VIRTUÁLNÍ SVĚT LÁKÁ DĚTI

Podle odborníků až 85 procent počítačových her obsahuje nějakou formu násilí. Víte, s kým tráví vaše dítě na internetu čas? Jsou to spolužáci, nebo někdo, koho neznáte? A jaké hry vaše děti hrají? Logické, probouzející fantazii, nebo bojové? Zpozorněte. Několikahodinové trávení času u počítače může vést k celé řadě zdravotních, ale i sociálních problémů.

Pokud máte děti, určitě často slýcháváte větu: „Můžu si zajít na počítač?“ nebo „Můžu si půjčit tablet?“ A ruku na srdce, kdo z nás odolá a občas to svému dítěti nepovolí. Co se však zdá nejdříve normální a v nižším dětském věku dokonce roztomilé („Koukej, jak je to naše dítě chytré!“), může se později změnit v noční můru – závislost. A není to závislost jiná než třeba ta drogová či alkoholová. „Typickým představitelem závislostního chování na počítači a internetu je adolescent nebo dítě mezi osmi až 12 lety. Je to dáno jeho ještě se vyvíjející fyzickou schránkou a rychlou fixací na nezdravé návyky,“ říká dětská neuroložka a jedna ze zakladatelek občanského sdružení Děti v síti Andrea Zakoutová.

Občanské sdružení Děti v síti vzniklo minulý rok právě díky její iniciativě. Sešli se dohromady čtyři známí, slovo dalo slovo a vzniklo sdružení, které je postaveno na spolupráci odborníků v oblastech IT bezpečnosti, psychologie, pedagogiky a zdravotnictví. A přidávají se i další odborníci například z řad psychiatrů. „Rozhodně to není boj proti počítačovým hrám nebo počítačům samotným,“ zdůrazňuje Jiří Pudich, předseda tohoto občanského sdružení, a dodává: „Jen jednoduše nechceme zavírat oči před věcmi, které považujeme za nebezpečné. Nikdo z nás si nepřeje, aby naše děti trávily celé své dětství před monitorem a s virtuálními kamarády, aby hrály surové bojové hry nebo se nekontrolovaně toulaly po sociálních sítích.“ Několikahodinové vysedávání u počítače může totiž vést kromě závislosti taktéž ke zdravotním komplikacím. Hrozí chybné držení těla, bolesti zad, problémy s očima a vznik neurologicko-psychiatrických onemocnění, jako jsou bolesti hlavy či poruchy spánku, dále neurózy, tiky a ADHD syndrom, který se projevuje hyperaktivitou, poruchami pozornosti a občas je provázen i nočními děsy a úzkostmi. V listopadu minulého roku proběhla pod hlavičkou občanského sdružení Děti v síti první konference k této problematice. A přihlásili se nejen pedagogové, ale také rodiče. Snahou bylo upozornit na fakt, že závislost na internetu, hrách a sociálních sítích je reálná.

Všeobecně se má za to, že bezproblémovým uživatelem počítače je ten, kdo tráví u internetu a videoher asi hodinu denně a celkově u všech multimédií – tedy včetně televize, mobilu a PC – stráví zhruba tři hodiny denně. Naopak problémový je ten, kdo takto tráví trojnásobně více času a jeho projevy vykazují známky závislostního chování. To se projevuje zvýšeným zájmem o PC a internet, sníženým sebeovládáním, nárůstem času stráveného v on-line prostoru a následně ztrátou ostatních zájmů, přátel, zhoršením osobních vztahů a negativními dopady ve škole.

Na internetu je dnes závislých deset procent jeho uživatelů. Dětí je pak podle odborné studie ohroženo závislostí odhadem asi pět procent. Ve velké většině jde právě o závislost spojenou s hraním PC her. Jiří Pudich k tomu říká: „Zvláště nebezpečné jsou agresivní bojové hry, které nepřinášejí nic pozitivního, nezvyšují postřeh ani koncentraci.“

Rodiče mnohdy nevědí, jakou počítačovou hru dětem kupují, nebo vůbec nemají přehled, jaké hry jejich ratolesti stahují a hrají. Jednak nemohou vnímat všechny trendy a módní hity, jednak tomu ani mnohdy nerozumějí. „Pokud svému potomkovi takovou hru pořizujete, musí být na obalu od výrobce uveden tzv. rating, což je doporučení, pro koho je hra vhodná. Pak se nemůže stát, že osmiletý kluk hraje hru doporučenou od 18 let,“ doplňuje Pudich.

Vývoj her jde jednoznačně velmi rychle kupředu. Dítě ve virtuálním prostředí získává schopnosti a dovednosti, které ve skutečném světě nikdy nebude mít. Není to svět dětské fantazie, ale jasných a sytých barev, kterým realita nemůže konkurovat. Násilné hry snižují citlivost a empatii, posilují vnitřní nespokojenost, podněcují agresivní emoce. „Desetileté až dvanáctileté dítě stále neumí rozlišit virtuální a reálný svět, takže to, co se děje v on-line prostoru, bere jako realitu a přenáší do svého života,“ doplňuje neuroložka Andrea Zakoutová.

Doporučení, co tedy dělat, dává předseda občanského sdružení Děti v síti Jiří Pudich: „Mějte přehled o tom, co dítě na počítači dělá a kolik času u něj tráví. Nebojte se využít aplikace, které dokážou činnost dětí na PC dostat pod kontrolu. A hlavně, nezapomínejte se dětem věnovat a trávit s nimi více volného času!“ (red)

DĚTI V SÍTI RODIČŮM DOPORUČUJÍ:

  • Nenechte své dítě nudit se a podpořte ho v jeho koníčcích a zájmech.
  • Nastavte svému dítěti režim, za jakých okolností může používat počítač.
  • Vybírejte hry rozvíjející dovednosti dítěte a omezte hraní či používání aplikací, jako jsou násilné hry, které dětem nic nepřinášejí.
  • Věnujte pozornost varovným symptomům závislostního chování.
  • Sledujte rating her.
  • Zabraňte tomu, aby vaše dítě mělo počítač kdykoli k dispozici.
  • Při podezření vyhledejte odbornou pomoc.

Více informací na www.detivsiti.cz.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa