Rozhovor se spoluzakladatelkou Pop Academy Petrou Kubecovou

V centru Ostravy můžete najít Pop Academy – ojedinělou hudební školu, která se zaměřuje na výuku populární hudby. Tato škola si klade za cíl obnovit ostravskou kulturní tradici a především poskytnout příležitost k rozvoji talentovaným umělcům bez ohledu na věk. Co si tedy pod tímto projektem školy populární hudby máme konkrétně představit a jak vlastně tato myšlenka vznikla? Nejen na tyto otázky jsem se zeptala Petry Kubecové.

Jak jste přišla na myšlenku založit hudební školu?

Nápad na založení hudební školy, která se bude specializovat výhradně na populární hudbu, jsme s kolegyní-zpěvačkou nosily v hlavě už léta. V poslední době – díky řadě pěveckých a talentových soutěží, které dnes vídáme v televizi prakticky denně – narůstá poptávka po učitelích, kteří to „umějí učit“. Troufnu si říct, že naši lektoři nemají v tomto oboru konkurenci, a hlavně si myslím, že nastal ten správný čas založit školu, která bude učit populární hudbu v širším slova smyslu a především ji bude učit erudovaně.

Co tedy mohou očekávat budoucí studenti Pop Academy?

Zmíním například populární zpěv. Naši zpěváci se naučí pracovat s audiovizuální technikou. Práce s mikrofonem je nedílnou součástí výuky stejně jako jevištní výraz, pohyb, feeling a jiné nezbytné prvky pro populární zpívání. Zazpívají si s živou kapelou, projdou nejrůznějšími hudebními žánry – od jazzu přes rock až k muzikálům. V muzikálu si studenti zahrají na konci školního roku. Nabízíme obor moderování. Už nyní jsme otevřeli dva kurzy, kde se studenti naučí komunikovat a projdou si mediálním tréninkem. Konkrétně tento kurz považuji za skvělou přípravu pro další studium a pro budoucí povolání, ať už bude jakékoliv.

Ale všude kolem nás slyšíme populární hudbu a význam hudby klasické se vytrácí. Není už trochu moc „přepopularizováno“?

Součástí populáru je i hudba klasická. U nás si začínající umělci projdou i klasickou průpravou, a to bez výjimky! Naši lektoři mají klasické hudební vzdělání. Zpěv například učí zpěvačka, která hostovala na řadě významných operních pódií. A doufám, že kritici tohoto žánru snad už pochopili, že s populární hudbou se prostě musí počítat! Je všude kolem nás a my ji musíme brát vážně. Začít ji pořádně učit a vzdělávat se v ní.

V čem je tedy Pop Academy jiná?

Především stavíme výuku na učitelích. Každého studenta přiřadíme k vyučujícímu, který mu „nejvíce sedne“. Dále nemáme věkové limity, takže se k nám může přihlásit opravdu každý. Našemu nejstaršímu studentovi je 65 let! Vítáme nejen amatéry, ale i profesionály, kteří jen chtějí svůj hlas udržovat pod profesionálním vedením. Někteří z nich už našimi studenty jsou. Můžu uvést Pavla Hrnčíře a Hanu Hajdovou, zpěváky úspěšné kapely Silent Stream of Godless Elegy. Daří se nám také připravovat studenty k přijetí na umělecké školy – například naše zpěvačka Bára Jurenková byla letos přijata ke studiu na Konzervatoři Jaroslava Ježka, a to na obor Muzikál. Navíc nabízíme výuku také v anglickém jazyce. Naše lektorka již nyní „koučuje“ studentku z Francie. Situace je totiž taková, že když chcete v našem regionu hrát tenis či golf a nemluvíte česky, nemáte problém najít si trenéra. Co se hudby týká, jsme první, kdo tuto možnost nabízí. A jak s oblibou říkám – ne každý přece sportuje… (smích)

Výuka v angličtině? To zní zajímavě. Kdo u vás bude učit?

Je neuvěřitelné, kolik skvělých hudebníků Ostrava nabízí, a byla by škoda je nevyužít! Podařilo se nám získat pro spolupráci například Američanku Teresu Polk, která v minulosti spolupracovala s takovými giganty, jako jsou Universal Music, Warner Bros, 20th Century Fox, Paramount a Walt Disney. V jednání máme také jedno opravdu světové jméno – Fernanda Saunderse, který spolupracoval například s Lou Reedem, Suzanne Vega či Ericem Claptonem. Umíte si představit někoho povolanějšího, kdo by vás měl učit, vést a předávat své zkušenosti?

A co nějaká slavná česká jména?

Je nám nesmírnou ctí, že patronát nad naším pěveckým oddělením si vzala na starost skvělá zpěvačka Věra Špinarová. Patronát nad hereckým oddělením převzal vynikající herec Norbert Lichý a patronem pro obor moderování je populární moderátor a herec Vlasta Korec. Velmi si vážíme toho, že nám tyto osobnosti propůjčily svá jména a také tváře. Něco to o nás vypovídá a je to směr, kterým se naše škola bude ubírat. Plánujeme také úzkou spolupráci s Eduardem Klezlou (vedoucí oddělení Muzikál na Konzervatoři Jaroslava Ježka – pozn. redakce), který je tím nejpovolanějším odborníkem na populární techniku zpěvu.

A jaké obory tedy přesně nabízíte?

Nabízíme obory Populární zpěv, Muzikál, Herectví, Anglické divadlo, Tanec, Rétorika a Rétorika/Moderování pro děti a mládež. Zpěv a muzikál probíhá individuálně, výuka je jednou týdně po 60 minutách. Ostatní obory jsou skupinové, ale i v těch je kladen důraz na individuální přístup. Další prioritou je pro nás častá prezentace studentů na veřejnosti. Například děti, které chodí do kurzu rétoriky a moderování, budou pravidelně moderovat naše koncerty. Pro všechny kurzy navíc nabízíme ukázkovou hodinu zdarma, takže se zájemci sami můžou přijít přesvědčit o náplni a především kvalitě kurzů.

Podporuje vás nějaká státní instituce?

Určitě bychom to nezvládli bez obrovské podpory, které se nám dostává od městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. To, že nám poskytl prostory nad hudebním klubem Parník a v podstatě posvětil naši vzájemnou spolupráci, je pro nás obrovské štěstí, a zároveň závazek, že dostojíme tomu, co od počátku slibujeme. Při jednání s vedením radnice Moravská Ostrava a Přívoz cítíte, že mají zájem o dění v centru Ostravy. Řeší to, že se nám centrum vylidňuje a běžný život občana se schovává do obchodních domů.

Můžeme vaše zpěváky někde slyšet?

Naši studenti si jen tak neoddychnou. Během našeho krátkého působení už měli několikrát příležitost představit se – ať už šlo o vystoupení v rámci festivalu GE Money Bank, nebo pro Forum Nová Karolina u příležitosti oslav Dne dětí. Pokud jde o připravované akce, kromě vystoupení, které plánujeme společně s Centrem kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, připravujeme pravidelné, tematicky zaměřené večery v klubu Parník, Sherlock a v dalších hudebních klubech nejen v Ostravě. Nejbližší akcí pak bude Svatováclavský jarmark na náměstí Svatopluka Čecha, který se uskuteční 28. září 2012. Seznam plánovaných akci můžete najít také na našem webu www.popacademy.cz nebo na facebooku.

Mohou se ještě noví zájemci přihlásit?

Určitě. U individuálních oborů je vždy domluva na zpěvákovi a lektorovi. Učíme i dopoledne, takže vyjdeme vstříc opravdu každému. Ve skupinových oborech také ještě máme volná místa, stejně tak i v našich Drama workshopech, což jsou krátké jednodenní workshopy v angličtině, kde se studenti seznámí s konkrétní oblastí herectví. Budeme velmi rádi, když se k našim stávajícím studentům přidají další talentovaní zpěváci, herci nebo moderátoři.

Pop Academy najdete na Sokolské třídě 175/26, 702 00 v Ostravě 1, Moravské Ostravě (nad hudebním klubem Parník). Více na www.popacademy.cz nebo na telefonním čísle 605 770 127.

Ajka

Foto: archiv Pop Academy

OSTRAVAK III/2012

Komentáře jsou uzavřeny.

Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa