívozu.

Narozena: 4. 10. 1977 v Ostravě
Vzdělání: VŠB -TU Ostrava, ekonomická fakulta
Profese: státní zaměstnanec
Stav: vdaná, 2 děti
Hobby: rodina a sport

Stejně jako před čtyřmi lety jste na prvním místě kandidátky hnutí Ostravak do zastupitelstva městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Vnímáte rozdíly mezi svou tehdejší a dnešní kandidaturou?

Rozdílů je mnoho – jeden je ale zásadní. Před čtyřmi lety jsme byli první a prakticky jediní, kteří se dokázali stmelit a postavit politické straně, která bezmála dvacet let řídila náš obvod. Volby jsme vyhráli a dokázali lidem, že je možné porazit velké parlamentní strany. Vzali jsme na sebe odpovědnost za vedení radnice a dnes skládáme účty svým voličům. Letošní volební výsledek tedy bude vysvědčením za naši čtyřletou práci.

Podle toho, co říkáte, to vypadá velice jednoduše…

Jednoduché rozhodně nic nebylo. Uvědomte si, že jsme nastoupili prakticky na úplně paralyzovanou radnici. Její pracovníci byli zvyklí na autoritářský režim vůdce a jiný názor než jeho nebyl přípustný. Mnoho schopných úředníků bylo vyhozeno, někteří raději odešli sami. Na jejich místa dosadilo vedení povětšinou své stranické kádry. Na radnici se místo práce politikařilo.

Motto: „Chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě.“

Co tím myslíte?

Nic není jen černé nebo bílé. Úřad pochopitelně plnil své povinnosti, aktivity vedení nad jejich rámec však byly minimální. Politici se soustředili pouze na velké stavební projekty, jakými byly například oprava kapličky v Husově sadě nebo revitalizace prostoru před hlavním nádražím. Běžné záležitosti a potřeby občanů je nezajímaly.

Je tomu dnes jinak?

Kdyby tomu nebylo jinak, nenechala bych se znovu postavit do čela kandidátky. Za svou práci se nestydím, a proto jdu znovu „s kůží na trh“. Možná rozdíl není tak výrazný, ale museli jsme začít úplně znovu. Vzbudit zájem a aktivitu zaměstnanců, pracovat pro občany, vytvořit kvalitní pracovní tým a začít pracovat systematicky. Občané vidí až výsledky a mnohdy si neuvědomují to obrovské množství práce, které je za nimi. Nejlépe to uvedu na příkladu. Zaměřili jsme se na opravy chodníků, jelikož po nich všichni chodíme a jsou určitou vizitkou obvodu. Museli jsme nechat vypracovat projekty, zajistit stavební povolení, sehnat peníze a teprve pak jsme mohli zahájit samotné opravy. A právě těmito, pro nás běžnými, maličkostmi se bývalé vedení nezabývalo a mnohokrát nám byla tato aktivita některými opozičními zastupiteli vytýkána.

Vy máte na starosti obecní majetek. Co se změnilo v této oblasti?

Radikálně se změnil hlavně přístup k majetku. Plně si uvědomujeme, že pozemky, domy, byty i nebytové prostory jsou „rodinným“ stříbrem, které nám přináší tolik potřebné příjmy. Skrze všechny odbory neexistovala ucelená evidence hospodaření s majetkem. Tu jsme vytvořili, a to včetně mapového podkladu. Díky tomu jsme odhalili mnoho případů, kdy byl užíván obecní majetek bez jakéhokoli smluvního ujednání a nikdo za jeho užívání neplatil.

Vytvořili jsme internetový portál, kde nabízíme majetek k pronájmu i prodeji, a záhy se výrazně zvýšila poptávka. Zřídili jsme funkci domovníků a usnadnili tak komunikaci s nájemníky bytů. Obecní makléř má blíže k zájemcům o pronájem. V těchto dnech vychází katalog služeb, který má podpořit podnikatele v centru města a pomáhat občanům.

S jakým cílem vstupujete do voleb letos?

Za čtyři roky jsem získala mnoho zkušeností, které bych v příštím volebním období ráda uplatnila. Podařilo se nám nastartovat řadu změn ve vedení radnice a rádi bychom v nich pokračovali, případně dotáhli do konce ty, které jsou v běhu. Radnice se odpolitizovala, je otevřená lidem a byla by obrovská škoda, kdyby se vrátila doba let minulých.

-red-
4. října 2014

Komentáře jsou uzavřeny.