Z Helfštýna do Hollywoodu aneb Cesta porubského šlechtice s mečem v rukou

Marek Tichý, člen historického souboru Durandal a příslušník jedné z nejstarších porubských rodin, začal už před revolucí objíždět s kamarády hrady v Moravskoslezském kraji.

Brali si své „zbraně“ v podobě uměle vyrobených pseudomečů, které zprvu vyvolávaly víc respektu v rukou šermířů samotných než u jejich protivníků, a prováděli souboje jako za dob králů a jejich rytířů. Postupem času tak vznikla historická skupina, která po revoluci byla zvána i na prkna Národního divadla moravskoslezského. Od prvních oficiálních vystoupení v Ostravě (dny horníků, zoo, dny dětí), kde jediným honorářem bylo pivo a párek, se díky tréninkům, radám zkušených kolegů a neutichajícímu nadšení stal Durandal skvělým historickým souborem, jehož kvality ocenili i režiséři amerického velkofilmu Johanka z Arku. Zde Durandal předvedl své umění celému světu. A to jej vrchol teprve čekal.

Skupina Durandal sehrála spoustu soubojů jak na divadelních prknech v ČR, tak i na domácí filmové scéně. Hodně kuriózní, jak sám Marek Tichý moc rád vzpomíná, bylo například vystoupení na mistrovství světa v lyžování, kde Durandal vystupoval v doskočišti můstků pro skoky na lyžích.

Svého vrcholu dosáhli členové Durandalu v Berlíně. Psal se rok 2006 a skupina se zúčastnila mistrovství světa v historickém šermu. Organizátoři popletli, co mohli – Durandal vystupoval v doprovodu špatné hudby i se špatnými světly. Navzdory tomu získal titul světového šampiona.

Od kovové trubky v ruce přes národní divadlo, hollywoodský film až k titulu mistrů světa. Takový je příběh skromné historické skupiny, která se nebojí proplouvat od gotiky až ke 2. světové válce. A to je Marek Tichý původně geodet.

Úspěšný Durandal je stále k vidění na území našeho kraje. Podívaná, která rozhodně stojí za to. Více na www.durandal.cz .

(ice.mike)

OSTRAVAK I/2012

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa