Úklid chodníku byl nad síly radnic

Cepíny a mačky by během této zimy přišly vhod nejen vysokohorským turistům, ale i běžným obyvatelům Ostravy. Přejít některé chodníky ve městě totiž bylo pořádně náročné, jelikož z nich sníh a později silnou vrstvu ledu nikdo neodklidil. Problém způsobilo hned několik faktorů.

Za prvé takzvaná chodníková novela, která dala nově za úkol starat se o chodníky jednotlivým obvodům. Za druhé to byly vydatné sněhové přívaly spolu s tuhými mrazy, které nový zákon ostře prověřily.

značka údržby chodníků

Ukázalo se, že je mnohde nad síly radnic uklízet chodníky i přesto, že s lopatami do ulic poslali navíc pracovníky veřejné služby. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz ale zvolil i přístup, díky kterému se na mnoha chodnících rozsáhlému uklízení sněhu poměrně kulišácky vyhnul, kterým však své obyvatele určitě nepotěšil. Na mnoha místech vyvěsil cedule oznamující lidem, že tyto chodníky se v zimě udržovat nebudou, a hotovo. Jestlipak byly stejné značky pověšeny i u chodníků, po kterých se vracejí domů radní centrálního obvodu?

-red-

II/2010

 1. Autor: anonymní

  13.4.2010 - 16.29

  Po letošní zimě jsem se všude dočetla, jak obce nezvládly úklid chodníků, jak se po nich nedalo chodit apod. Kdo ale je to ta "obec", to je přece společenství lidí, které se snaží zajistit své potřeby, to jsme my a my bychom sami měli udělat něco pro to, co si přejeme, ne pořád jen čekat, až to za nás udělá ta "obec". Proč alespoň jeden novinář nenapsal výzvu: LIDI VEMTE DO RUKY LOPATY! KDYŽ KAŽDÝ Z NÁS UKLIDÍ PÁR METRŮ ČTVEREČNÍCH, BUDEME MÍT MĚSTO JAKO ZE ŠKATULKY! Vždyť ta naše – obecní kasa není bezedná. A co se týče těch cedulek….nevšimli jste si, že se jedná o nařízení města? Městský obvod není vůbec oprávněn žádná nařízení přijímat……

 2. Autor: Tencokida Hnuj

  20.4.2010 - 9.09

  Beton je lepší. Tam ukápne i uteče. Hádejte asi do jakých (čích) kapes ?
  Na sníh lopatu a na byrokracii bič. Všechno ostatní je pouze mlácení prázdné slámy.
  V těchto zeměpisných šířkách a délkách vidím jeko nejprogresivnější řešení najít na tuto práci nějaké s.r.o. Jejich rozpočet na tuto akci navýšit tak o 15% (metastázy na radnici potřebují také jíst) a chodníky budou uklizené, lidé i úředníci spokojení.
  Ale nyní vážně. Řešení je několik :
  Pravicové řešení : Snížení daně z nemovitosti výměnou za úklid chodníku.
  Levicové řešení : Zvýšení daně z nemovitosti a stav nechat předkuberovský.
  Řešení KSČM : Nemovitosti znárodnit a chodníky uklízet v rámci akce Z.
  Moje řešení : Spočítat výnosy daně z nemovitostí, poplatky za zábor chodníků aj. a náklady na zimní údržbu chodníků, zvolit kompromis, podložený fakty. Jo, ale předtím ještě přinutit pár neveřejných činitelů, aby pohlo zadky… …takže asi zase nic.
  Zřejmě do doby než si nějaká obermetastáze doláme na zledovatělém chodníku hnáty.
  Ještě dodatek. Kolik město stojí úklid Stodolní ulice ? A kolik bohulibé korzování městských strážníků, kteří nejsou schopni ani ochotni noční zaneřáďování této ulice ohlídat ?
  V kontextu těchto otázek jeví se počínání veřejných nečinitelů vzhledem k zasněženým chodníkům býti značně rozmarným.

Vložení komentáře