Úklid chodníku byl nad síly radnic

Cepíny a mačky by během této zimy přišly vhod nejen vysokohorským turistům, ale i běžným obyvatelům Ostravy. Přejít některé chodníky ve městě totiž bylo pořádně náročné, jelikož z nich sníh a později silnou vrstvu ledu nikdo neodklidil. Problém způsobilo hned několik faktorů. Za prvé takzvaná chodníková novela, která dala nově za úkol starat se o chodníky jednotlivým obvodům. Za druhé to byly vydatné sněhové přívaly spolu s tuhými mrazy, které nový zákon ostře prověřily.

Ukázalo se, že je mnohde nad síly radnic uklízet chodníky i přesto, že s lopatami do ulic poslali navíc pracovníky veřejné služby. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz ale zvolil i přístup, díky kterému se na mnoha chodnících rozsáhlému uklízení sněhu poměrně kulišácky vyhnul, kterým však své obyvatele určitě nepotěšil. Na mnoha místech vyvěsil cedule oznamující lidem, že tyto chodníky se v zimě udržovat nebudou, a hotovo. Jestlipak byly stejné značky pověšeny i u chodníků, po kterých se vracejí domů radní centrálního obvodu?

značka údržby chodníků

 1. Autor: anonymní

  13.4.2010 - 16.29

  Po letošní zimě jsem se všude dočetla, jak obce nezvládly úklid chodníků, jak se po nich nedalo chodit apod. Kdo ale je to ta "obec", to je přece společenství lidí, které se snaží zajistit své potřeby, to jsme my a my bychom sami měli udělat něco pro to, co si přejeme, ne pořád jen čekat, až to za nás udělá ta "obec". Proč alespoň jeden novinář nenapsal výzvu: LIDI VEMTE DO RUKY LOPATY! KDYŽ KAŽDÝ Z NÁS UKLIDÍ PÁR METRŮ ČTVEREČNÍCH, BUDEME MÍT MĚSTO JAKO ZE ŠKATULKY! Vždyť ta naše – obecní kasa není bezedná. A co se týče těch cedulek….nevšimli jste si, že se jedná o nařízení města? Městský obvod není vůbec oprávněn žádná nařízení přijímat……

 2. Autor: Tencokida Hnuj

  20.4.2010 - 9.09

  Beton je lepší. Tam ukápne i uteče. Hádejte asi do jakých (čích) kapes ?
  Na sníh lopatu a na byrokracii bič. Všechno ostatní je pouze mlácení prázdné slámy.
  V těchto zeměpisných šířkách a délkách vidím jeko nejprogresivnější řešení najít na tuto práci nějaké s.r.o. Jejich rozpočet na tuto akci navýšit tak o 15% (metastázy na radnici potřebují také jíst) a chodníky budou uklizené, lidé i úředníci spokojení.
  Ale nyní vážně. Řešení je několik :
  Pravicové řešení : Snížení daně z nemovitosti výměnou za úklid chodníku.
  Levicové řešení : Zvýšení daně z nemovitosti a stav nechat předkuberovský.
  Řešení KSČM : Nemovitosti znárodnit a chodníky uklízet v rámci akce Z.
  Moje řešení : Spočítat výnosy daně z nemovitostí, poplatky za zábor chodníků aj. a náklady na zimní údržbu chodníků, zvolit kompromis, podložený fakty. Jo, ale předtím ještě přinutit pár neveřejných činitelů, aby pohlo zadky… …takže asi zase nic.
  Zřejmě do doby než si nějaká obermetastáze doláme na zledovatělém chodníku hnáty.
  Ještě dodatek. Kolik město stojí úklid Stodolní ulice ? A kolik bohulibé korzování městských strážníků, kteří nejsou schopni ani ochotni noční zaneřáďování této ulice ohlídat ?
  V kontextu těchto otázek jeví se počínání veřejných nečinitelů vzhledem k zasněženým chodníkům býti značně rozmarným.

Vložení komentáře


Další články

 • Ostrava je prezentována světu stále černě…
 • Líbí se mi skoro všechny hory, říká první Čech na Everestu Leopold Sulovský
 • Výši nájemného určuje město podle sympatií
 • Národního divadlo moravskoslezské:
 • Ostrava je prezentována světu stále černě…
 • Národní divadlo moravskoslezské
 • Promarněná šance jménem Lauby. Proč město netlačí na investory?
 • Postřehy

  • Nešvar měsíce

  • Ostrava už není černá – převládají pastelové barvy

   Touto větou lehce navazujeme na prosincový článek zpravodaje Centrum. Páni radní zde opěvovali krásu a svěží barevný dojem ulice 30. dubna spolu s Prokešovým náměstím. Pyšnili se tím, že jde o nejreprezentativnější místo v celé Ostravě.
   My bychom se rádi přidali. S fotoaparátem v ruce jsme hledali barevnost v samotném centru a posuďte sami, kolik barevných míst jsme ještě našli. Otázkou zůstává, zda jsou dostatečně reprezentativní.

   barevná Ostrava

   Pohled z oken radnice pravděpodobně nestačí. Chtělo by to vstát ze židlí a rozhlédnout se kolem sebe…

   barevná Ostrava

  • další postřehy

  • Ovzduší pořádně dusilo „Ostravaky“
  • Úklid chodníku byl nad síly radnic

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa