Rozhovor: JUDr. Lukáš Semerák

Narozen: 11. ledna 1972 v Havířově
Vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Profese: podnikatel, člen zastupitelstva a rady městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
Stav: ženatý, 2 děti
Hobby: cestování a hudba

Otázku tohoto typu Vám pravděpodobně kladou všichni, ale nemohu začít jinak. Co Vás vedlo ke vstupu do komunální politiky?

Byl jsem k němu v podstatě donucen. O politiku jsem se nikdy nějak zvlášť nezajímal, chodil jsem k volbám, a to bylo všechno. Nedokázal jsem si plně uvědomit, jak hodně dokážou komunální politici ovlivnit náš každodenní život.

Zlom nastal v době, když děti začaly chodit do školky a do školy. Začal jsem vnímat špinavé chodníky, mnohdy žalostný stav a vybavení škol, chybějící přechody pro chodce nebo třeba divoce parkující auta. V dobré víře jsem chtěl pomáhat při řešení těchto drobností. Tehdy jsem z radnice poprvé slyšel ony známé odpovědi začínající slovy: Nejde, nemůžeme, nejsou peníze… Setkal jsem se i s tím, že úplně jednoduché a jasné věci se stávaly politickou otázkou. Nechápal jsem to a nehodlal jsem se s tím smířit.

Takto se nás postupně sešlo více a někdy v roce 2009 jsme založili občanské sdružení s názvem Žijeme ve městě. Dnes už vím, že naivně, jsme chtěli vedení radnice pomáhat zpříjemňovat lidem život v centru města. Narazili jsme však na tvrdou bariéru. Pánové z ODS a ČSSD se na radnici chovali jako na dobytém území, my jsme pro ně byli takový obtěžující hmyz.

Byl to pro nás opravdu tvrdý střet s realitou. Neochota, neschopnost a arogance lidí, kteří byli námi voleni a měli nás zastupovat.

Začali jsme mít jasno, že bez osobní angažovanosti se dále nedostaneme. Takto na základech občanského sdružení vzniklo hnutí Ostravak.

Proto je v názvu hnutí Ostravak obsažen dovětek hnutí občanů?

Ano, přesně tak totiž hnutí Ostravak vzniklo – úplně mimo politické prostředí. Nezaložili jej žádní zkrachovalí nebo přeběhnuvší politici, ale běžní lidé, tedy občané. Ti jej také dodnes tvoří. V tom, spatřuji jedinečnost hnutí Ostravak. Snad všechny poltické subjekty se dívají „nahoru“ do Prahy a řídí se tím, co jim řeknou. U nás je to přesně naopak. Řídíme se tím, co nám říkají lidé, které každý den potkáváme v Ostravě.

Co Vám v tomto předvolebním čase většinou říkají?

Asi nejsilněji zní touha lidí po pevném a rozhodném vedení města. Je zapotřebí začít řešit skutečné problémy Ostravy.

Motto: „Každý musí umět být zodpovědným za své počínání.“


Které to podle Vás jsou?

Bezpečnost a perspektiva. Lidí ztrácejí jistoty. V Ostravě sice nestojí zástupy nezaměstnaných, lidé si však nejsou jisti, zda o svou práci nepřijdou. Práce je v Ostravě často velmi špatně placená. Zejména mladí lidé nedokážou najít zajímavou a dobře ohodnocenou práci. Proto odcházejí pryč. Ostrava je hrdé město plné schopných lidí. Ti však musí dostat šanci ukázat co v nich je. Politika budování montoven je cesta do pekla, která schopné lidi zbytečně sráží na kolena.

Problémem je také bezpečnost. Dnes se všude hovoří jen o ubytovnách. Ano, ty představují problém, nicméně se nesmí zapomínat ani na sídlištní kriminalitu, vykrádání aut, drogy a na obecně snížený pocit bezpečí ve veřejném prostoru. O toto se město musí umět postarat. Vedení města musí mít opravdový zájem pomáhat lidem.

Myslíte, že jej nemá?

Svérázným způsobem se k řešení problémů občanů Ostravy postavil její současný primátor Petr Kajnar. Odstěhoval se do Malenovic. Jeho děti tak vyrůstají na čistém vzduchu a on se nemusí bát, že je někdo přepadne cestou ze školy.

Vy jste velkým kritikem právě Petra Kajnara.

Přeberme si fakta. Za jeho působení na pozici investičního náměstka byly podivně investovány tři miliardy korun, které si město půjčilo a teprve letos je vrátilo i s úroky. V době, kdy byl čelním představitelem ČSSD, tato strana zjevně tunelovala městské společnosti a ukradenými penězi se sama nechala financovat.

Máte na to důkazy?

Dobře, beru zpět, budu ctít presupmci neviny, opět se však proberte fakty.

V roce 2012 podnikatel Martin Dědic věnoval ČSSD, kterou vedl Petr Kajnar 600 tisíc korun. Je to uvedeno přímo ve výroční zprávě ČSSD. Rok na to je Martin Dědic zatčen, stráví několik měsíců ve vazbě a v současnosti je vyšetřován pro vyvádění peněz z Dopravního podniku a Městské nemocnice. Ani po roce ČSSD peníze nevrátila a Petr Kajnar zůstal ve funkci. Dokonce znovu kandiduje ve volbách. Mám věřit tomu, že se pod dvanácti letech zázračně polepšil?

U ostravské ČSSD jsem zvyklý na ledacos, ale vykrádat i Městskou nemocnici je už příliš silné kafe.

Vedení města tvrdí, že hnutí Ostravak umí jen kritizovat.

Když někomu dojdou věcné argumenty, začne pomlouvat. To je u nás běžné. Profesionální politici z nás mají prostě strach. Uvedu to na příkladu. Jako jediní jsme v námi vedeném městském obvodě pověsili všechny smlouvy na internet a netajíme se tím, že to uděláme všude tam, kde budeme moci. Už jen tento samotný krok je pro ně strašně nebezpečný. Budou-li všechny smlouvy zveřejňovány, kde budou brát velké strany peníze?

Jak si vysvětlujete skutečnost, že kritika směřuje převážně na Vás.

Je to jednoduché. Slibují všichni, ale my jsme v praxi předvedli, že své sliby opravdu plníme. V této souvislosti mě docela mrzí, že třeba ministerstva, která vede hnutí ANO, ani po roce nezveřejňují smlouvy na webu. Přitom to i oni slíbili. Když si toho všimnou velké strany, přestanou se takových lidí bát a šikovně je zatáhnou do svých struktur. Kdo to zaplatí? Prostý občan. Tuhle hru my prostě nehrajeme. Nemáme to totiž zapotřebí.

Zaujal mě Váš výrok o tom, že Ostrava je nemocná. Co si mám pod ním představit?

Ostrava je krásné město, nemocná je společnost. Opět Vám vše nejlépe vysvětlím na příkladu. Před pár týdny mě navštívil novinář. Léta pracoval v celostátním deníku, nyní působí ve veřejnoprávním mediu. Tvrdil, že nám fandí a že nám chce pomoct. Druhou větou si řekl o peníze za to, že o mě a o hnutí Ostravak nenapíší nic špatného. Vyhodil jsem ho. Před pár dny v deníku, v němž tento člověk léta pracoval, vyšel smyšlený hanopis. Obratem jsme podnikli příslušné právní kroky, soudy však rozhodnou až s obrovským časovým zpožděním, v době daleko po volbách.

Vím, že taková Ostrava není a chceme ji proto zbavit lidí, kteří ji škodí. Nepůjde to však najednou, bude to proces.

Hnutí Ostravak je vytýkáno, že je o něm málo slyšet. Co Vy na to?

Částečně jsem odpověděl v předešlé otázce. Je pro nás velmi obtížné proniknout do medií. Nejsem tak bohatý, abych si mohl rovnou koupit noviny. Přístupu do jiných médií pak brání letité osobní vazby. Lidé, kteří jsou přisátí na veřejných rozpočtech nechtějí, aby byl slyšet jiný názor než ten jejich oficiální. Ostatně taky proto začal vycházet časopis Ostravak.

Z určitého úhlu pohledu je však fakt, že o hnutí Ostravak není v médiích moc slyšet známkou toho, že dobře pracuje.

Co tím myslíte?

Hnutí Ostravak čtyři roky vede radnici Moravské Ostravy a Přívozu. Vedení radnice si dovolím přirovnat k lidskému tělu. Pokud je zdravé, v podstatě o něm nevíte a nepotřebujete chodit k lékaři. Chorobopis si přečtete až v okamžiku, kdy Vás začne něco bolet. Jinými slovy pokud je radnice zdravá, není o její činnosti slyšet. Pokud tomu tak není, jako třeba v Porubě, na Jihu nebo na ostravském magistrátu kam docházejí kriminalisté, radnice je nemocná. Pak o ní slyšíte v mediích, aniž byste chtěla.

Radnice musí sloužit lidem k jejich prospěchu a ne tomu, aby se za jejich vedení museli lidé stydět.

-red-
6. října 2014

Komentáře jsou uzavřeny.