ROZHOVOR: MUDr. Eva Schallerova

MUDr. Eva Schallerová, dětská lékařka ostře bojující za zlepšení ovzduší na Ostravsku a zároveň kandidátka hnutí OSTRAVAK v letošních komunálních volbách.

Kdo podle Vás je MUDr. Eva Schallerová? Jak byste sama sebe charakterizovala? A prosím, skromnost nechte stranou.

Eva Schallerová je 54letá, inteligentní, vzdělaná realistka, která šedou kůru mozkovou používá k myšlení a která si nedělá iluze ani o životě ani o lidech, ale ani sama o sobě. To není míněno skepticky. Mám ráda lidi, mám ráda hlavně ty děti, mám ráda i tu práci s nimi, jsem velmi ráda, že jsem pediatr.

Ve své praxi se převážně setkáváte s problémy respiračního charakteru. Co Vás jako lékaře trápí nejvíce – diagnóza, nebo bezvýchodná situace?

V podstatě takto přesně ani jedno. Vadí mi především to zbytečné utrpení těch nejmenších. Utrpení, které prožívají jen proto, že si zde nějaký bohatý kapitalista na úkor jejich zdraví a zdravé budoucnosti bezohledně mastí vlastní kapsy. S ohledem na diagnózu i situaci to celé vnímám spíš jako výzvu k boji. A to i jako lékař, i jako člověk.

Jak lze podle Vás charakterizovat současný stav ovzduší na Ostravsku? Máme ještě šanci na zlepšení, nebo se máme, dle slov současného primátora, raději odstěhovat?

Já osobně nejsem zajíc a z boje neutíkám. Spolu se svými nejbližšími žiji v tom nejhorším smogovém epicentru a budu tu tak dlouho, dokud se problém skutečně nevyřeší. Styděla bych se z beskydského podhůří radit těm, kdo tu možnost útěku nemají. Tolik k radám primátora. Navíc – a to z pohledu logiky, ke které se hlásím – stěhovat by se měl agresor, ne jeho oběti.

Co se týká šancí – vždycky existují a pořád je ještě všichni máme. Lidský organismus je schopen ohromné reparace, ale vše má samozřejmě svoje mantinely.

Co si myslíte o krocích současných představitelů města v boji za lepší ovzduší? Dělají dostatečné kroky ve prospěch občanů? Jaký je Váš názor na městem podanu žalobu na stát?

Názor zrovna na tuto otázku jsem si tvořila hodně dlouho, protože odsoudit někoho je velmi snadné, chápat jeho důvody je mnohem složitější, ale možná právě proto, že jsem měla možnost s většinou těch úředníků i opakovaně jednat, nyní už je můj názor nekompromisní.

Jestliže primátor tohoto města dává přednost průmyslu a jeho udržení před zdravím lidí a bojí se toho, aby nám průmysl neutekl do Polska, pak to pro mne není člověk, jehož prioritou je normální běžný člověk. Město je jednoznačně spoluodpovědné za katastrofální stav ovzduší, který zde máme, a jde o vědomé a dlouhodobé bojkotování hlavně toho skutečného řešení.

Co se týká žaloby na stát – těžko se mi normálním rozumem hledá vysvětlení. Už o tom přemýšlím hodně dlouho. Podle mne jde jen o velmi dobře promyšlené gesto, které má odpoutat pozornost a odvést ji jinam. Jednak tím získají čas jak oni sami, tak i ty hutě, protože se bude říkat, my teď nic nemůžeme dělat, musíme vyčkat, až jak to dořeší soud. A všichni víme, že soudy v této zemi se táhnou dlouho.

Současný náměstek pro životní prostředí Dalibor Madej si dělá ambice na post primátora. Myslíte si, že jako primátor pomůže občanům víc, než bylo doposud v jeho kompetenci v roli náměstka?

Můj názor na náměstka Madeje je nyní už naprosto jasný. To, jak skutečně chce pomoci občanům, prokázal v okamžiku, kdy se rozhodl žalovat doktora Šráma z ÚEM AV za to, že zveřejnil výsledky svého naprosto objektivního výzkumu. Tím se pro mne osobně odepsal.

Ale zpět k Vaší praxi. Přibližte čtenářům, jaké jsou nejčastější příčiny onemocnění a proč? Existuje nějaká prevence, pokud pominu, že nepřestaneme dýchat?

Dlouhodobé dráždění prachem vyvolává potíže, které na první pohled vypadají klinicky jako nachlazení – tzn. rýma, kašel, zahlenění, pálení v krku i na průduškách, slzení nebo hnisání očí, průjmy a bolesti břicha, ale přesto to stále ještě není nemoc. Těmito potížemi se tělo snaží zbavit toho prachu. Je to podobné, jako když strčíte nos do mouky. Budete kýchat, ale není to ještě nemoc.

Ovšem právě proto, že toto dráždění sliznic je dlouhodobé, v podstatě už chronické, míra odolnosti sliznic se snižuje a jejich povrch se naruší. Na prachem narušený povrch si pak mnohem snadněji přisednou i klasické viry a bacily, a tím už z původní potíže vzniká klasická nemoc. Ta druhotně naruší povrch sliznic, ty jsou zas pak mnohem méně odolné a tělo se dostává do bludného kruhu nikdy nekončících zdravotních problémů.

Jak se bránit? Na tohle prostě neumím odpovědět dobře.

Otužovat se, inhalovat, čistit se i formou alternativních produktů, vyjíždět za čistým vzduchem, nepodceňovat ani ty skutečné nemoci, navzdory všem vedlejším účinkům léků dodržovat léčbu doporučenou odborníky a nejen tu akutní, ale i dlouhodobou. Právě ta má efekt na zacelení smogem narušených sliznic.

Celé Ostravsko trápí znečišťovatelé, jako jsou Vítkovice, OKD, chemička a v neposlední řadě nejpalčivější problém ArcelorMittal. Všechny zmiňované subjekty produkují nadměrné množství polétavého prachu a jedů (emisí). Prachové částečky jsou v podstatě nosiči jedů, které vdechujeme. Můžete nám tento proces více přiblížit, pokud to lze vůbec takto laicky pojmenovat?

Jde o prach různých velikostí obohacený o velmi nebezpečné jedovaté látky. Z těch asi nejhorší dopad na organismus mají tzv. polycyklické aromatické uhlovodíky, nejznámější je benzo(a)pyren.

Nejvíc bohužel ale škodí právě ty jedy, které se na prach vážou. Ty v organismu skrytě páchají to hlavní dílo zkázy a ty škody mají bohužel pro nás tady kumulativní charakter, tedy sčítají se.

Těžko se to vysvětluje, ale dá se to připodobnit ke kouření. Po vykouření jedné cigarety asi nikdo neočekává, že by se organismus zbortil, ale po dvaceti letech kouření už asi také nikoho nepřekvapí, že u tohoto kuřáka vznikly chronické ireverzibilní, tedy nevratné změny.

Co znamenají zkratky jako PM10, PM2,5 a PM1? Často se s tímto označením můžeme setkat při čtení v odborných studiích.

Jde o rozlišení molekul prachu podle velikosti a právě velikostí je dána míra jejich nebezpečnosti. Prachy PM10 jsou ty větší, způsobují sice silný a dráždivý kašel, ulpívají v horních dýchacích cestách, je to kašel nepříjemný, bolestivý, štěkavý, ale nejméně nebezpečný.

Mnohem nebezpečnější jsou menší prachy PM2,5. Ty už pronikají mnohem hlouběji a dráždí sliznice i dolních dechových cest, jako jsou průdušky. A nejnebezpečnější jsou samozřejmě ty nejmenší, tzn. PM1 a menší. Ty pronikají až do těch nejmenších plicních sklípků, bohužel i se všemi těmi jedy.

Vím, že jste velmi houževnatá žena a lékařka v jedné osobě. Podílíte se na různých studiích a snažíte se bojovat proti současné legislativě. Kandidujete za hnutí OSTRAVAK. Co tedy nás Ostravaky a Vás jako kandidáta čeká nového?

Mne toho nově čeká hodně. Předvolební období bude asi po všech stránkách hodně náročné a i do budoucna, pokud ve volbách uspějeme, budu si muset najít novou cestu, jak optimálně skloubit všechny svoje současné aktivity i s těmi novými, politickými.

Co z toho vyplývá pro vás jako pro Ostravaka?

Těžko říct takto na počátku, ale rozhodně přesun přímo do centra dění umožní do tohoto dění také aktivně vstupovat a zasahovat ve prospěch skutečného zlepšení. Nedělám si iluze, že všechno bude probíhat jen optimálně, jistě to nepůjde ani samo, ani snadno, ale kdo nic nedělá, ten taky nic nezkazí…

 1. Autor: Katka

  28.9.2010 - 12.53

  Doufám, že budou školky pro děti jak píšete v programu, které trpí respiračním onemocněním. Většina dětí musí foukat kortikoidy , aby vůbec v tomhle jedovatém městě mohly dýchat. Strašně Vám fandím a doufám, že se Vám to povede. Současným radním naše děti jsou ukradené a hlavně tam není mezi nimi ani jedna ženská. Tak co oni ví o běžných starostech.Vaše hutí mi dává naději , že i moje dcera bude moc chodit do školky, protože od podzimu kvůli zhoršenému ovzduší potřebuje foukat léky.

 2. Autor: Eva Schallerová

  29.9.2010 - 10.28

  Děkuji za názor – jdeme do toho všichni právě proto, aby se něco posunulo dopředu, k lepšímu. Ale jak rychle a jak kvalitně to proběhne, to závisí na mnoha okolnostech.

  Pro mne jsou zdejší děti a jejich budoucnost osobním závazkem už delší dobu. Hlavním důvodem je to, že jsem pediatr a děti mám moc ráda, ale dalším důvodem je i to, co píšete, totiž, že těm radním jsou skutečně ukradené, navzdory všemu, co nyní náhle všichni předvolebně proklamují.

  Máte pravdu i v tom, že tohle je zde stále politika hlavně mužů a právě v tom je OSTRAVAK velmi sympatický. Shrnu stručně – podle síly mandátu, který získáme, se nám ty ostravské dějiny budou transformovat rychleji a lépe nebo pomaleji a hůř. Ale v žádném případě, ani kdybychom nezískali potřebných 5%, naše činnost neustane.
  Přinejmenším s ohledem na ty děti máte na to Vy i všichni ostatní moje slovo.

 3. Autor: camirek

  13.10.2011 - 20.19

  Jsem jen dělník a nemám to v hlavě srovnané jako vy,ale myslím si,že můžete způsobit katastrofu na Ostravsku. Dovedu si představit,jak se uzavřou hutní podniky,díky čemuž přijdou desítky tisíc lidí o práci.Jak se do regionu nastěhují nepřizpusobiví,kteří budou mít dotované RPG byty a budou si žít z podpory státu,jak budou rabovat a skulturňovat celou oblast.Poctiví lidé se budou stěhovat za prací do dalekých končin a utíkat pryč z černé Ostravy,nikdo nebude nakupovat či prodávat,bude se jen vykupovat železo a krást. Možná,že vám ukradou vaše auto ze železa, bez kterého se jistě obejdete. Vůbec byste se měla zříci železa a ocelových výrobků, jejíž výrobu se, ač se chce používat té nejmodernější technologie při její výrobě, snažíte zastavit. Nemohu si pomoci, ale pořád se mi vybavuje věta z Bible, knihy knih, že sám Satan se přeměňuje v anděla světla. Stejně jako vy.

 4. Autor: forigner

  16.11.2011 - 20.41

  I’m from Sofia, the capital of Bulgaria, where the other brother of Lakshmi Mittal- Pramod Mittal had the largest metal factory of the Balkans. Tree years ago he was forsed to close his factory becouse of the constantly polluted air and umiliating attitude to the ill and injured workers by Mittal’s company. It is not necessery that Lakshmi Mittal factory in Ostrava to be closed but the strict monitoring control and modernized anti polluted system is obligatory. Watch the ITV1 documentary about air pollution in Ostrava caused by this factory and you will understand why this is so important.
  You, Ostravak people are luky becouse you have such a brilliant woman and doctor as Mrs. Eva Shallerova! Be proud of her and give your best to support her cause becouse this is the cause of your children, too.

Vložení komentáře