Zdražení MHD versus Akce SMOG!!!

Od ledna 2011 došlo nejenom ke zdražení MHD v Ostravě, ale také nově k zavedení MHD zcela zdarma v době smogové situace tzv. AKCE SMOG!!!

Na jedné straně budeme platit více za městskou dopravu, přestože klesá počet cestujících a lidé jezdí v Ostravě čím dál více auty, a na straně druhé můžeme v některých dnech jezdit po Ostravě zcela zdarma. Nepřipadne vám to tak trochu absurdní?

Městská doprava v Ostravě zdražila jako v jediném větším městě. V jiných městech – jako např. v Praze, Brně, Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Hradci Králové a v Olomouci – zůstávají ceny jízdného pro rok 2011 stejné jako loni. Ostravský magistrát argumentuje tím, že město nemá více peněz na dotování hromadné dopravy, a musí tedy zdražovat jízdné, přestože počet cestujících postupně výrazně klesá. V rozmezí let 2005 až 2009 klesl počet cestujících MHD v Ostravě téměř o deset procent, a lidé tak dávají přednost osobním autům stále více. Proč se DPO společně s magistrátem tomu nesnaží zabránit a jenom přihlížejí tomu, jak každoroční zdražení jízdného sníží počet cestujících asi o jedno procento? Myslíme si, že by město naopak mělo nalákat obyvatele na to, aby více využívali MHD než auta, a to především kvůli zlepšení kvality ovzduší v Ostravě.

Z denního tisku se ale dozvíte, že samotný primátor pan Petr Kajnar si nedokáže vysvětlit stále větší nechuť Ostravanů cestovat hromadnou dopravou, přestože podle jeho vyjádření máme velmi kvalitní síť MHD, možná nejluxusnější v celé republice, „a ti lidé“ (myslel tím nás občany) to prostě nevidí. A co se týká způsobu propagace, tak se domnívá, že naše veřejná doprava se propaguje sama tím, že je a vidíme ji kolem sebe. Takový marketing je podle něho dostačující.

Mě – jakožto každodenního zákazníka MHD v Ostravě – vyjádření pana primátora Petra Kajnara o ostravské „nejluxusnější“ městské dopravě přivádí k záchvatu smíchu a zároveň mě utvrzuje v tom, že pan primátor určitě nejezdí z Poruby (kde má přece trvalé bydliště) do práce tramvají či autobusem!

Na zasedání zastupitelstva 15. prosince 2010 bylo schváleno, že v době smogové situace bude městská hromadná doprava v zónách 1 až 4 zcela zdarma. Jedná se o opatření, které by mělo pomoci ve dnech, kdy koncentrace prachu v ovzduší vysoce překračuje povolené limity. Nikdo nedokáže odhadnout, kolik bude inverzních dnů v roce 2011, a proto nelze nyní přesně vyčíslit částku, kolik toto opatření ve finále bude stát město Ostravu. Již teď se ale hovoří o odhadované ztrátě v desítkách milionů korun. Zvláštní je, že vedení města přistoupilo ke zdražení jízdného, protože nemá peníze, ale financovat městskou dopravu v době smogu zdarma si dovolit může.

K čemu vlastně tato akce bude? Magistrát města věří tomu, že tato akce přesvědčí motoristy, aby v době smogových situací nechali auta doma a cestovali veřejnou dopravou zdarma. Není to tak trochu naivní představa?

Podle opozičních zastupitelů města hnutí Ostravak ale nebude mít opatření města patřičný dopad a lidé neomezí cestování auty. Městská doprava zadarmo špinavé ovzduší téměř nezlepší, místo toho by mělo město přijmout tvrdší opatření např. zákaz vjezdu automobilů do určitých částí města. A navíc to velmi znevýhodňuje ty, kteří využívají hromadnou dopravu denně a mají tzv. dlouhodobé časové jízdenky. Lidé, kteří mají tento druh jízdenky a jsou stálými klienty MHD, jsou odměňováni tím, že musí platit nejenom dražší jízdné, ale platí hlavně jízdné i v době, kdy je doprava pro všechny ostatní zdarma. A kdo zaplatí provozovatelům městské dopravy ztrátu za dopravu zdarma v době smogu? Město? Ne, přece my, kteří máme dlouhodobé síťové jízdenky. (red, foto: Drahoslav Ramík)

 1. Autor: Petr

  24.2.2011 - 12.53

  ja si osobne vsimam jedne veci, kdyz je akce smog, aut je ve meste stejne a v MHD je stejne lidi. takze vysledek zadny. na jednu stranu Kajnar neda DPO ani o korunu navic (zdrazi proto jizdne) a vzapeti vydava desitky milionu korun na akci SMOG, kterou nikdo nechtel a nikdo nechce. Drtiva vetsina lidi co dojizdi do prace a pouziva MHD maji dlouhodobe jizdenky. Toho kdo jezdi autem tak nikdo, ani pan Kajnar nepremluvy, aby jezdil MHD v dobe smogu a proc? Mu nejde o cenu jizdneho MHD a uz vubec ne ho nenalaka MHD zdarma, nebot autem nejezdi kvuli cene, ale kvuli pohodli a casu (dojizdeni autem je vzdy drazsi jak MHD). Jsem velice ale velice zvedavy jak Kajnar spetne obhaji rozhodnuti o MHD zdarma a jaky statistiky si pripravy. Predpokladam ze opet bude lhát.

 2. Autor: Tomáš T.

  25.2.2011 - 15.44

  Kdyz pominu financni naroky na to kolik to stoji, jestli to ma nejaky efekt a pod. tak nejvetsi problem cele akce jezdeni zdarma mi prijde v informovani obcanu o teto akci. Bezny den rano vstanu , neco vypiju a jdu do prace. Teprve z okna auta si v centru vsimnu ze tramvaje maji malou cervenou cedulku s oznacem smogove situace. Coz je uz pozde…..
  Me to jen pripadlo jako tah na volice pred volbama. A premyslel jsem jestli to neni diskriminacni vec, ze lide kteri maji predplatnou jizdenku tak ze se jim nevraci pomerna cast jizdneho. Neslo by to napadnout i u soudu?

 3. Autor: I.K.

  25.2.2011 - 16.02

  Mesíčně zaplatím za dojíždění do práce autem okolo 1200 Kč. Za jízdné v DPO bych zaplatil okolo 1000 Kč. Je to pro mne minimální rozdíl a to nepočítám pohodlí a možnost většího nákupu při jízdě autem. K dojíždění DPO bych přikročil při ceně měsíčního jízdného někde okolo 800 Kč. Tak to prostě je a nějaké smogové ježdění zdarma na to nemají nejmenší vliv.

 4. Autor: Kikinka

  25.2.2011 - 18.08

  Je to velice nespravedlivé. Já osobně jako student využívám dlouhodobou jízdenku a k čemu mi to je? Akorát platím stále víc a víc peněz. Doprava zdarma akorát zachraňuje zadky našim romským spoluobčanům, na které tak nemohou revizoři.

 5. Autor: Petrana.f

  25.2.2011 - 19.52

  pohoda… bezdomovci se alespoň projedou okružní trasou z konečné na konečnou a zasmradí a zašpiní celé emhádéčko. hlavně že si od 1.2. můžete koupit elektronickou tramvajenku za kilečko, ale výhodu to nemá žádnou, stejně jako celá městská doprava. Jo a ještě se přestalo v době smogu v t-busech topit, takže: fajněěěě, jen tak dál, ať si tež můžu kupit auto… Autoři paskvilu, styďte se, fuckt jste nám všem pomohli…

 6. Autor: Sarsie

  28.2.2011 - 22.00

  Tomáši, to není špatný nápad, kdyby se pod obžalobu podepsali všichni, kdo mají tzv. měsíčníky, to by mohlo být zajímavé. Taky ho mám i manžel a děti, a taky nás to štve.

 7. Autor: Sarsie

  1.3.2011 - 7.37

  Toto jsem našla na stránkách DPO: Důležité upozornění: Cestujícím, kteří se přepravují na dlouhodobou předplatní jízdenku ODIS, nebude za výše uvedené situace jízdné vráceno a nebude ani prodlužována platnost jízdenky (cena jízdenky již obsahuje slevu). Současně se nebude vracet jízdné ze zakoupených SMS jízdenek nebo označených jízdenek ODIS.

 8. Autor: Patrik

  1.3.2011 - 15.30

  Jak nikdo nechce? Já ji chci, měsíčník nemám a tudíž jezdím zdarma, miluju akci SMOG :) )

 9. Autor: Jiirka

  1.3.2011 - 16.45

  Patrik: Pro tebe se to možná vyplatí, ale do té doby, než poláci přestanou topit v kotlech a vítr to přinese k nám. A pak od jara do podzimu na jízdenkách zase proděláš :D kdy SMOG bude minimální..
  Jinak akce se hodí spíš pro děcka, kdy můžou jezdit skoro po celé Ostravě beztrestně zadara. Rodiče si radši vezmou auto…

 10. Autor: Tomas T.

  2.3.2011 - 10.37

  Ano, to jsem na strankach DPO cetl, ze nemame narok na vraceni penez a nebo prodlouzeni platnosti predplatni jizdenky. Otazka ale je jestli to je pravne podeprene, a jestli maji na to narok. Co vy na to? Je tady nejaky pravnik? Nebo aspon prava znaly? Pujdeme do toho?

 11. Autor: lochnessk

  2.3.2011 - 19.18

  Bohuzel nemam auto a jsem nuceny vyuzivat DPO, Tato nejkvalitnejsi integrovana sit je opravdu uzasna, cesta autem (ti co ho maji) do prace 15 minut a DPO od 45minut, vsechny spoje na sebe navazuji :-D ha ha ha. Clovek, ktery vymýšlí jizdni řády asi vuuuubec nejezdi DPO jinak by se asi davno obesil. tuto hura akci SMOG vyuziji maximalne lide, kteri bezne nevyuzivaji DPO a chodi do prace pesky. Osobne mam hodne kolegu,kteri kdyz je akce SMOG jezdi do i z prace busem. Ti co maji auta, DPO radeji nevyuzivaji, preplnene ranni spoje a navaznost je uchvatna. Doporucuji panum nahore – radnice i DPO, kdyby si zkusili jezdit mesic s DPO.
  k bodu ze stranek DPO: Současně se nebude vracet jízdné ze zakoupených SMS jízdenek nebo označených jízdenek ODIS – tak at v case SMOGU laskave jsou zablokovany vsechny oznacovace a nejde koupit ani SMS jizdenku.

 12. Autor: M.V.

  3.3.2011 - 14.14

  Myslím si, že doprava „ZDARMA“ v MHDO v OV je naprostý nesmysl, který se míjí zcela účinkem. Město za to doposud zaplatilo pouhých 16.000.000,-Kč. Dle mého názoru jsou to vyhozené peníze nás všech.
  Sousedka, která občas jezdí trolejbusem naopak v období smogové situace využívá auto !!! A proč? Tvrdí, že čas než dojde na zastávku a na zastávce je minimálně 15minut. A to je ten čas, který nechce trávit v prašném prostředí, kdy limity jsou překračovány xxkrát.
  Vedle soused nadává, že si platí měsíčník a období bezplatné jízdy jsou tramvaje plné bezdomovců a pochybných osobnosti. Podle mého názoru toto opatření nemá žádný efekt. Raději kdyby tyto milióny byly použity pro děti s obtížemi na ozdravné pobyty na horách.

 13. Autor: Radka

  3.3.2011 - 20.44

  Souhlasím zcela s článkem – dobře napsané. Jen k tomu, že klesá počet cestujících – my, kteří bydlíme na konci 8.obv. v Porubě, máme opačný dojem. Od doby, kdy tu začla fungovat část Technické univerzity a otevřel se Globus, narostl provoz aut a také pohyb cestujích mhd – a to výrazně. Běžně se stává, že nastupuji (chtěla jsem napsat, že nasedám, ale to už nee:-) 1. zast. za točnou Opavskou (takže na L.Podéště) – kolem poledne – autobus je nacpaný – studenti a nakupující z Globusu.A DPO ani nenapadne tuto trasu aspoň trochu posílit – stále stejný počet busů, se stále stejným intervalem, tzn – mimo špičku – 20 minut. A to už se nechci rozepisovat o tom, jak na sebe nenavazují večerní spoje – včera jsem jela z centra po 22.h – tramvaj č. 8 dojížděla na Svin.mosty zároveň s busem č. 36 – jede na Opavskou, a na vozovně dojíždí cca 1 minutu po odjezdu busu č. 40 – jede na Opavskou:-)))))))))sandy kopec. asi by pomohlo jediné – aby, ti kteří o tom tady rozhodují, začli jezdit mhd. Radka:-)

 14. Autor: Klára

  3.3.2011 - 22.34

  Co si myslíte o názoru, že akce SMOG je dotována ze sankcí do znečišťovatelů?

 15. Autor: Ruda

  20.3.2011 - 18.11

  To ještě pan primator asi nikdy nejel MHD do zony Hrabová,panečku toje kultura cestovani,hlavně při sřidani směn všichni do jedeneho autobusu jako dobytek ale jen kdo ma štesti ostatni musí čekat na další spoj ktery přemava dvakrat do hodiny.A nakonec nic jineho nezbiva jenom projit celou zonu pěšky až zastavce tramvaje,a když potřebujete odejit během směny nahodou k doktorovy tak to už vubec.Pak se divime že je plno aut a smog,ale všichni naši konšele kteři chodi střihat dalši pasky při otvirani novych provozu v zoně se nezajimaji vubec o to jak ta doprava tady vubec funguje,jinak už zatu dobu přibylo jenom tisice zaměstnancu ale autobus ani jeden navic….Ale spousta automobylu nebot nic jineho nam obyčejnym zaměstanancum v zoně Hrabova kteři tady chmeme pracovat nezbiva.Takže pani konšele 20milionu je možne využit lepe a posilit tak kde opravdu ma cenu. Pan primator KAJNAR at si přejede trasu do zony Hrabova jako každy kdo použiva MHD do prace apak muže mluvyt o nechuti použivat hromadnou dopravu.

 16. Autor: Karel

  4.4.2011 - 18.52

  Dámy a pánové, myslím si, že se o věci diskutuje jen proto, že nemáme jiné hodnověrné údaje, kterými by bylo prokazatelně argumentováno, jako třeba porovnatelné sčítání cestujících a dopravy. Ovšem tajenka je možná taková, že sčítání existuje („bo jak na to přijde taky hňup, jako ja, tak na to příjdou i chytré hlavy“), ale nechtějí nám, nebo jen někomu říci, jak to skutečně je. Měli byste se novináři snažit…

 17. Autor: Hynek

  5.9.2011 - 9.26

  A já bych se s Vámi podělil o jiný postřeh a to o náročné práci revizorů.
  Vždy jsem tyto lidi obdivoval a opravdu jim nezáviděl jejich práci. Toto je ale minulost, takže to napíšu od začátku.
  Dne 5.9. 2011 jsem jel tramvají z Hlavního nádraží do centra města, hned po uzavření dveří se zvedli dva pánové a začli kontrolovat jízdenky. Připravil jsem si měsíčník a rozhlédl se po skoro prázdné tramvaji. Kontrola probíhala klidně a svižně. Pozoroval jsem dvě rómské ženy které se při nástupu sobě vlastním hlučným způsobem bavily. Tyto při pohledu na revizory ztichly a já zvědavě přihlížel probíhající kontrole. Udivilo mě, že ani jeden ze dvou revizorů je nevyzval ke kontrole dokladů a oba je přehlédli jak družstevní lán. Zeptal jsem se tedy jednoho z revizorů proč tyto ženy nekontroluje a bylo mi sděleno, že se mám starat o sebe, že do toho mi nic není.
  Jelikož jsem toto nezaznamenal poprvé ptám se: Je toto obdoba akce SMOG? Je toto doporučený způsob kontroly? …………………..nezavání to rasismem?
  Všímejte si i vy ostatní jak u nás v Ostravě platí dva různé metry a podělte se.

 18. Autor: Tomáš

  5.9.2011 - 22.50

  Asi mám štěstí na poctivé revizory, ale vidím že kontrolují všechny. V 17 jsem viděl jak sepsali s jedním pokutu teď v srpnu. V 3 někdy v červnu s jednou paní s asi desetiletým klukem. Kdysi dávno v 1 hezký úlovek maminku s dvěma kluky a jednou holkou, jen dítě v kočárku jelo legálně zdarma. Nikdy jsem neviděl, že by někoho vynechali.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa