Slova, sliby a skutečnost aneb Jak se místní vedení politických stran staví k řešení problému špatného životního prostředí v Ostravě

Nadchází podzim a zima, tedy roční období, kdy nás čekají mlhy, inverzní počasí a špatný vzduch ve městě. Vzduch špatný a jedovatý, nejhorší ovzduší v Evropě. Vzduch tak špatný, že si jej všimli i k našemu městu většinou lhostejní pražští novináři. Blíží se komunální volby – tedy čas, kdy se i místní představitelé velkých politických stran musejí tvářit, že je zajímají názory jejich voličů. Musí se tvářit, že jim naslouchají, že jim rozumějí, a tak slibují a slibují… Tři největší politické strany – tedy ČSSD, ODS i TOP 09 – se nás najednou snaží přesvědčit, že přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí v Ostravě. Opět mnoho slov a líbivých slibů, ale jaké je jejich skutečné chování?

ovzduší !!!

ovzduší !!!

První muž na kandidátce ČSSD pan Petr Kajnar svůj boj se špatným životním prostředím v Ostravě již před lety vyřešil po svém. Odstěhoval se do čistého Frýdlantu nad Ostravicí a do Ostravy nám svým silným služebním vozem jen přiváží další škodlivé zplodiny.

ODS uvádí zlepšení stavu životního prostředí jako jednu ze svých programových priorit. V současném vedení ostravské radnice měla čtyři roky vynikající příležitost něco opravdu změnit, vždyť ekonomickým náměstkem primátora je pan Lukáš Ženatý, který problematiku životního prostředí studoval, a náměstkem primátora právě pro životní prostředí pan Dalibor Madej, v současnosti první muž na kandidátce ODS. Navíc ODS byla v uplynulých čtyřech letech hlavní politickou silou v celostátní vládě pana Mirka Topolánka. Proč tedy opravdu nekonala? Je ještě možné po čtyřech promarněných letech znovu uvěřit jejím slibům o zlepšení stavu životního prostředí?

TOP 09 je v našem kraji ovládaná jejím krajským předsedou panem Pavolem Lukšou. Nepochybně schopným člověkem, jenž čtyři roky zastával funkci náměstka hejtmana. Svou politickou kariéru postavil na lákání zejména movitých Ostravanů k bydlení v čisté Čeladné. Vzpomenete si ještě na billboardy, kdy na černobílé polovině bylo prezentováno naše město a na druhé barevné pak právě Čeladná? Zájmy takovýchto lidí jsou jasné a pochopitelné. Proč se nás však snaží přesvědčit o opaku?

Ostrava je město, které je neodmyslitelně spjato s průmyslovou tradicí. Tento fakt je třeba respektovat. Nemusíme (a ani nemůžeme) se však smiřovat se špatným stavem ovzduší v našem městě. Měli bychom se však zamyslet nad tím, kdo jej pomůže zlepšit. Zda-li sliby v reklamách politických stran, nebo odborníci, kteří problematice skutečně rozumějí.

 1. Autor: Vladimír

  7.10.2010 - 13.42

  Co se bojíte o ovzduší? Stačilo zažalovat stát, jako advokáta si najmout Sokola (asi není žádný další právník dražší) a teď už to půjde samo!!! Třeba si to takto koaliční „bratrstvo kočičí pracky“ představuje takto jednoduše. 8=D

 2. Autor: Pavla L.

  8.10.2010 - 14.23

  Už je to zase tady. Od rána se dusíme, syn dostal astmatický záchvat , limity jsou překročeny. Ale panu primátorovi to je jedno jeho děti tady nežijí a on si odjede na víkend do Frýndlantu , tak jak to dělá každý den po dobu celého volebního období. A jěště tvrdí , že tady bydlí. Je to ulhaný kluk, který nemá ani odvahu říct občanům pravdu. Trvalý pobyt tadý má , ale fakticky tady nežije, nespí, nedýchá . Kašle na nás.

 3. Autor: Eva Schallerová

  8.10.2010 - 15.15

  Nepíše se mi to snadno a je mi z toho smutno. Od pondělka jsem ošetřila nejen několik dětí se zhoršeným asthmatem, ale bohužel i několik dětí se zánětem plic a to, co mne na tom zaráží je fakt, že takto brzy, na počátku října, jsme to ještě nikdy neřešili. Delší dobu jsem stav škodlivin v ovzduší nesledovala a když jsem to dnes viděla, opět obrovský masivní červený flek nad celou Ostravou, je mi to jasné.

  To, co píšete je stoprocentní pravda. Mi je smutno hlavně z toho, kolik času promarnili nejen primátor tohoto města, ale i všichni kolem něj tím, jak celou situaci dlouhodobě bagatelizovali. A jak správně píšete – speciálně primátor to řeší po svém.

  Dostávám dotazy, proč jsem šla do politiky – právě pro tohle, proto, že ti co mají bojovat za nás všechny, se na nás vykašlali. Ono nejde jen o děti, sestřička se mi tady v ordinaci taky dáví, že čekám, kdy vyplivne plíce. A samozřejmě není sama.

  Přemýšlím, jak toto sdělení ukončit – držím vám všem upřímně palce, abyste to vy i vaše děti bez následků udýchali do doby, než se nám konečně začne dařit to zlepšovat. Opravdu zlepšovat, nejen o tom žvanit. MUDr. Eva Schallerová

 4. Autor: Synek z plakatu

  8.10.2010 - 18.26

  Tu už se fakt kdosi zblaznil. Ja su skoro starší, jak hnědé uhlí.., pamatuju hodně koksu a uhlí v Ostravě.. Ale aby – za cca 24 hodin – na auto napadlo 2 mm spadu – středa až pátek.., to už fakt komusi jeblo. Myslím, že je nejvyšší čas podat žalobu na ing.Kajnara (primadono – všimni – už z tebe nedělám básníka), nebo ing.Svozila – radši na oba – že nás tady pomalu nechávají zabíjet. Je vůbec možné, že někdo (kdo asi) povolí objížďku z Poděbradove, kolem stavby na Poražkove = uschlé bahno, auta co to objíždějí „povolenu 90″, kdo není slepy a nenosí brýle, aby si na podzim nasadil sluneční, bo stejně houby uvidí – přes ten prach.. Nemluvim o tym genialnim systemu, kdy ve špičce projede centrem ? xxx aut (kdysi to študáci počítali – kolik jich projede kolem konzervatoře, dnes to nikdo radši nechce, eště by se tych čísel kdosik chytil).. To už je zázrak, že na konzervatoři ještě někdo může otevřít ústa a třeba fúkat do trúby, či nedej bože i zpívat. Prach, smrad, beton, výfuky aut – za to stát nemože. Za to može osoba, odpovědná za město. Nesu malé děcko – jak píše paní Dochtor, ale kurňa – ty poslední dva dny, se dusím, stejně jak sem robil kdysik na koksovně dvanáctky a pak sem byl hodinu ve sprše, aby si děcka nemyslely, že su čert. Je mi jedno, jestli ing.Kajnar od Parúba nebo ing.Svozil – kámoš naturisty Topola. Ale tak mě dneska krutí, že vás zažaluju všecky.. Jeden z lídru kandidátky mi nadává, že kuřím.. Ale bafám už asi 20 roku (stejně to neumím, enom mi cosi musí hořet, když nevím co s rukama).. Dneska bych ho poslal – asi vitě kam.. Sem si jisty, že dva dny se dusi aji on stejně, jako kdyby kuřil.. Mě navíc chytaju křeče..a tolik prachu, nedá ani … Tož si myslím, že 15.teho měsíca – synci a děvuchy – co bydlite cca v okruhu 800m od radnice – jak to nepadne na radnici, budu první – neanonymní, co spustí hromadnu žalobu na město. Nájem platím s plynem a el.asi 10 000 Kč – za ty peníze, abych se bal otevřít okno = cosik tu neštymuje.. Navíc, dneska je pátek, to zas přijedu ekologisti z polska, aby si užili čerstvého luftu na Stodolní = zase se nevyspím a ránu budu překročovat „Chačaturjana“.. Už aby ten ten týden utekl..

 5. Autor: Synek z plakatu

  8.10.2010 - 18.40

  Včil mi došlo, že su sobecky enem na centrum.. Lidičky – Radvanice a okolo – Mittal, Ostrava Jih – Celpap.., Fifejdy- chemičtí průzkumníci i další..- pište prosím paní Dochtor, ať víme, kde všude se na nás včil podepsali.. Není normální, že děcka maju choroby, ktere mivaju o měsíc později a to spíše ze zimy (plíce.., problémy s dýcháním.., děcka i babky s dědkama se dusí..)..To není samo sebu.. Tu musí platit – pokud si něco zanedbal – zaplať.. A ideme na fotbal, od zitra budeme chodiť v tych skotschkych kittach.., bo to zase ten žludek / bilek po…

 6. Autor: Jan Becher

  8.10.2010 - 18.52

  Také už mě napadlo (jako Synka z plakatu), jestli žalovat představitele města za nečinnost v otázce znečištěného ovzduší… :-) ) Je to teď taková móda. Občan zažaluje město. Město zažaluje stát. A EU zažaluje stát. A kdo zažaluje ty největší znečišťovatele??

 7. Autor: Synek z plakatu

  8.10.2010 - 19.35

  Pane velkoknihkupče..- čumím na kandidátku a je Vám 34.. Tak už neuvažujte a startujME.. Mám taky pocit, že té 60-tky se asi nedožiju.. A alibismus – kurňa – palčaky dolu – ja s prominutím kašlu na nějaku žalobu na stát (potažmo EU).. Někdo v tym tydnu za (jak to napsat slušně) zapinkal někdo hodně souvislosti. Už enem magor može povolit v rizikovym období, tolik staveb a objížděk najednou.. A to se nestalo v Praze, Bruselu..- to nějaký superchrťa (budu volby – pustíme všecko) dal povolení, ze které patří za katr.. Myslím, že všichni známe jména, kdo a co podepsal..- tolik staveb / bouraček ve 14-ti dnech, k tomu je potřeba připočíst „asfaltery“, kteří se pravidelně v cyklu 14 dnů vracaju na místo činu, akorat to vyřežu (a zalepi) o půl metra vedle.. V Bruselu se nad našima problemama nezastavi ani u cigara na pauze.. V Praglu – co zase tym vychoďnarum šibe..- tu si pane Becher musíme poradit sami a nespoléhat na nějaké „vyšší moci“.. Já becherovku 2x nemusím (nemám rád rojení včel kolem zádele), ale raz ste se postavil vedle mě asi na metr a (nesu přihřatý)..- mátě charizma.. Tak ještě ty palčáky dolu a ideme na to..

 8. Autor: Petr Kozina

  8.10.2010 - 21.09

  Doporučil bych všem Ostravákům, aby podali žalobu na město. Zákony nám garantují právo na čistý vzduch. Město je spoluzodpovědné za to, že se tady všichni dusíme a dýcháme jedy. Protože svojí nečinností zapříčinili současný stav. Místo ,aby financovali nástroje na zlepšení stavu, tak naše společné prostředky rozdávají spřáteleným firmám.A Kajnar, ten se raději odstěhoval a ještě financuje soukromé subjekty.Svozil zase nic neudělá a raději postaví kapličku za 4 miliony než ,aby financoval výsatbu zeleně a ozdravné pobyty pro nejmenší.

 9. Autor: K.Drábek

  9.10.2010 - 9.24

  A máme to tady. Nedá se dýchat, lidem doporučují at nevychází. auta nejezdí. Ptám se co udělali současní radní pro zlepšení ovzduší ? NIC. Hlavně, že mají svoje trafiky.Držím palce. Potřebujeme radní odborníky a né politiky, ty nás nechávají zabíjet. Věřím Doc. Jančikovi ,že ví jak z těch sraček ven.

 10. Autor: Petr Jančík

  11.10.2010 - 16.14

  Vím. A bohuzel to je asi jasné všem. Jen je k tomu zatím nikdo dedotlačil. Ono to zas tak složité není. Ale je to těžké. Bude to totiž stát dost úsilí. To není věc, která se vyřeší pár miliardami z Fondu, ty mohou něco nastartovat, když se rozumně utratí. Je to jako tenis. Zápas se nevyhraje tím, že si někdo šlahne a třikrát do toho pořádně bouchne. Potřebujete tlačit míčky poctivě kousek po kousku dál k zadní lajně. Pokud to budete dělat dost dlouho a poctivě, vyhrajete. Takže Ostravo, ať tě povede kdokoli, teď bude třeba se probudit. Vytvořit rozumný územní plán, kde budou cílové limity emisí z určitých areálů, kde se nechá aspoň těch pár zelených ploch se vzrostlými stromy, které ve městě máme. Holt je teď, když máme problém s ovzduším nemůžeme rozprodat na škatule nebo z pohodlnosti a kvůli provozním úsporám zlikvidovat. A musí začít tlačit prostřednictvím svých úředníků na velké a nové znečišťovatele. Už se nemůže stát, že v centru extrémně znečištěného Vratimova město bez připomínek nechá projekt jakési malé „koksovny“ na staré pneumatiky. Nebo nechá bez připomínek projekt velké firmy, který přidá do ovzduší 6 tun toxického prachu za rok. Kolem přípojky na dálnici, která povede na návětrné straně Centra musí nechat mezi objekty, které plánuje na nové Porážkové, zeleň. Má na to nástroje v územním plánu. To je jen pár příkladů. Město musí konečně nastolit ve svém rozhodování nový trend. Ochranu ovzduší.

 11. Autor: Katka

  14.10.2010 - 13.44

  Nechci se stěhovat, chci spát u otevřeného okna, vidět na podzim slunce, neutírat dětem štípající oči a nos,když jdou ven…těším se, že po návratu z dovolené se nezačnu dusit už na Rudné, prostě už toho mám dost!!! Věřím panu docentovi i paní doktorce a v pátek pro to hodlám něco udělat. Držím nám všem palce, at to dopadne dobře pro nás Ostraváky, ne pro strany, papaláše a jejich kapsy!!

 12. Autor: Petr Jančík

  14.10.2010 - 14.26

  :o )

 13. Autor: Petr Jančík

  14.10.2010 - 14.27

  :0)

 14. Autor: Petr Šimíček

  16.10.2010 - 0.30

  Můj hlas už máte, ale jestli se po úspěšných volbách začnete chovat jako ti parchanti z minula, příjdu vás všechny osobně z té radnice vykopat!

 15. Autor: Tomáš Málek

  18.10.2010 - 10.42

  :-) , Díky Petře, nic jiného po Vás voličích ani nechceme, nebojte se dát najevo svoji nespokojenost, takže souhlas, Vaše názory jsou a budou pro nás nadále důležité. Pokud bych se měl chovat jako Ti „parchanti z minula“ tak bych se snad do té zadnice kopnul i sám pokud by to šlo :-) , a myslím, že mluvím za všechny kandidáty z Ostravaku.

 16. Autor: Ferdinand (klaun)

  20.10.2010 - 0.42

  Tuš to dopadlo jak dopadlo, synci a děvuchy, bendetě miali krasnu robotu: robiť na radnici hlidaciho Alika.
  Neni duležite, jak je pies vielki, ale jak nahlas sčeka. Tuš sčekejte mocně a furt, bo posledni patek jsem vam fšystkim dal osobně povoleni!

  Zdruv!

 17. Autor: Antonin Tovaryš

  21.10.2010 - 17.01

  Tak jsem se někde dočetl , že chcete udělat něco pro ovzduší. Kdy s tím začnete a jak .Všichni zase doma kašlem a naše zastupitele zajímá jak postavit Černou louku. Co s tím? Kdy Vás uvidíme něco dělat kromě obsazování postů.

 18. Autor: Tomáš Málek

  22.10.2010 - 11.52

  Antoníne, ovzduší je běh na dlouhou trať, ale budeme bojovat jako lvi, nebojte se, někde se začít musí, síla našeho mandátu je velká, ale ne absolutní, takže musíme jednat, musíme se snažit. Posty jsme zatím žádné neobsadili a nejsou pro nás ani prioritou. Na prvním místě je shoda s naším programem a jeho prosazení. To znamená transparentní hospodaření, boj proti korupci, maximální snaha o ovlivnění stavu životního prostředí v Ostravě.

 19. Autor: Synek z plakatu

  3.11.2010 - 18.43

  http://ostrava.idnes.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A101103_1477070_ostrava-zpravy_jab

 20. Autor: Synek z plakatu

  16.11.2010 - 18.21

  Volební program koalice – http://ostrava.idnes.cz/ostravsko-a-karvinsko-se-zahalilo-do-smogu-omezte-vychazeni-varuji-urady-1rr-/ostrava-zpravy.asp?c=A101116_155235_ostrava-zpravy_sot

Vložení komentáře