Začalo jaro – je čas na úklid v centru

Po zdlouhavé a pošmourné zimě je jarní sluníčko úžasný balzám na duši a přímo vybízí Ostravaky k procházce centrem města. Jako chodci ale již po pár metrech zjistíme, že procházka nebude až tak lehká a bezpečná záležitost, a k tomu, abychom provedli aspoň kratší pěší okruh centrem, musíme zdolat spoustu nástrah a překážek.

Je to bohužel smutný fakt, ale přímo v srdci našeho města je automobilová doprava na prvním místě a pohybovat se po ulicích města pěšky se chvílemi podobá boji o přežití.

Chybějící přechody

Narážíme na místa, která nejsou na vozovce viditelně označena bílými pruhy zebry nebo zde přechody pro chodce zcela chybějí a pak při přecházení vozovky riskujeme, že nás někdo zaručeně popoveze o pár metrů dále na kapotě svého auta. A při myšlence na to, že bychom poslali do školy či do nějakého kroužku v centru své dítě samotné, ho tam raději odvedeme sami, abychom nemuseli celou dobu trnout strachy, zda dojde v pořádku i zpátky domů.

Nejkritičtější místa můžeme vidět například přímo u Domu kultury města Ostravy na tramvajové zastávce Krajský úřad, kde přechod pro chodce zcela chybí. Lidé nastupující i vystupující z tramvají se zde vrhají do vozovky mezi auta, aby mohli pokračovat ve své cestě. Další takovou ulicí je i ulice Československých legií, kde sice na začátku a na konci ulice přechody jsou, ale uprostřed ulice u Divadla Jiřího Myrona, kde je značný pohyb chodců, přechod již chybí. Takových problémových míst najdeme ve městě spoustu, jenom se rozhlédnout.

Auta parkující na chodnících

Další problém představují, pokud se vydáme na procházku pěšky, parkující auta přímo na chodnících. Ty musíme obcházet a vyhýbat se jim. Názorným příkladem může být ulice Stodolní, kde ve všední den uděláme nejlépe, když půjdeme raději přímo po cestě, a nemusíme se tak zdržovat kličkováním kolem parkujících vozů na chodníku. Možná by v ulici měla být dopravní značka Chodcům vstup zakázán a byl by celý problém vyřešen.

Jarní úklid

S přicházejícím jarem máme všichni tendenci si doma pořádně uklidit. Pojďte i vy, samotní úředníci Moravské Ostravy z odboru místního hospodářství, dopravy a obchodu, s námi na jarní procházku (nikoli na projížďku autem) do ulic v centru a hned budete vědět, kde je rozbitý chodník, kde je potřeba opravit či přidat přechod, a můžete také hned zahájit jarní úklid.

Také vás trápí chybějící přechody, rozbité chodníky a parkující auta na chodnících?
Napište nám na redakce@ostravak.info nebo přímo kontaktujte úřad příslušného městského obvodu a požádejte jej, aby dal věci do pořádku a zahájil jarní úklid ve městě!

-red-

III/2017

 1. Autor: Tencokida Hnuj

  20.4.2010 - 9.29

  Divme se slepým městským strážníkům. Že si na těchto chodnících a přechodech zatím ještě nezlomili nohu.Patří jim můj obdiv. Neboť i pro mne, takto člověka zraku ostřížího, není mnohdy snadné najíti chodník, kterým bych se mohl dopraviti domů zcela bezpečně a bez úhony.
  Ach, ta nesnesitelná lehkost bytí Ředitele městské policie Ostrava !

Vložení komentáře


Další články

 • Stromy do města patří, pane primátore! Kácení už bylo dost – bez zeleně město umírá
 • Aupark: investor natahuje lhůty, město je k němu stále tolerantní
 • Co trápí obyvatele Fifejd?
 • Mrtvé dědictví. Kdo přebírá zodpovědnost?
 • Ostravak vyzývá: Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru II.
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru
 • Podpora občanů prodejny Zdravá výživa
 • Jan Becher je nejenom ředitelem Domu knihy Librex v Ostravě, ale i sympatickým Ostravanem
 • Editorial VI/2010
 • Kultura Masarykova náměstí: srdce města, nebo místo „balkánské kultury“?
 • Opět tři vykřičníky, a čím dál tím dražší
 • Postřehy

  • Kuriózní a neviditelný přechod

  • Ostravak našel dvě Ostravské dopravní rarity, jichž je ale v centru města určitě povícero. Ušetřili jsme tak práci úředníkům z odboru místního hospodářství, dopravy a obchodu centrálního městského obvodu, kteří asi nemají čas, jinak by si toho dávno všimli a nedostatky by odstranili.

   Název kuriózní si zaslouží bývalý přechod na ulici Vítkovické u katastrálního úřadu, kde je zapomenutá bílá zebra, a nejeden nepozorný chodec tak může při přecházení vozovky skončit přímo ve zdi.

   Označení neviditelný by si zasloužil přechod na rohu ulic Na Hradbách a Přívozské, kde je sice značka upozorňující řidiče na přechod pro chodce, ale zebru už nikdo nenamaloval.

  • další postřehy

  • Bílá kniha připomíná yettiho
  • Nešvar měsíce

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa