Rozhovor: Mgr. Michal Nosek

Narozen: 9. 1. 1979
Povolání: Advokát
Vzdělání: Univerzita Palackého v Olomouci, Právnická fakulta
Zájmy: rodina, lední hokej, cyklistika a tenis, elektrická kytara, film a divadlo

Představte se nám.

Jsem Ostravák, narodil jsem se tady, žiji tady a rozhodně na tom v budoucnosti nehodlám nic měnit. Je mně 35 let, jsem ženatý, s manželkou máme dceru Elišku. Samozřejmě všichni bydlíme v Porubě.

Čím se živíte?

Jsem advokát. Vedle generální advokátní praxe zahrnující téměř všechny právní oblasti od práva civilního po trestní se mimo jiné zabývám také problematikou zadávání a organizace veřejných zakázek.

Co děláte ve volném čase?

Snažím se relaxovat a sportovat. V mládí jsem aktivně hrál hokej za Vítkovice, ale taky rok za Porubu. Pamatuji doby, kdy ještě hokejová kluziště na dnešní Sareze nebyla zastřešená. Když sněžilo, musela v průběhu třetiny vyjíždět i dvakrát rolba a my mrzli na střídačce. Dnes už je to úplně jiný komfort, nicméně občas, když si jdu s kamarády rekreačně zahrát, na ty časy vzpomínám. K zimním sportům ještě rád přidám lyže a v létě nejčastěji horské kolo a tenis. Kromě sportu pak hraji na kytaru v amatérské bigbítové kapele.

Co vás vede k tomu, kandidovat do obecního zastupitelstva?

Když chodím ulicemi našeho obvodu, potažmo města, všímám si věcí, které se mi nelíbí, ale které je možné, dle mého názoru, změnit. Mnohdy se jedná o drobnosti, ale jsou i větší, podstatné nedostatky, k jejichž řešení je zapotřebí razantnějších systémových změn. A protože stěžováním si v ústraní se samozřejmě nic nespraví, rozhodl jsem se nezůstat pasivní a svým aktivním přístupem současnou situaci změnit.

Máte nějaké zkušenosti ze zastupitelstva nebo obdobného orgánu?

Jsem člověk, který se snaží být aktivní, nesedět na zadku a stěžovat si „na vrchnost“. Už na vysoké škole jsem působil ve studentské „kolejní“ samosprávě, protože jsem nebyl spokojen se způsobem a kvalitou ubytování studentů. V domě, kde bydlím, dnes zastávám funkci předsedy společenství vlastníků a musím bez přehánění říct, že se nám v poměrně krátké době podařilo celý dům kompletně revitalizovat, opravit a vybavit například novými výtahy. V práci hájím zájmy klientů, takže vlastně zažívám takové malé zastupitelstvo každý den.

Co byste chtěl změnit ve fungování obvodu? V čem vidíte své uplatnění?

Jsem právník, proto bych se především, nikoli však pouze, zaměřil na tuto oblast. Mám na mysli zajištění řádného průběhu zadávacích řízení k veřejným zakázkám tak, aby vše probíhalo zákonným způsobem a zcela transparentně. Aby byly informace o tom, kam a jakým způsobem obvod investoval a samozřejmě za kolik peněz bylo postaveno či zrekonstruováno to či ono, volně k dispozici na internetových stránkách. Dále bych chtěl klást důraz na dodržování vyhlášek města a obvodu, stejně jako na jejich úpravu a vytváření nových, například regulujících hazard, omezujících konzumaci alkoholu na veřejnosti a podobně.

Proč hnutí Ostravak?

Odpověď je jednoduchá. Není to politická strana centrálně řízená z Prahy, kde jednotliví členové znají ostatní pouze ze zpráv v televizi. Hnutí Ostravak je tvořeno občany našeho města a obvodu, kteří se zajímají především o lokální potřeby a tvoří partu lidí, kteří táhnou za jeden provaz.

Kam v Porubě jdete, když se chcete pobavit?

Považuji se za kulturního člověka, proto mě mrzí, že v této oblasti má Poruba velké nedostatky. Na jejím území není jediné funkční kino, nemáme tady ani divadlo, kulturní dům je ve stavu, kdy bude malý zázrak, jestli v dohledné době bude zase plnit svou funkci. Za těmito zájmy tedy musím cestovat mimo náš obvod. Pokud jdeme s kamarády, jak se říká „na jedno“, volím nejčastěji některý z podniků na Hlavní třídě. Samostatnou kapitolu tvoří můj hudební koníček. Máme amatérskou kapelu a občas si víceméně pro sebe a naše přátele uspořádáme koncert. I tady bych si ale dokázal představit lepší podmínky pro mladé a začínající kapely. Vedle „rokáče“ Chlív a martinovské Woodmanovy Garáže se totiž v Porubě v podstatě nikde hrát nedá. A i v těchto podnicích jsou možnosti velmi omezené. Rozhodně je to jedna z oblastí, na kterou by se mohla obrátit pozornost zastupitelů obvodu.

Žije se vám v Porubě dobře?

Porubu považuji za nejlepší ostravský obvod a tudíž nejlepší ostravskou adresu. To ale neznamená, že jsem se vším spokojen. Mám na mysli neutěšenou dopravní situaci, kdy je v některých hodinách téměř nemožné přejít ulici 17. listopadu nebo Opavskou pro neúměrně hustou dopravu, poměrně časté „tahy“ opilců a dalších individuí Hlavní třídou, a nejen jí. Tohle jsou kaňky na jinak pěkném a klidném bydlení v Porubě.

Co můžete, s čistým svědomím, slíbit voličům?

Intenzivní práci, snahu o změnu některých zavedených pořádků, zamezení klientelismu na radnici a odstranění neprůhlednosti hospodaření s veřejnými prostředky obvodu a při zadávání veřejných zakázek. Zlepšení bezpečnosti v ulicích, potlačování hazardu a s tím spojené kriminality a samozřejmě celkové zlepšení přístupu zastupitelů a úředníků k občanům obvodu.

Je něco, co byste si hodně přál, něco, čeho byste chtěl jako zastupitel dosáhnout?

Přání je samozřejmě hodně, ale pokud bych měl nějaké vypíchnout, tak bych byl velice rád, kdyby se nám podařilo oslovit co nejvíce spoluobčanů, aby dali šanci změnám, o které se snažíme.

-red-
4. října 2014

Komentáře jsou uzavřeny.