Skutečně měla Ostrava vyhrát?

O mrtvých jen dobře, říkává se. Ostrava titul Evropské hlavní město kultury 2015 nedostala. Byla to soutěž a výsledek mohl být jakýkoliv. Mám své výhrady k panu Kopeckému a také jsem mu je řekl osobně. Není třeba je teď a tady opakovat. Spíš bych se chtěl zamyslet nad rolí zastupitelů města při tomto klání a nad jejich uvažováním.

1) Finance

Ostrava investovala do kandidatury a do klání o titul EHMK 2015 zhruba 70 milionů korun. Plzeň investovala 12 milionů korun. Jedinou odměnou v této soutěži bylo 1,5 milionů euro. To je v přepočtu zhruba 40 milionů korun. Takže Plzeň v případě vítězství slušně vydělala a v případě prohry by tolik neprodělala. Ostrava tratí v každém případě. Rád bych znal uvažování městských zastupitelů – hospodářů s naším majetkem, jak si to vlastně představovali.

2) Černá kostka a kulturní město

Rád bych znal také názor pana primátora Kajnara (ČSSD), který tak horlivě podporoval ostravskou kandidaturu a který zároveň coby krajský zastupitel hlasoval proti postavení Moravskoslezské vědecké knihovny alias Černé kostky. Jak zdůvodňoval komisařům zrušení této potřebné stavby ve městě podporujícím kulturu, když sám byl jedním z jejích hrobařů?

O složení poroty se už diskutovalo, možná se dodatečně bude diskutovat o její nezávislosti, avšak polskou komisařku jistě Ostrava o své kulturnosti přesvědčit nemohla, když město za primátorování Aleše Zedníka (ČSSD) vyhodilo vítězný návrh urbanistické koncepce na dostavbu oblasti Karolíny z pera polské architektonické kanceláře do koše.

3) Titul není a co dál?

Jak se tedy ostravští zastupitelé – především ti z velké koalice – staví ke kultuře v Ostravě? Opravdu jim leží na srdci? Nebo jen v projektu EHMK 2015 cítili šanci získat politické body a proto ji tak halasně podporovali? Jenže se praví: „podle skutků poznáte je…“ a také se říká „po ovoci jejich poznáte je…“.

Chtěl bych říct: „uvidíme“. Jenže na co ještě čekat? Pánové zastupitelé z velké koalice měli dost času a prostoru na to, aby nám ukázali, jak to s kulturou v našem městě myslí. Další čas si už rozhodně nezaslouží!

Jan Becher, kandidát za hnutí občanů Ostravak

 1. Autor: David

  9.9.2010 - 22.50

  Podle mne to byla čistá spekulace nynějších politiků na magistrátě získat v případě výhry politické body před volbami.

 2. Autor: Jaroslav Němec, Česká pirátská strana

  9.9.2010 - 23.59

  Proč vyhrála Plzeň?

  1. Pamatujete: http://ostravablog.cz/zpravy/predstaveni-a-fotografie-studie-ktera-je-budoucnosti-ostravy/ – mezinárodní urbanistická soutěž na zástavbu Karoliny. Vyhráli architekti z Polska. Bývalý primátor Zedník s býv. náměstkem přes investice Kajnarem, dnešním primátor, pomohli aktivně vítězný projekt odpískat a prostor Karoliny prodali developerům. Min. polská komisařka nezapomíná.

  2. Když byla prezentace první přihlášky. Jeden ze dvou dotazů kamisařů byl na téma Černá kostka. Tu pomohl odpískat mj. zastupitel kraje, současný primátor Kajnar. Mj. ti architekti ČK vyhráli nedávno arch. soutěž na novostavbu galerie v Plzni a tam jim to nikdo neodpískal. Co udělal Palas, když byl informován ministrem (z Berouna, na půl cesty mezi Plzní a Prahou) o pracovním materiálu, kde navrhuje nedat na ČK peníze (kdyby ji místní v r. 2008 začali stavět – navíc měli 600 mil. z EU, dostali by to, i v r. 2009 byl ještě čas), víme, rozzářil se radostí a ČK potopil po druhé. Na co se budou dnes odpoledne někteří komisaři ptát? Mimochem, těch 600 mil. z EU určených původně na ČK jsou již rozdrobeny… Zaznamenali jste to někde?

