Začalo jaro – je čas na úklid v centru

Po zdlouhavé a pošmourné zimě je jarní sluníčko úžasný balzám na duši a přímo vybízí Ostravaky k procházce centrem města. Jako chodci ale již po pár metrech zjistíme, že procházka nebude až tak lehká a bezpečná záležitost, a k tomu, abychom provedli aspoň kratší pěší okruh centrem, musíme zdolat spoustu nástrah a překážek.

Je to bohužel smutný fakt, ale přímo v srdci našeho města je automobilová doprava na prvním místě a pohybovat se po ulicích města pěšky se chvílemi podobá boji o přežití.

Chybějící přechody

Narážíme na místa, která nejsou na vozovce viditelně označena bílými pruhy zebry nebo zde přechody pro chodce zcela chybějí a pak při přecházení vozovky riskujeme, že nás někdo zaručeně popoveze o pár metrů dále na kapotě svého auta. A při myšlence na to, že bychom poslali do školy či do nějakého kroužku v centru své dítě samotné, ho tam raději odvedeme sami, abychom nemuseli celou dobu trnout strachy, zda dojde v pořádku i zpátky domů.

Nejkritičtější místa můžeme vidět například přímo u Domu kultury města Ostravy na tramvajové zastávce Krajský úřad, kde přechod pro chodce zcela chybí. Lidé nastupující i vystupující z tramvají se zde vrhají do vozovky mezi auta, aby mohli pokračovat ve své cestě. Další takovou ulicí je i ulice Československých legií, kde sice na začátku a na konci ulice přechody jsou, ale uprostřed ulice u Divadla Jiřího Myrona, kde je značný pohyb chodců, přechod již chybí. Takových problémových míst najdeme ve městě spoustu, jenom se rozhlédnout.

Auta parkující na chodnících

Další problém představují, pokud se vydáme na procházku pěšky, parkující auta přímo na chodnících. Ty musíme obcházet a vyhýbat se jim. Názorným příkladem může být ulice Stodolní, kde ve všední den uděláme nejlépe, když půjdeme raději přímo po cestě, a nemusíme se tak zdržovat kličkováním kolem parkujících vozů na chodníku. Možná by v ulici měla být dopravní značka Chodcům vstup zakázán a byl by celý problém vyřešen.

Jarní úklid

S přicházejícím jarem máme všichni tendenci si doma pořádně uklidit. Pojďte i vy, samotní úředníci Moravské Ostravy z odboru místního hospodářství, dopravy a obchodu, s námi na jarní procházku (nikoli na projížďku autem) do ulic v centru a hned budete vědět, kde je rozbitý chodník, kde je potřeba opravit či přidat přechod, a můžete také hned zahájit jarní úklid.

Také vás trápí chybějící přechody, rozbité chodníky a parkující auta na chodnících?
Napište nám na redakce@ostravak.info nebo přímo kontaktujte úřad příslušného městského obvodu a požádejte jej, aby dal věci do pořádku a zahájil jarní úklid ve městě!

-red-

III/2017

 1. Autor: Tencokida Hnuj

  20.4.2010 - 9.29

  Divme se slepým městským strážníkům. Že si na těchto chodnících a přechodech zatím ještě nezlomili nohu.Patří jim můj obdiv. Neboť i pro mne, takto člověka zraku ostřížího, není mnohdy snadné najíti chodník, kterým bych se mohl dopraviti domů zcela bezpečně a bez úhony.
  Ach, ta nesnesitelná lehkost bytí Ředitele městské policie Ostrava !

Vložení komentáře


Další články

 • Kultura Masarykova náměstí: srdce města, nebo místo „balkánské kultury“?
 • Podpora občanů prodejny Zdravá výživa
 • Mrtvé dědictví. Kdo přebírá zodpovědnost?
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru II.
 • Co trápí obyvatele Fifejd?
 • Aupark: investor natahuje lhůty, město je k němu stále tolerantní
 • Stromy do města patří, pane primátore! Kácení už bylo dost – bez zeleně město umírá
 • Jan Becher je nejenom ředitelem Domu knihy Librex v Ostravě, ale i sympatickým Ostravanem
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru
 • Ostravak vyzývá: Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet
 • Editorial VI/2010
 • Opět tři vykřičníky, a čím dál tím dražší
 • Postřehy

  • Bílá kniha připomíná yettiho

  • Je to určitě velmi zajímavý projekt. Bílá kniha ostravské kultury, která „vznikla“ jako součást kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015, si klade za cíl podat přehledný souhrn základních informací o historii a současnosti ostravské kultury. Publikace, na níž se podílelo dvaačtyřicet autorů, je od druhé poloviny loňského roku prezentována na reklamních poutačích v ulicích města s tím, že bude k dostání v říjnu 2009.

   Nejeden Ostravak by si ji jistě rád koupil a po prostudování jí vyhradil pěkné místečko ve své knihovně. Jenže, to by Bílá kniha nesměla připomínat yettiho. Stejně jako o sněžném muži se totiž i o ní hodně mluví, ale nikdo ji zatím neviděl. „Kniha zatím vyšla v omezeném počtu výtisků jako nepovinná příloha přihlášky Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Její běžnou distribuci připravujeme a budeme vás o ní informovat,“ píše se už delší dobu na stránkách projektu Ostrava 2015.

   Nejsme i my samotní Ostravané snad součástí přihlášky na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a nemáme nárok našeho yettiho vidět a pomoci při jeho realizaci? Pokud se ale jedná pouze o kandidaturu ostravského magistrátu, pak máme smůlu a musíme dále čekat, až nám město ukáže hotovou knihu o nás a našem městě.

  • další postřehy

  • Kuriózní a neviditelný přechod
  • Nešvar měsíce

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa