Super stavební pozemek za 1500 korun za jeden metr čtvereční, a to v průmyslové zóně Nad Porubkou v Ostravě-Porubě

6.10. 2010 - No nekupte to, když vypadá tak dobře!

 „Jo, že je tam pod zemí čtyřicet tun betonu, to je vaše věc, vaše podnikatelské riziko. To jste si měl prověřit sám dopředu...,“ říká starosta Poruby Ing. Lumír Palyza (ČSSD) a místostarosta Petr Jedlička (ODS) velmi souhlasně ve shodě přikyvuje.

Takto dopadlo mé jednání poté, když jsme po rozebrání panelové cesty na pozemku, na který máme smlouvu o smlouvě budoucí, objevili ještě další skrytou vrstvu betonu o hmotnosti kolem čtyřiceti tun.

Odkrytí, rozbití těžkou technikou, odvoz a uložení nás stálo přes 800 tisíc korun. Ze strany radnice nebyla žádná vůle jakkoliv se spolupodílet na těchto nepředpokládaných nákladech. Navrhoval jsem, zda by nebylo možné aspoň část vynaložených nákladů odečíst z budoucí kupní ceny, aby se nemuselo nic platit teď. K prodeji totiž může dojít až v roce 2014, protože pozemek je po sanaci (!) nepovolené skládky, která byla mimochodem financována z fondů EU a státního fondu životního prostředí.

 Bohužel, žádná snaha o dohodu, jen jednání z pozice síly.

To je jen krátká ilustrace spolupráce naší školicí firmy MBA Kontakt, s.r.o., s porubskou radnicí, resp. s jejím vedením, konkrétně pány Palyzou a Jedličkou. Vše začalo v létě 2006, kdy jsem požádal o prodej pozemku na stavbu školicího střediska. Bylo nám vyhověno, a tak začaly rozsáhlé přípravy: spolupráce na unikátním projektu s VŠE Praha, s VŠB-TU Ostrava, slovenskou firmou Ines a nakonec i s CzechInvestem. Čas i peníze utíkaly, podepisovala se věcná břemena, připravovala se projektová dokumentace, čekalo se na vyhlášení programů CzechInvestu. Cena pozemku byla sice vyšší, než tehdy uváděla cenová mapa, asi 600 až 800 korun za metr čtvereční, ale říkal jsem si jako rodilý Poruban, tohle ještě zvládneme. Zdálo se, že vše funguje, jen podpisy smluv se stále odkládaly.

Když byl na jaře 2009 projekt konečně připraven, přišla poštou smlouva, kde byla uvedena cena pozemku 1500 korun za jeden metr čtvereční se slovy: „Smluvní strany se na této ceně dohodly.“ Smlouva byla dokonce Ing. Palyzou již podepsaná.

Nyní můžete hádat, jak jsem dopadl, když jsem na tuto skutečnost upozornil s poukazem na slíbenou cenu během příprav (jednali jsme o 600 maximálně 800 korunách za metr čtvereční), ale poukázal jsem i na to, že se mnou o zvýšení ceny pozemku nikdo nejednal, a proto jsme se tedy dohodnout nemohli. Pokud si myslíte, že byla projevena aspoň nepatrná snaha o vzájemnou dohodu, mýlíte se. Pochopitelně, že vám pánové Palyza a Jedlička popíšou, jak sami nic nezmůžou, že rozhoduje celá rada nebo zastupitelstvo atd… Nakonec to dopadlo stejně jako později s těmi betony v zemi. Smůla – riziko podnikání! Takto si pan starosta s místostarostou představují „podnikání“. Silnější vyhrává.

Jelikož jsem na světě dost dlouho (48 let), tak vím, jak funguje cokoli, kde není pořádná konkurence. V tomto případě pořádná opozice. Kde se přirození rivalové ČSSD a ODS ve velké koalici na „podnikatelských“ věcech bez problémů shodnou. Taky máme všichni zkušenosti s tím, jaký vliv na rozhodování skupiny má slovo jejího vedení.

Vím, že každý už máme podobných případů dost. I já můžu podrobně vše doložit a zdokumentovat. Už za minulého režimu jsem slyšel, když jsem naivně psal do tehdejšího Rudého práva, že nesouhlasím s potlačováním pokojných demonstrací: „Nech to být, stojí ti to za to? Budeš mít z toho jen problémy. Stejně nic nezměníš!“

Já ovšem stále neumím nad tím vším jen tak mávnout rukou, proto jsem se rozhodl, že budu podporovat hnutí Ostravak. Rozhodl jsem se na základě svých špatných zkušeností. V této chvíli je to to jediné, co mohu jako jedinec sám udělat. A vás ostatní varovat – buďte, prosím, ve spolupráci se zmíněnými pány Palyzou a Jedličkou velmi opatrní, zvažte dobře i volbu komunálního vedení, protože to je asi to, co můžeme jako nestraníci udělat.

Vladimír Staněk

jednatel MBA Kontakt, s.r.o.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa