Základem demokracie je svobodný přístup k informacím

Pan primátor města Ostravy si vybírá sdělovací prostředky, kterým bude sdělovat informace Není snad základem demokracie svobodný přístup k informacím? Redakce Ostravaka chtěla pro své čtenáře a obyvatele Ostravy získávat veškeré dostupné informace týkající se činnosti magistrátu.

Minulý měsíc jsme požádali magistrát města o zasílání veškerých tiskových zpráv, které město vydá, a o zasílání informací ohledně chystaných tiskových konferencí.

Magistrát města nám odpověděl následujícím sdělením:
„Zákon o obcích stanoví, že obce jsou povinny informovat veřejnost o činnosti obce, za což odpovídá starosta. Primátor města Ostravy v tomto směru spolupracuje s vybranými zástupci sdělovacích prostředků a organizuje tiskové konference. Jelikož zákon o obcích, ani jiný zákon, statutárnímu městu Ostrava neukládá povinnost obesílat pozvánkami nebo tiskovými zprávami všechny zástupce sdělovacích prostředků, rozhodli jsme se, po vyhodnocení současného stavu, Vaší žádosti nevyhovět.“

Nevíme sice, co je myšleno „současným stavem“, ale celkem nás zaráží, jak si pan primátor, který je voleným představitelem města samotnými občany, může dovolit v demokratickém světě vybírat zástupce sdělovacích prostředků, se kterými bude spolupracovat, a se kterými naopak spolupracovat nebude. Tím, že je Ostravak časopis s Ostravaky o Ostravě, jako by si pan primátor vybral, že nebude spolupracovat s občany a nebude jim sdělovat informace, na které mají právo. Časopis Ostravak, který se snaží být sice kritický, ale zároveň objektivní, by podle nás měl mít informace týkající se činnosti magistrátu města Ostravy jako první. Máme dvacet let po sametové revoluci, a nepřijde Vám to stejně jako nám smutné a zároveň špatné pro nás Ostravaky?

Co na to právník?
Obecně se odpověď jeví jako zcela zjevně v rozporu s ústavně zaručenou rovností a zákazem diskriminace, protože pokud si město (primátor) vybírá, komu informace sdělí a kdo tedy bude informován o dění ve městě, tak je to v rozporu se základními principy, jež mají spočívat v tom, že veřejnost (občané obce) se bude dostávat objektivně ke všem informacím tak, aby tím byla zaručena jakási kontrola veřejné správy.
Navíc si myslím, že dotaz redakce si vyložili po svém. Myslím si, že Ostravak nechtěl, aby mu posílali pozvánky, pouze aby měl informace, kdy proběhne nějaké tiskové prohlášení nebo konference, což by se například dalo zveřejňovat na webových stránkách města.


Rovněž jsme chtěli, vám čtenářům, přinést rozhovor s panen primátore na téma: Jak se žije Ostravakům v Ostravě. Pan primátor, bohužel rozhovor s námi odmítl.

-red-

IV/2010

 1. Autor: Tencokida Hnuj

  16.5.2010 - 12.10

  ….známým, občany vyhledávaným médiem. Za to dám ruku do ohně. A přeji Vám, ať se Vám to podaří co nejdříve. A Ostravě přeji, ať v tom čase je primátorem nějaký slušný člověk.
  P.S. No holt nejste bigotním, vlezdoprdelnickým plátkem, který jako svou hlásnou troubu vydává za peníze daňových poplatníků byrokracie ma ostravské radnici. To by Kajnar byl u Vás pečený vařený. A kdybyste udělali tak dvakrát do roka raut – no jéje ! Ty pan Kajnar nejraděj. Hlavně ty , pořádané jeho politickým rivalem – zastupitelem za ODS M. Lesníkem. Asi proto kývl na to, že pan Lesník si každoročně schvaluje a uděluje v zastupitelstvu grant placený daňovými poplatníky – sám sobě. Chtělo by se téměř říct – Národ sobě. Neb v zastupitelstvu sedí lidi z ODS, ČSSD, KSČM. No prostě: Metastázy na radnicích celého světa, spojte se ! Tedy v tom nelehkém úkolu, jak naložit s penězi daňových poplatníků. Zleva zprava, ateisti i věřící.

 2. Autor: Ostravak ze Slezska

  6.7.2010 - 12.11

  Omlouvám se, že reaguji mimo téma, nicméně hodně zajímavých informací lze zjistit už jen z přepisů jednotlivých jednání zastupitelstva magistrátu města, které jsou volně dostupné na webových stránkách. Minule jsem se velice pobavil, když jsem si přečetl, jakým způsobem se rozhodovalo a hlasovalo o přijetí aktualizované verze přihlášky do projektu Evropské hlavní město kultury. Takové množství neschopnosti, alibismu, hlouposti a nekompetentnosti na jednom místě, to se zkrátka hned tak nevidí (samozřejmě s výjimkou Ostravy). Až mne téměř napadá, že pan primátor Ing. Petr "Knihovny jsou přežitek" Kajar asi nechtěně, nicméně splnil alespoň jeden (chtělo by se napsat, že současně i jediný) ze svých volebních závazků vůči občanům města. A to vytvořit v centru města jeden "opravdu velký zábavní park". Alespoň já osobně tedy neznám lepší zábavní park, než je "náš" magistrát. Jsem nesmírně rád, že existuje alespoň tento jeden časopis kritický vůči zdejším papalášům. A mou jedinou nadějí u těchto voleb je to, že někteří jeho autoři budou s nějakým slušným programem kandidovat pod hlavičkou nějakého na pražském vedení totálně nezávislého lokálního politického uskupení, jinak opravdu nevím, koho volit. Ještě jednou díky a zůstaňte takoví, jací jste!

Vložení komentáře


Další články

 • 1st International School of Ostrava – Pohádkový sen každého podnikatele
 • Pan primátor se mýlí – Ostravak není součást předvolební parlamentní kampaně
 • Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází
 • Rozbité Masarykovo náměstí – Alibismus pánů radních
 • Reakce společnosti Sareza a čtenářů na náš článek
 • Editorial V/2010
 • Základem demokracie je svobodný přístup k informacím
 • Rozhovor s Vendulou Krčmářovou, vedoucí Ostravské pobočky Arnika
 • Kdo udělá pořádek na Stodolní?
 • Postřehy

  • Yetti se konečně zjevil: Bílá kniha už vyšla

  • V polovině dubna proběhla médii zpráva, že  konečně vyšla Bílá kniha alias Yetti, o které Ostravak psal v minulém čísle časopisu.

   Jsme rádi, že je kniha konečně na světě, jenom si říkáme, jestli by to příště nešlo udělat lépe. Slibovat lehkovážně občanům, že kniha bude v prodeji na podzim 2009, a přitom se na pultech objeví s půl ročním zpožděním, nám připadá vůči Ostravakům velmi nefér. Přitom by stačilo tak málo, zodpovědně si stanovit reálný termín, kdy má kniha vyjít a pouze jej dodržet.

   Kniha je spojena s kandidaturou města o titul Evropského města kultury 2015, a právě samotné město Ostrava by mělo být vzorem všem a plnit slíbené termíny. Pokud si magistrát dělá legraci z občanů v takových  malých věcech, tak potom se až bojíme domyslet, jak to vypadá na městě při závažnějších rozhodnutích.  Nebylo by to u nás v Ostravě hned lepší, kdyby si páni radní od příště začali zodpovědně plnit včas slíbené úkoly, nebo si začali dávat reálnější termíny?

   Kde můžete Bílou knihu získat?
   Knihu můžete zakoupit ve všech Ostravských informačních centrech a  dále je distribuována po celé ČR například v síti Knihcentrum. Bílá kniha alias yetti stojí 290 korun.

  • další postřehy

  • Nešvar měsíce
  • Proč a jakým právem Jiří Paroubek zcela paralyzoval dopravu v Ostravě?
  • Když se chce, všechno jde
  • Ve městě bude lékařská fakulta

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa