Třikrát měř a jednou řež

V polovině července jsme se mohli dočíst na webových stránkách městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (www.moap.cz) o tom, jak se začalo na náměstí Msgre. Šrámka u Katedrály Božského Spasitele s investiční akcí, při níž dojde k vybudování nového parkovacího systému a náměstí bude nově vydlážděno zámkovou dlažbou. Dokončení prací se předpokládá v polovině září a po kompletních úpravách bude k dispozici 51 parkovacích míst.
Každý Ostravak by zajásal radostí hlavně po té, když by si zde přečetl, že i samotný starosta centrálního obvodu Miroslav Svozil chce zkrášlit jedno z nejdůležitějších náměstí v Ostravě, kterému navíc vévodí největší katedrála na Moravě a ve Slezsku, ale…

VEŘEJNÉ WC
Třikrát měř a jednou řež

Třikrát měř a jednou řež

Bohužel investiční akce odstraní stávající objekt veřejných WC, která budou nahrazena parkovacími místy. Je sice hezké, že budeme mít o pár parkovacích míst více, ale kam má turista či návštěvník centra jít vykonat potřebu? To už pan Svozil nezmínil a pochybuji, že by vůbec řešil to, aby se začal finančně podílet na provozu WC u místních podnikatelů, již ve svých provozovnách mají toalety pro své klienty a kteří si už teď všímají nárůstu návštěv jejich WC lidmi z ulice. Náhodně procházející lidé nyní využívají záchody obchodů a firem, jako kdyby šlo o WC veřejná a navíc většinou bez poplatku. Časem může dojít k situaci, že se podnikatelé rozhodnou, že nemají povinnost vykonávat ve svých provozovnách funkci veřejných toalet a zamezí přístupu lidem přicházejícím z ulice. Návštěvníci centra začnou svou potřebu konat přímo na ulicích města a budeme mít naše centrum ještě „hezčí“ a dokonce „voňavější“!

STROMY

Investiční akce na náměstí dále zahrnuje kácení vybraných dřevin a podle vyjádření centrálního obvodu bude následně na rekonstruovaných plochách kolem katedrály vysázeno sedm kusů višně křovité. V pondělí 16. srpna jsme tak mohli být svědky toho, jak se ulice Čs. legií proměnila v měsíční krajinu – nyní v létě ulice s rozpálenou cestou a domy bez jediného příjemného stínu.

Stromy naproti Divadla Jiřího Myrona byly definitivně pokáceny, přestože tam rostly několik desítek let a navíc bylo období hnízdění ptáků v korunách stromů. Mám pochybnosti, zda vůbec někdo uvažoval při plánování této investiční akce nad tím, že než náhradní výsadba doroste, bude to trvat opět několik dlouhých desítek let. A to ani nechci připomínat problémy s náhradní výsadbou po rekonstrukci na Masarykově náměstí.

Proč se nemohla provést rekonstrukce náměstí a přitom zůstat zachovány již vzrostlé stromy, které tam byly a zkrášlovaly šedou ulici v centru? S takovou za chvíli bude naše Ostrava samý beton, sklo a žádná zeleň.

Přece se takto nemůžeme chovat k živým organismům ve městě. Když někdo postaví špatně zeď nebo vydláždí špatně chodník, tak se to dá opravit, ale jednou pokácené stromy se již nedají znovu postavit zpět. Je to nenávratná škoda, jež se již nedá nijak a ničím nahradit.

Závěrem Ostravaka napadá, zda by pan starosta neměl začít naslouchat právě svým občanům a neměl by se jich zeptat na jejich názor. Přijde vám adekvátní cena za pár parkovacích míst a navíc definitivní zmizení stromů? Možná nově vybudované náměstí vypadá dobře z letadla – z ptačí perspektivy, ale zastávají tento názor i samotní Ostravaci? Podle následné reakce naší čtenářky pravděpodobně ne. Třikrát sláva! Ostrava 2015 – město betonu a kultury…

                                                                                                                                 red

ZLEPŠENÍ VZHLEDU MĚSTA = KÁCENÍ ZDRAVÝCH STROMŮ

 

ZLEPŠENÍ VZHLEDU MĚSTA = KÁCENÍ ZDRAVÝCH STROMŮ

ZLEPŠENÍ VZHLEDU MĚSTA = KÁCENÍ ZDRAVÝCH STROMŮ

Polovina léta, vrcholné vegetační období. Pondělí ráno. Jdeš centrem Ostravy, zabočíš ke Katedrále Božského Spasitele. Slyšíš motorové pily. Nevěříš svým uším. Už zase? Tady? Jdeš blíž. Věř očím. Na zemi před katedrálou leží rozřezané dva ze tří vzrostlých zdravých zelených stromů. Slzy vzteku a bezmoci v očích – není to poprvé, kdy ve městě, které ještě nedávno mělo nejvíce zeleně na obyvatele v republice, probíhá svévolné a systematické vymycování stromů. Doufáš, že alespoň ten třetí před ní nechají růst a zmírňovat hovadsky jedovaté ovzduší statutárního města Ostravy. Hodinu poté je na zemi rozřezán i on. Zhruba týden před ním padly dva kaštany po levé straně katedrály.

 1. Autor: Ferdinand

  11.10.2010 - 21.41

  2 „red“: Stromy ovšem velmi stínily banner nad vchodem do Divadla Jiřího Myrona a nebylo vidět, co se večer hraje. I to je možná důvod pro jejich pokácení… ;-) )

 2. Autor: Marian

  12.10.2010 - 14.02

  je to pěkny hnus, delaji co se jim zamane na radnici. ostatne dle vyjadreni nekoho z radnice ci magistratu – „mesto je od toho aby tu byla zastavba a ne zelen, stromy patri do lesa“

 3. Autor: SCOTTISH OSTRAVAK

  15.10.2010 - 12.47

  That was a fu*king disgrace, I think the town hall should be ashamed of the way it has run so far, Ostrava cultural capital 2015 failled because of Kajnar.. a million casinos and pulling down trees because of Kajnar.. How can a man who wishes to spend millions of Euros on his disny land bordel in Celadna possibly think that ANYONE believe that he gives two fucks about Ostrava and her people.. Im lucky to live in this my new home Ostrava.. Kajnar is DAMNED FOOL

 4. Autor: ostravak

  15.10.2010 - 15.34

  nenažrané panstvo potřebují na chalupu dřěvo.úřednici prostě úřadují bez mozku,jan si nemastí kapsu a ještě k tomu dostane odměnu.

 5. Autor: Hanka

  20.10.2010 - 17.38

  To Scottish Ostravak: we´re happy to know we have some support from the foreigners living in our city too! Thankx for that! we´ll try to stop this unbelievable nonsense steps to our future.

 6. Autor: Tomáš

  3.7.2012 - 17.03

  Kolik už bylo natočeno komedií o tom, jak zlý developer kdesi na Aljašce chce vykácet zvířátkům les kvůli parkovišti či továrně. A jak je hlupák poražen a zesměšněn. Bohužel, hlupáci řídí toto město které podle toho vypadá. Betonová džungle parkovišť a obchodních domů. Přitom – i když jsme v ČR – nemusí na radnici být jen automobilům (a ničemu jinému) přející pitomci. Stačí se podívat do Frýdku-Místku a podobně. Že je tam méně obyvatel a tím pádem méně problémů a aut? Udělejte deset tisíc parkovacích míst, postavte deset tisíc kilometrů dálnic. Stejně to v ničem nepomůže, jen přibude automobilů. Naši hlupáci (narozdíl od těch filmových) poraženi a zesměšněni nikdy nebudou. Zdevastují co stihnou zdevastovat a spokojeně odfrčí do svých vil v horách. Nás tady v tom betonu nechají. Po nich potopa.

Vložení komentáře