  3. Plzeň se na kandidaturu aktivně připravuje 4 roky, Ostrava 2. Plzeň získala na kandidaturu peníze z EU. Ostrava ne. Pokud bych měl za EU rozhodnout kam vloží 1,5 miliardy, myslím, že bych to udělal tam, kde se peníze z EU dávají do projektu, na které jsou původně určené. To v Ostravě neumíme.

  4. Přihláška Ostravy je postavena na „nové čtvrti“ (trochu ohraná písnička http://ostravablog.cz/komentare/na-cerne-louce-roztaci-hvezdna-kola/ ) Černé louce. Co si o tom mysleli komisaři loni, najdete na str. 5 v tomto dokumentu: http://www.mkcr.cz/assets/evropska-unie/evropske-hlavni-mesto-kultury/Preselection-report-CZ_2015_CS.pdf Jednotlivé budovy kulturních institucí mají být vysoutěžené pomoci arch. soutěží, to je velký přínos. Umí to však Ostrava dotáhnout do konce, jsou prostředky Ostravy pro tento projekt dostatečné? Myslím si, že ne. Navíc urbanistická soutěž nezahrnuje v oblasti již schválené stavby jako je stavějící se dostavba Divadla loutek a probíhající příprava přístaviště na břehu Ostravice… Náhoda, nedopatření, nebo účel? Nevím. Možná jen ostravská klasika.

  5. Když jsem se prošel včera po Ostravě viděl jsem transparenty 2015 všude. Připadal jsem si jak o 20 let zpátky, jen rudá se změnila v černou a hesla, ty nikdy nikdo nečetl… Myslím, že někdy méně znamená více.
  Nově postavený válec před vchodem do Staré arény symbolizuje asi špunt, kterým to dnes uzavřeme.

  Poprvé publikováno 8. 9. 2010, 9:42 na http://ostravablog.cz/komentare/ostrava-vs-plzen-boj-o-rok-2015-miri-do-finise/diskuze/vsechny/#prispevek26351

 3. Autor: David

  10.9.2010 - 11.43

  Proč se zde prezentuje Česká pirátská strana? Jsem rozhodnutý ve volbách volit Ostravak, ale pokud máte s Pirátskou stranou nějakou spolupráci, tak své rozhodnutí budu muset změnit.

 4. Autor: Jan Becher

  10.9.2010 - 12.33

  Davidovi: toto je volná diskuze, necenzurujeme příspěvky. Navíc ten příspěvek od „Piráta“ nebyl zas tak úplně od věci…

 5. Autor: Synek z plakátu

  10.9.2010 - 15.29

  Já jsem nedávno napsal (dotace na akci Léto 2010 !!!), že se ty vykřičníky mohou změnit v otazníky??? Kdo tedy a jak zdůvodní, že těch 70 mega, bylo účelově vynaložených, když třeba současná koalice „modro-oranžová“ neobhájí ve volbách svou většinu? Budeme to umět jako v Brně – z radnice do vazby a pak..? Dobře se utrácejí cizí peníze (rozuměj plátče daní – Tvoje).. Určitě někteří jsou s celou akci spokojeni..- zase si třeba nějak pomohli..

 6. Autor: Synek z plakátu

  10.9.2010 - 15.35

  Ještě k Davidovi – je demokracie, volte, koho chcete.. Ale pořádně se podívejte, než se unáhlíte, že to, co nabízí Ostravak – tato možnost je tady opět po 20 letech. Je to tým právníků, vzdělanců a lidí kolem 40 let = nezkažených minulým režimem. Horší to určitě nemůže být, než současní lidé, co sedí dnes na radnici (průměrný věk asi 55 let = každý už myslí jen na zadní vrátka a „malou domů“) a v radě města.. Pokud jste „Ostravak“ – můžete pomoci jedině tím, že k volbám vezmete celé „svoje okolí“ a věřte – nemusíte se pak stydět.

 7. Autor: Tomáš Málek

  10.9.2010 - 18.35

  Pro Davida: nemáme žádnou spolupráci ani spojení s Českou pirátskou stranou
  Pro Synka z lakátu: 70 mil. je opravdu hodně peněz, jasný prodělek, další prodělek byl velmi pravděpodobný i kdybychom vyhráli. Je jen otázkou za čí peníze se tu radnice prezentovala. Tohle by si dobrý hospodář určitě více rozmyslel – pokud by ovšem nehospodařil s cizími penězi tak jako naše radnice. Pro pár hladových stavebních firem, které žijí zásadně z veřejných zakázek, je to určitě špatná zpráva.

 8. Autor: Lukáš Semerák

  23.9.2010 - 11.59

  Pro Černého synka z plakátu:
  Dobrý den, nerad Vás obtěžuji, rád bych se však zeptal, zda-li byste si nenašel chvilku na kus řeči. Myslím, že nám jde o totéž, tak mě napadlo dát hlavy dohromady a zkusit vymyslet jak přesvědčit ještě pár dalších lidí. Nevím jak to provést lépe než napsat tady, tak pokud ano, napište mi na semerak@ostravak.info, prosím.
  Děkuji

 9. Autor: Synek z plakátu

  24.9.2010 - 13.02

  Pane Doktore, my už v kontaktu jsme a někdy více, než si myslíte. Pouze když jsem zde začal v začátcích tohoto webu používat přezdívku (jako většina), bylo mi pak hloupé to změnit. Vysvětlím na některém z osobních setkání. Jinak mé okolí již přesvědčeno je a pracujeme na tom dále. Jak na té placce – „jsem patriot a né idiot“. Možná Vám napoví, že Vás znám již 38 let a 8 měsíců..(aby v tom ostatní nehledali nějaký komplot) :-)

 10. Autor: Honza (Ostravak)

  29.9.2010 - 11.22

  Plzeň vyhrála protože ji šlo o kulturu a dělali to pro město a jeho obyvatele, Ostrava prohrala protože to postavila na obrovském balíku peněz a pan Kajnar si stoho uděla osobní věc na které chtěl stavět svou další kampaň a profitovat jako někdo kdo to dokazal …

 11. Autor: Petr, POPRUBA

  29.9.2010 - 11.36

  Myslím že za karolinu by je měli zavřít všechny kdo u toho byli a kdo se pod ten projekt podepsali … betonové monstrum co ani nevyhrálo … město by si zasloužilo pěkný park a novou vědeckou knihovnu … Tu ODSČSSD mafii by měli pochytat a zavřít do klece …. viděl jsem projekt ostravské univerzity který mohl vyrůst na karolíně od architelta Milaty http://www.milataarchitekt.cz/studie.html otom by se mělo mluvit proč ostrava nebuduje něco co by ji proslavilo obohatilo jak na architekture tak na vzdělani …. takový projekt bych podpořil všemi deseti ikdyž jsem proti betonu :) takové stavby mají smysl :)

 12. Autor: Ferdinand

  2.10.2010 - 21.10

  Právě v té „nevýhře“, jak by řekl můj „oblíbenec“ Ing. J.P., spatřuji nějakou vyšší spravedlnost, ať už byla způsobena čímkoliv. Ale pokud měla komise nějaké své místních poměru znalé „poraděnky“, musela si nutně všimnout, že celá aktivita, sloužící k zajištěná ostravské výhry byla povrchní, hektická a krátkodobá. A drahá.

  Většina argumentů už zazněla v článku pana knihkupce Jana B., tak jen na doplnění: světelná pyramida byla 90%-ní fiasko proto, že tvůrci se neráčili poradit s nějakám skutečným odborníkem přesosvětlování, protože fakt, že to s danými světelnými zdroji „moc nevyjde“ pánům architektům – autorům sdělil kterýkoliv pomocný osvětlovqč z divadla či agentury. Nemám sice dvakrát ověřeno, ale na SCL (správa civilních letišť) se nic neví o dotazu, zda by mohlo/nemohlo být použito koncentrovanějších světelných zdrojů, např. laserů, což bylo jedním z argumentů tvůrců, když vysvětlovali, proč to nevyšlo. Atd. Obvyklé polopravdy.

  A dále: Pokud někdo sledoval dění v Národním Divadle Moravskoslezském a jeho „posun“ od někdejší „srdcařiny“ k nynějšímu „manažerskému způsobu řízení“, musel rovněž pochopit krajní povrchnost tohoto počínání a následky, které se už projevují: snížená návštěvnost, neochota odborné kritiky recenzovat nové premiéry nemluvě o zmatku a propadu, který nastal v operetě a dokonce i v opeře. Obávám se, že nepřeháním. Ostatně: bude uzavřen finanční rok a zhodnoceny výsledky NDMS – snad již novým vedením města a uvidíme. Vím jen jedno – škody se budou napravovat dlouhé roky a některé už napravit nepůjdou vůbec. Divadlo se zaklíná novým mladým divákem – a ten se jaksi nejeví, zatím co ti „staří“ nechávají svá divadelní sedadla čím dál tím častěji prázdná.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa