Stodolní – fenomén, který zmizel

Foto: Petr Stuchlík

Práce na radnici nezahrnuje jen ty činnosti, za něž slušný člověk sklidí téměř bez výjimky pochvalu a uznání, ale zahrnuje v sobě také věci, které budí protichůdné reakce. Velká část politiků se těmto záležitostem raději vyhýbá a veřejnosti nastavuje jen tu pěknější část své tváře. Nejinak tomu bylo i ve vedení radnice Moravská Ostrava a Přívoz v minulosti. Ačkoliv téměř všichni věděli, že se situace kolem Stodolní ulice neustále zhoršuje, nikdo nenašel odvahu začít problémy s ní spojené opravdu řešit. Změna nastala až v letošním roce.

Z kdysi fenomenální ulice zmizela kultura a s ní zmizel i její duch. Zůstala pěkně mediálně nalakovaná slupka, pod níž se dnes skrývají skutečnosti, na které nemůžeme být hrdi. Černý pavouk, staré Desperado, kluby kde zněl underground a kde se pořádaly výstavy, vernisáže nebo koncerty známých či začínajících kapel ve Stodolní už dnes nenajdete. Ano, vznikly zde velmi slušné a potřebné restaurace či bary jako například Potrefená husa, Bernie`s Irish Pub nebo Sherlock`s Pub, příjemná kavárna Černá hvězda a taky hned dva hotely. Kolem nich se však objevilo něco, co dojem z návštěvy kdysi slavné ulice kazí. Nepořádek, vandalismus, hluk, drogy a kriminalita.

Člověk prahnoucí po kultuře dnes na Stodolní nechodí. Ta naopak zejména v noci přitahuje ty, kteří se chtějí předvést a kteří nabyli dojmu, že na Stodolní je vše povoleno.

Novinové zprávy o desítkách opilých mladistvých, o střelbě nebo „jen“ výtržnostech na Stodolní už ani nevnímáme. Za několik desítek milionů korun opravený chodník dnes – zejména v těchto letních dnech – nevábně páchne. Invalidní člověk na vozíku nebo matka s kočárkem jsou denně nuceni kličkovat mezi ledabyle zaparkovanými auty většinou luxusních značek. Dříve slavná pasáž Vesmír se bez nadsázky stala veřejnou toaletou a dnes se připravuje projekt na její uzavření v nočních hodinách. Polské prodejce amfetaminu a jiných drog dnes nelze minout. Vedle mateřské školky, kterou v roce 1912 navštívil císař František Josef II., je dnes nevěstinec. To vše se děje v samotném centru města, v historické památkové zóně, v oblasti, kde bydlí lidé.

Oblast v okolí Stodolní ulice byla na konci minulého století zapomenutým koutem. Právě díky kultuře a dobře mířeným krokům (přesunutím oddělení Policie ČR na Masnou ulici, vybudováním železniční zastávky Ostrava-Stodolní, opravě podchodu pod tratí, přesunutím Střední umělecké školy na Poděbradovu ulici apod.) je dnes Stodolní ulice fungující součástí centra města Ostravy. Každé ráno z vlaku na zastávce Stodolní vystupují stovky studentů a lidí pracujících v centru, v opravených domech sídlí advokátní kanceláře, architekti. Roste počet míst, kde se dobře vaří. Stodolní ulice žije ve dne, a to je dobře. To, co se kolem děje v průběhu páteční a sobotní noci, však do centra města nepatří.

Vedení radnice Moravská Ostrava a Přívoz se rozhodlo zabývat se nejen množícími se stížnostmi občanů, ale také vlastními aktivitami přispět k eliminaci negativních jevů a k návratu kultury a s ní i slušných návštěvníků na Stodolní ulici. Současně začalo pracovat ve dvou oblastech: tou první, nejviditelnější, která přináší mnoho nevole, je omezení provozu venkovních zahrádek. Podniky ve Stodolní ulici jsou velmi různorodé a stejně tak je odlišný i přístup jejich provozovatelů k dodržování některých zákonných podmínek. Ti, kteří založili podnikání na tom, co jiní nesmějí, letos povolení k provozování letní zahrádky nedostali. Ostatní jsou pak „omezeni“ provozem do desáté hodiny večerní – stejně, jako je tomu ve všech ostatních částech našeho města. Vedení obvodu sice jedná o prodloužení jejich provozu do půlnoci, bude se tak ale vždy dít pouze v odůvodněných případech, kdy provoz zahrádky nebude mít negativní vliv na okolí.

Na straně druhé se vedení obvodu rozhodlo podpořit pořádání kulturních akcí v oblasti Stodolní ulice. Rádo by zde vidělo například gastrofestival, pouliční performance, pískové hřiště na volejbal a kopanou nebo třeba v centru chybějící promítání filmů pod širým nebem, hovoří se také o zimním ledovém kluzišti. Zejména finančně chce podporovat pořádání jiných kulturních akcí, které dnes pro pořadatele představují povětšinou finanční ztrátu. Cílem je přilákání jiné cílové skupiny lidí. Lidí, kteří se dokážou bavit jinak než výtržnostmi.

Úkol, který si vedení radnice předsevzalo, není lehký a dá se o něm bezpochyby říct, že se jedná o běh na dlouhou trať. Myslíme si však, že pokus navrátit Stodolní ulici její výjimečnost a smysl je cesta správným směrem. Být hrdí na ulici, která – společně s obyvateli jejího okolí – nespí, je nesmysl. Ostrava má nepochybně na víc. Na ulici, která žije.

-red-

OSTRAVAK II/2012

 1. Autor: lanic

  30.8.2012 - 20.19

  Docela jsem uražen, je mi přes třicet, mám rodinu, solidní zaměstnání, na stodolní chodím zřídka, ale chodím a vždy se velmi dobře pobavím – bez drog, bez výtržností. Koncentrace lidí je něco co mě vždy dokáže nabít energií. Představa, že Stodolní o půlnoci utichne = zrušit Stodolní s celou její atmosférou i negativním dopadem na turistický ruch.

 2. Autor: Janka

  22.8.2013 - 9.33

  Opilství je skutečně problém ale myslím si, že se netýká přímo Stodolní. Navíc si také nemyslím, že by na ní chodily jen pochybné existence ale najde se tam spousta normálních lidí, kteří se chtějí prostě bavit a odreagovat. Jediné co mi na minulé návštěvě vadilo byla cena ubytování. Tak nehoráznou částku jsem ještě za noc neplatila, nakonec jsme se rozhodli dojet až do http://www.jan-maria.cz/www/cz/hotel/ kde už to bylo cenově příjemnější. Mmch Bernie`s Irish Pub i Sherlock`s Pub jsou skvělá místa a když jdeme na Stodolní, tak vždycky skončíme tam.

 3. Autor: Pavel

  11.9.2013 - 11.36

  Ony tyto potíže s hlukem a kriminalitou nejsou jen na Stodole, i oblast kotvy stojí ve večerních hodinách někdy za to, no a náměstí SNP, tam už si v noci ani netroufnu. Ještě poměrně nedávno jsme chodívali do vítkovic k Vítkovice Aréně do výborné restaurace http://www.restauracepuls.cz/ a tam je pořád klid, méně lidí v lokalitě dělá své. Ani těch hospod atam u arény moc není. Hodně děsivá je taky lokalita Sadu boženy němcové.

Vložení komentáře