Senátorský klub „Starostové a Ostravak“ | Ostravak

Senátorský klub „Starostové a Ostravak“

Sám nejsi nic, praví staré české úsloví. Totéž jsem si uvědomil po svém zvolení a můj dojem ještě umocnila skutečnost, že z 81 senátorů je 46 z ČSSD. V Senátu bych se sice neztratil, ale síla jednotlivce je tam velmi malá. Proto jsem se rozhodl připojit se ke čtyřem nezávislým osobnostem, a vytvořit tak senátorský klub, který jsme pak pojmenovali Starostové a Ostravak.

Předsedou klubu je Jan Horník, který od roku 1990 působí jako starosta Božího Daru. Od roku 2002 je nestraník. Ve svém kraji se snaží o rozvoj cestovního ruchu. Proto také usiluje o dostavbu rychlostní silnice R6, protože v tom vidí možný prostředek, jak zvýšit zájem turistů o krušnohorský region. Je podruhé ženatý a má tři děti. A určitě stojí za zmínku i skutečnost, že obec Boží Dar úspěšně hospodaří s vyrovnaným rozpočtem.

Jaromír Štětina (místopředseda klubu) je český spisovatel, novinář a politik. Byl válečným reportérem, působil např. v Náhorním Karabachu, Čečensku, Afghánistánu a v současnosti je nejvíce znám jako bojovník za zákaz komunismu. V minulosti uspořádal několik výprav do Asie a na Sibiř, sjel dokonce řeku Indus (napsal o tom knihu, kde líčí svou cestu, nazvanou S Matyldou po Indu). V roce 2004 byl poprvé zvolen do Senátu.

Luděk Jeništa, v současné době starosta města Vlašimi, pracoval jako učitel a později jako ředitel tamní základní školy. Asi málokdo ví, že v sedmdesátých letech reprezentoval Československo na mistrovství Evropy juniorů ve stolním tenise a v roce 1980 se stal mistrem ČSR ve čtyřhře mužů. Téměř dvacet let hrál závodně v Německu.

Jiří Šesták je stejně jako já v horní komoře parlamentu nováčkem. Je senátorem za České Budějovice, ředitelem tamního (Jihočeského) divadla, hercem, režisérem, který také externě přednáší na Jihočeské univerzitě. Pomáhal při založení Studentského univerzitního divadla. Byl zvolen za hnutí Občané pro Budějovice, které tak trochu připomíná i hnutí Ostravak.

Jak sami vidíte, náš klub je zajímavý hned ze dvou důvodů: jednak tím, že jeho pět členů pochází každý z jiného kousku naší republiky, a s nadsázkou se tak dá říct, že náš klub sahá od Božího Daru až po Ostravu. Členové klubu jsou nezávislé osobnosti a spolupracují spolu na principu zdravého rozumu bez jakékoliv stranickosti nebo ideologických zátěží.

Věřím, že naše spolupráce bude dobře fungovat.

Leopold Sulovský

Vložení komentáře