Základem demokracie je svobodný přístup k informacím

Pan primátor města Ostravy si vybírá sdělovací prostředky, kterým bude sdělovat informace Není snad základem demokracie svobodný přístup k informacím? Redakce Ostravaka chtěla pro své čtenáře a obyvatele Ostravy získávat veškeré dostupné informace týkající se činnosti magistrátu.

Minulý měsíc jsme požádali magistrát města o zasílání veškerých tiskových zpráv, které město vydá, a o zasílání informací ohledně chystaných tiskových konferencí.

Magistrát města nám odpověděl následujícím sdělením:
„Zákon o obcích stanoví, že obce jsou povinny informovat veřejnost o činnosti obce, za což odpovídá starosta. Primátor města Ostravy v tomto směru spolupracuje s vybranými zástupci sdělovacích prostředků a organizuje tiskové konference. Jelikož zákon o obcích, ani jiný zákon, statutárnímu městu Ostrava neukládá povinnost obesílat pozvánkami nebo tiskovými zprávami všechny zástupce sdělovacích prostředků, rozhodli jsme se, po vyhodnocení současného stavu, Vaší žádosti nevyhovět.“

Nevíme sice, co je myšleno „současným stavem“, ale celkem nás zaráží, jak si pan primátor, který je voleným představitelem města samotnými občany, může dovolit v demokratickém světě vybírat zástupce sdělovacích prostředků, se kterými bude spolupracovat, a se kterými naopak spolupracovat nebude. Tím, že je Ostravak časopis s Ostravaky o Ostravě, jako by si pan primátor vybral, že nebude spolupracovat s občany a nebude jim sdělovat informace, na které mají právo. Časopis Ostravak, který se snaží být sice kritický, ale zároveň objektivní, by podle nás měl mít informace týkající se činnosti magistrátu města Ostravy jako první. Máme dvacet let po sametové revoluci, a nepřijde Vám to stejně jako nám smutné a zároveň špatné pro nás Ostravaky?

Co na to právník?
Obecně se odpověď jeví jako zcela zjevně v rozporu s ústavně zaručenou rovností a zákazem diskriminace, protože pokud si město (primátor) vybírá, komu informace sdělí a kdo tedy bude informován o dění ve městě, tak je to v rozporu se základními principy, jež mají spočívat v tom, že veřejnost (občané obce) se bude dostávat objektivně ke všem informacím tak, aby tím byla zaručena jakási kontrola veřejné správy.
Navíc si myslím, že dotaz redakce si vyložili po svém. Myslím si, že Ostravak nechtěl, aby mu posílali pozvánky, pouze aby měl informace, kdy proběhne nějaké tiskové prohlášení nebo konference, což by se například dalo zveřejňovat na webových stránkách města.


Rovněž jsme chtěli, vám čtenářům, přinést rozhovor s panen primátore na téma: Jak se žije Ostravakům v Ostravě. Pan primátor, bohužel rozhovor s námi odmítl.

-red-

IV/2010

 1. Autor: Tencokida Hnuj

  16.5.2010 - 12.10

  ….známým, občany vyhledávaným médiem. Za to dám ruku do ohně. A přeji Vám, ať se Vám to podaří co nejdříve. A Ostravě přeji, ať v tom čase je primátorem nějaký slušný člověk.
  P.S. No holt nejste bigotním, vlezdoprdelnickým plátkem, který jako svou hlásnou troubu vydává za peníze daňových poplatníků byrokracie ma ostravské radnici. To by Kajnar byl u Vás pečený vařený. A kdybyste udělali tak dvakrát do roka raut – no jéje ! Ty pan Kajnar nejraděj. Hlavně ty , pořádané jeho politickým rivalem – zastupitelem za ODS M. Lesníkem. Asi proto kývl na to, že pan Lesník si každoročně schvaluje a uděluje v zastupitelstvu grant placený daňovými poplatníky – sám sobě. Chtělo by se téměř říct – Národ sobě. Neb v zastupitelstvu sedí lidi z ODS, ČSSD, KSČM. No prostě: Metastázy na radnicích celého světa, spojte se ! Tedy v tom nelehkém úkolu, jak naložit s penězi daňových poplatníků. Zleva zprava, ateisti i věřící.

 2. Autor: Ostravak ze Slezska

  6.7.2010 - 12.11

  Omlouvám se, že reaguji mimo téma, nicméně hodně zajímavých informací lze zjistit už jen z přepisů jednotlivých jednání zastupitelstva magistrátu města, které jsou volně dostupné na webových stránkách. Minule jsem se velice pobavil, když jsem si přečetl, jakým způsobem se rozhodovalo a hlasovalo o přijetí aktualizované verze přihlášky do projektu Evropské hlavní město kultury. Takové množství neschopnosti, alibismu, hlouposti a nekompetentnosti na jednom místě, to se zkrátka hned tak nevidí (samozřejmě s výjimkou Ostravy). Až mne téměř napadá, že pan primátor Ing. Petr "Knihovny jsou přežitek" Kajar asi nechtěně, nicméně splnil alespoň jeden (chtělo by se napsat, že současně i jediný) ze svých volebních závazků vůči občanům města. A to vytvořit v centru města jeden "opravdu velký zábavní park". Alespoň já osobně tedy neznám lepší zábavní park, než je "náš" magistrát. Jsem nesmírně rád, že existuje alespoň tento jeden časopis kritický vůči zdejším papalášům. A mou jedinou nadějí u těchto voleb je to, že někteří jeho autoři budou s nějakým slušným programem kandidovat pod hlavičkou nějakého na pražském vedení totálně nezávislého lokálního politického uskupení, jinak opravdu nevím, koho volit. Ještě jednou díky a zůstaňte takoví, jací jste!

Vložení komentáře


Další články

 • Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází
 • Rozbité Masarykovo náměstí – Alibismus pánů radních
 • Rozhovor s Vendulou Krčmářovou, vedoucí Ostravské pobočky Arnika
 • 1st International School of Ostrava – Pohádkový sen každého podnikatele
 • Základem demokracie je svobodný přístup k informacím
 • Reakce společnosti Sareza a čtenářů na náš článek
 • Editorial V/2010
 • Kdo udělá pořádek na Stodolní?
 • Pan primátor se mýlí – Ostravak není součást předvolební parlamentní kampaně
 • Postřehy

  • Když se chce, všechno jde

  • 025 (1 of 1)

   Díky aktivitě Ostravaka máme nejenom nastříkané některé nové zebry v centru, ale městský obvod odstranil i dopravní značku u neviditelného přechodu pro chodce u Kuřího Rynku a na Nádražní ulici v centru přibyla nová lampa osvětlující přechod, která zaručeně zvýší bezpečnost chodců v nočních hodinách. Jaro teprve začalo a my doufáme, že tímto úklid města zdaleka neskončil.

   Škoda jen, že na tyto nešvary páni úředníci nepřišli sami, přestože je to jejich povinností. Je asi pro ně pohodlnější, když je na některé věci upozorní samotní Ostravaci a pak teprve dají do pořádku to, co už měli mít uděláno dávno. Sám Ostravak bude dále poukazovat na nešvary ve městě, protože podobných nešvarů potkáváme na ulici v Ostravě denně mnoho. Pokud víte i vy o nějakém nešvaru, nebojte se nám ho poslat!

   -red-

   IV/2010

  • další postřehy

  • Ve městě bude lékařská fakulta
  • Nešvar měsíce
  • Yetti se konečně zjevil: Bílá kniha už vyšla
  • Proč a jakým právem Jiří Paroubek zcela paralyzoval dopravu v Ostravě?

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa