Stodolní ulice: nepořádek a zběsilá doprava

Každý ji zná. Když už v ní člověk přímo nebyl, tak o ní aspoň musel slyšet. Stodolní ulice. Místo v centru Ostravy, kam se už pár let chodí bavit místní i turisté. Lokalita, která je za hranicemi města propagována jako jedna ze zdejších největších atrakcí. Jenže ouha – Stodolní už dávno není takovou chloubou, jakou bývala v nedávných časech svého novodobého zrodu.

Co se tedy dnes skrývá pod pozlátkem říkajícím si Mekka ostravské zábavy?

Nepořádek překrývající novou dlažbu za sedmnáct milionů korun, zápach spáleného tuku linoucí se ze stánků s hamburgery, anarchie osobních a zásobovacích aut ve dne a taxikářů v noci, a vlastně pořádně živo už jenom v pátky…

Úklid za půl milionu korun

Úklid a údržba Stodolní přijde městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) na zhruba půl milionu korun ročně. Dost peněz na to, že se tam přesto ráno co ráno válejí odpadky a vzorek žulové dlažby už na mnoha místech dávno nejde vidět přes vrstvu mastné špíny.
Stav úklidu na Stodolní ulici je odpovídající dané lokalitě,“ hájí se  radnice MOaP. „Zajišťují ho Technické služby našeho obvodu a provádí se o sobotách a nedělích od 6 do 10 hodin. V tuto dobu je zajištěn osmi pracovníky a v případě potřeby i jedním samosběrným vozem,“ dodává.
Ani špína a zápach způsobovaný pouličními prodejci grilovaného masa není kupodivu radnici centrálního obvodu trnem v oku. „Patří už ke koloritu této ulice a nezpůsobují trvalé poškození dlažby,“ tvrdí a zároveň ještě vyzdvihuje své přičinění o technickou inovaci grilů, které už jsou nyní údajně plynové.

Zeptali jsme se…

Oslovili jsme tři nezávislá kamenictví v Ostravě s otázkou, jaký mají názor na žulovou dlažbu a kapající tuk z grilovacích stánků? Odborníci se vyjádřili ve smyslu, že žula je velmi savý kámen, tudíž tuk, který se dostane do kontaktu s dlažbou, prostupuje do jejích hlubších vrstev. Na trhu sice existují chemické přípravky na hloubkové čištění dlažby, ale podle kameníků tato chemie nemůže vyčistit dlažbu na sto procent a už nikdy navrátí kámen do původního stavu. Dlažba je tedy navždy posetá mastnými fleky.

Doprava je problém

Kapitolou samou pro sebe je problematika dopravy na Stodolní ulici. Přes den ji mohou auta projíždět omezenou rychlostí na třicet kilometrů v  hodině. V noci, konkrétně od 21 hodin do 5 hodin ráno, je na Stodolní vjezd zakázán, vyjma dopravní obsluhy.
Toto řešení by mohlo být na první pohled v pořádku, má však několik ale.  Dnes se po Stodolní pohybuje skoro více lidí ve dne než v noci. Pracují zde, chodí do zdejších podniků na obědy, nebo po ní jen jdou z města na zdejší vlakovou zastávku.
„Ať jdou po chodníku a auta uprostřed je neohrozí,“ může leckdo namítnout. Ale ono to není tak jednoduché. Chodníky totiž často blokují zásobovací dodávky či jiná „vhodně“ zaparkovaná auta luxusních značek. Mimo to, v létě jsou na chodnících umístěny zahrádky.  A tak projít přes Stodolní je občas stejně složité, jako kdyby se chtěl člověk proplést napříč rušnou křižovatkou plnou aut.

Co s tím?

Zajistit řádnou regulaci dopravy. Navrhnout umístění zpomalovacích retardérů. Apelovat na městskou policii k zpětnému využívání kamerového systému. Zprůchodnit  chodníky pro pěší, dodržovat vzdálenosti umístění letních zahrádek

Na www.mpostrava.cz je uvedeno:
Městská policie Ostrava již několik let využívá městský kamerový monitorovací systém, který umožňuje pružně a efektivně reagovat na zjištěná protiprávní jednání a v některých případech nahrazuje také absenci svědků.
Městský kamerový monitorovací systém přispívá významným dílem k prevenci kriminality i jiného protiprávního jednání na území města Ostravy. Díky neustálému monitoringu rizikových míst se strážníkům daří lépe odhalovat přestupky, sledovat situaci v silničním provozu, záběry z kamer jsou mnohdy předávány Policii ČR k následnému použití v důkazním řízení či identifikaci pachatele trestného činu.

Chodci bacha, jede taxík!

Situace v noci se pak dá nazvat úplnou anarchií. Mezi dopravní obsluhu s povolením vjezdu se totiž mohou počítat i taxíkáři. A že jich na Stodolní shání ryto spousta. Stojí, kde se dá, v zimě díky neustále spuštěným motorům přidávají své polínko do dýmu, kterým je celá ulice zahalena.
A chodci? Návštěvníci Stodolní vrávorající z klubu do klubu? Ti je nezajímají do chvíle, než jim usednou na sedadlo a vyřknou směr své cesty. Možná mezi ně taxíky tak bezohledně vjíždějí také proto, aby si o jejich oděv pravidelně a zdarma leštili kapotu své drožky.

Když už si město, ale v tomto případě i krajský úřad, dávají Stodolní ulici jako super lákadlo do svých drahých pestrobarevných propagačních materiálů, neměli by se také společně více starat o to, aby tato ulice byla i v reálu chloubou? A ne hanbou, jak tomu nyní ve skutečnosti spíše je!

-red-

I/2010

Komentáře jsou uzavřeny.