Začalo jaro – je čas na úklid v centru

Po zdlouhavé a pošmourné zimě je jarní sluníčko úžasný balzám na duši a přímo vybízí Ostravaky k procházce centrem města. Jako chodci ale již po pár metrech zjistíme, že procházka nebude až tak lehká a bezpečná záležitost, a k tomu, abychom provedli aspoň kratší pěší okruh centrem, musíme zdolat spoustu nástrah a překážek.

Je to bohužel smutný fakt, ale přímo v srdci našeho města je automobilová doprava na prvním místě a pohybovat se po ulicích města pěšky se chvílemi podobá boji o přežití.

Chybějící přechody

Narážíme na místa, která nejsou na vozovce viditelně označena bílými pruhy zebry nebo zde přechody pro chodce zcela chybějí a pak při přecházení vozovky riskujeme, že nás někdo zaručeně popoveze o pár metrů dále na kapotě svého auta. A při myšlence na to, že bychom poslali do školy či do nějakého kroužku v centru své dítě samotné, ho tam raději odvedeme sami, abychom nemuseli celou dobu trnout strachy, zda dojde v pořádku i zpátky domů.

Nejkritičtější místa můžeme vidět například přímo u Domu kultury města Ostravy na tramvajové zastávce Krajský úřad, kde přechod pro chodce zcela chybí. Lidé nastupující i vystupující z tramvají se zde vrhají do vozovky mezi auta, aby mohli pokračovat ve své cestě. Další takovou ulicí je i ulice Československých legií, kde sice na začátku a na konci ulice přechody jsou, ale uprostřed ulice u Divadla Jiřího Myrona, kde je značný pohyb chodců, přechod již chybí. Takových problémových míst najdeme ve městě spoustu, jenom se rozhlédnout.

Auta parkující na chodnících

Další problém představují, pokud se vydáme na procházku pěšky, parkující auta přímo na chodnících. Ty musíme obcházet a vyhýbat se jim. Názorným příkladem může být ulice Stodolní, kde ve všední den uděláme nejlépe, když půjdeme raději přímo po cestě, a nemusíme se tak zdržovat kličkováním kolem parkujících vozů na chodníku. Možná by v ulici měla být dopravní značka Chodcům vstup zakázán a byl by celý problém vyřešen.

Jarní úklid

S přicházejícím jarem máme všichni tendenci si doma pořádně uklidit. Pojďte i vy, samotní úředníci Moravské Ostravy z odboru místního hospodářství, dopravy a obchodu, s námi na jarní procházku (nikoli na projížďku autem) do ulic v centru a hned budete vědět, kde je rozbitý chodník, kde je potřeba opravit či přidat přechod, a můžete také hned zahájit jarní úklid.

Také vás trápí chybějící přechody, rozbité chodníky a parkující auta na chodnících?
Napište nám na redakce@ostravak.info nebo přímo kontaktujte úřad příslušného městského obvodu a požádejte jej, aby dal věci do pořádku a zahájil jarní úklid ve městě!

-red-

III/2017

 1. Autor: Tencokida Hnuj

  20.4.2010 - 9.29

  Divme se slepým městským strážníkům. Že si na těchto chodnících a přechodech zatím ještě nezlomili nohu.Patří jim můj obdiv. Neboť i pro mne, takto člověka zraku ostřížího, není mnohdy snadné najíti chodník, kterým bych se mohl dopraviti domů zcela bezpečně a bez úhony.
  Ach, ta nesnesitelná lehkost bytí Ředitele městské policie Ostrava !

Vložení komentáře


Další články

 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru
 • Aupark: investor natahuje lhůty, město je k němu stále tolerantní
 • Jan Becher je nejenom ředitelem Domu knihy Librex v Ostravě, ale i sympatickým Ostravanem
 • Stromy do města patří, pane primátore! Kácení už bylo dost – bez zeleně město umírá
 • Kultura Masarykova náměstí: srdce města, nebo místo „balkánské kultury“?
 • Co trápí obyvatele Fifejd?
 • Podpora občanů prodejny Zdravá výživa
 • Ostravak vyzývá: Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet
 • Mrtvé dědictví. Kdo přebírá zodpovědnost?
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru II.
 • Editorial VI/2010
 • Opět tři vykřičníky, a čím dál tím dražší
 • Postřehy

  • Nešvar měsíce

  • Každý z nás, když jede kamkoliv na výlet či dovolenou, má tendenci dovézt si něco na památku. Nějaký suvenýr, který nám místo bude navždy připomínat. Od moře třeba mušličku, z hor kamínek a z Ostravy třeba přímo dlažební kostku…

   Rozpadající se nová dlažba na Masarykově náměstí velkým výběrem volně se povalujících upomínkových předmětů různé velikosti a tvarů přímo vybízí chodce k tomu, aby si nějaký ten „suvenýr“ odtud na památku odnesli.

   Možná samotné město v rámci rozvoje turismu podpoří akci Na památku z centrálního náměstí Ostravy! a každému návštěvníkovi Masarykova náměstí, jenž si s vítězným úsměvem bude odnášet kousek našeho nekvalitně zrekonstruovaného náměstí domů, ještě přelepí kámen logem Ostravy, aby nezapomněl…

  • další postřehy

  • Bílá kniha připomíná yettiho
  • Kuriózní a neviditelný přechod

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa