Zlepšení vzhledu města = kácení zdravých stromů

6.10. 2010 - Polovina léta, vrcholné vegetační období. Pondělí ráno. Jdeš centrem Ostravy, zabočíš ke Katedrále Božského Spasitele. Slyšíš motorové pily. Nevěříš svým uším. Už zase? Tady? Jdeš blíž. Věř očím. Na zemi před katedrálou leží rozřezané dva ze tří vzrostlých zdravých zelených stromů. Slzy vzteku a bezmoci v očích – není to poprvé, kdy ve městě, které ještě nedávno mělo nejvíce zeleně na obyvatele v republice, probíhá svévolné a systematické vymycování stromů. Doufáš, že alespoň ten třetí před ní nechají růst a zmírňovat hovadsky jedovaté ovzduší statutárního města Ostravy. Hodinu poté je na zemi rozřezán i on. Zhruba týden před ním padly dva kaštany po levé straně katedrály.

KÁCENÍ ZDRAVÝCH STROMŮ

KÁCENÍ ZDRAVÝCH STROMŮ

Pak už se několik dní před katedrálou jen rozbíjí beton, bourá, rýpe v zemi. Proč? Hledáš informace. Den dva. Pak narazíš na internetových stránkách obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v Aktualitách na zprávičku z 18. července 2010. Raduj se – obvod se rozhodl vybudovat před katedrálou nový parkovací systém. Proč? Cílem této investiční akce je zlepšit vzhled i systém parkování v centru Ostravy u Katedrály Božského Spasitele,“ praví zpráva. Je důležité zlepšit vzhled PARKOVIŠTĚ – i kdyby se tím měl zhoršit vzhled a ovzduší MĚSTA.

V čem bude parkování lepší než to, které bylo na náměstí Msgre. Šrámka dosud? „V rámci akce dojde k odvodnění ploch a náměstí dostane nový povrch ze zámkové dlažby. ,Věřím, že se nám podaří zkrášlit jedno z nejdůležitějších náměstí v Ostravě, kterému navíc vévodí největší katedrála na Moravě a ve Slezsku,¢ říká starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil.“ Svérázné představy o zkrášlování. Stromy hyzdí – zámková dlažba na holém náměstí krášlí. Ostatně – to vyzkoušeli už na Masarykově náměstí.

KÁCENÍ ZDRAVÝCH STROMŮ

KÁCENÍ ZDRAVÝCH STROMŮ

Dobrá. Tedy auta především. Bude více parkovacích míst v centru. Říkáš si. Nebude. Podle internetových stránek firmy Garáže Ostrava, a. s., která se na akci zároveň s městem podílí a jíž parkoviště patří, měla dosavadní parkovací plocha 66 míst. Co praví zpráva obvodu o zlepšování a zkrášlování? Po kompletních úpravách bude k dispozici jednapadesát parkovacích míst, z toho tři parkovací stání budou moci využívat pouze osoby zdravotně a tělesně postižené.“ Pro to, aby ubylo 15 parkovacích míst, bylo třeba pokácet pět vzrostlých stromů. V centru města. Kde jsou vzrostlé stromy ohroženým druhem.
Má to logiku? Má to etiku? Má to důvod? Řešení – nápravu? Má. Zpráva obvodu dále praví: „Zároveň investiční akce počítá s odstraněním stávajícího objektu veřejných WC, který také bude nahrazen parkovacími místy. Investiční akce rovněž zahrnuje kácení vybraných dřevin a výsadbu nových. Na rekonstruovaných plochách kolem katedrály bude vysázeno sedm kusů višně křovité.“ Výborně. Je čím umlčet hloupé občany. Vždyť je před volbami. SEDM stromů místo PĚTI – to je přece zlepšení. Nebo není?

Jak velké budou nově vysázené višně? Višeň křovitá – hledáš další informace. A doufáš, že nejsou pravdivé. Višeň křovitá je ozdobná dřevina dorůstající maximální výšky 50 až 100 centimetrů.“ Jiná informace uvádí 150 až 180 centimetrů. Podle fotografií se zdá, že jde o tytéž stromky, které byly před pár lety vysázeny po pravé straně katedrály. Vybavuješ si je. STROMY by je nazval jen velký optimista. A po některých z nich už zbylo zase jen prázdné místo. Neuchytily se a uschly…

Anežka Králová

 
KÁCENÍ ZDRAVÝCH STROMŮ

 1. Autor: Jiří

  15.10.2010 - 17.32

  Stále ta samá, ohraná písnička :( (

 2. Autor: David

  20.12.2010 - 20.35

  Kdyby jen to: V sadech Milady Horákové (vedle Domu kultury, naproti Krajského úřadu) je nyní poznačeno oranžovou tečnkou velmi mnoho stromů k pokácení. Dá se s tím něco udělat, anebo se jen budeme dívat, jak se asi třetina parku změní v planinu?

 3. Autor: Lukáš

  25.2.2011 - 20.25

  Bohužel lidé jsou lhostejní. Nikoho to nezajímá. Pár lidí bude remcat, ale nikdo nezvedne prst a neřekne: Tak to teda ne, vy tlustí zkorumpovaní darebáci na radnici…to teda ne.

 4. Autor: Envy

  27.2.2011 - 22.23

  Jestli si ale vsimnete, delaji tu samy bordel. Vsechno, co je pro obcany spatne, oni nechaji udelat okamzite. Vsechno, jen aby oni meli prachy, oplacane tluste hovada a jen aby oni jezdili v porsche a meli desetimilionove vily. Je jim u p….., jestli se to nekomu libi.

 5. Autor: Anna

  18.3.2011 - 12.02

  Ukažte, prosím, „zkrášlené“ okolí Katedrály Božského Spasitele na začátku roku 2011. Místo stromů nehodící se bílé (nic v okolí bílé není, neladí s katedrálou) robusní betonové kvádry, které neslouží k žádnému účelu (např. k posezení), jsou špinavé a v místech 2 šroubů na horní straně rezavé, drolící se… Ať se na katedrálu dívám z jakékoli strany náměstí Msgre Šrámka, je to tristní pohled! Kdo za tuhle nepovedenou přestavbu nese odpovědnost? A kolik budou stát opravy těch příšerných bílých objektů půl roku po přestavbě? A kdo je zaplatí? Zodpovědní představitelé města by se ke svému „dílu“ měli vyjádřit! Stromy překážely (čemu nebo komu?), parkovacích míst je méně (ale jsou dražší), WC pro hosty města nemá náhradu. Zajímá mě (a spoustu dalších občanů Ostravy), nové zdůvodnění přestavby, když zkrášlení a zvýšení parkovacích ploch není pravdou!

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa