Zuzana Pospíšilová – autorka více než 80 knih pro děti

„Někdy se lidem přihodí něco, o čem se jim ani nezdálo.“

Zuzana Pospíšilová vystudovala na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně psychologii. Vždy ji lákala práce s dětmi, ale že bude jednou psát knížky pro děti, to ji nenapadlo.

Už jako malá holka milovala vyprávění svého otce, divadelního režiséra. Tatínek své příběhy líčil tak živě, že malá Zuzana spolu se svými dvěma mladšími sourozenci ani nedutala. A pravděpodobně toto živé vyprávění v ní zanechalo hluboké tvůrčí stopy. Vše vyšlo opět na povrch v době, kdy Zuzana Pospíšilová čekala svou druhou dceru Marušku a byla nucena zůstat doma kvůli rizikovému těhotenství. V té době byly starší dceři Aničce pouhé dva roky a udržet tak malé dítě v klidu, aby příliš nepřepínalo svou polehávající maminku, bylo opravdu těžké.

A právě tehdy, aniž si to uvědomovala, začala její éra spisovatelky. Vymýšlela pro svou dceru poutavé příhody a říkanky, které dokázaly u malé Aničky strhnout pozornost. Za podpory svého manžela se následně rozhodla, že své rukopisy začne posílat do různých nakladatelství. Trvalo zhruba rok, než přišel první úspěch. V roce 2004 vyšly Zuzaně Pospíšilové první pohádky v časopise Sluníčko a o rok později začaly vycházet i první knížky. Od té doby napsala přes 80 knih s pohádkami, příběhy a veršíky. Jejími hlavními kritiky – a zároveň obrovskou motivací – jsou její dvě dcery. Při psaní vychází také ze své profese psycholožky a snaží se do knih začlenit prvky, které rozvíjejí představivost a tvořivost dětí. Její knihy jsou veselé a plné obrázků. A právě doplněné ilustrace jsou dalším důležitým aspektem, na kterém si velmi zakládá. Je velmi těžké udržet pozornost malých dětí jen na mluveném slovu, a proto obrázky doplňují skoro každou dvoustranu jejích knih. Za dobu své tvorby se setkala s mnoha ilustrátory, někteří jí byli jen přiřazeni. Dnes si už své ilustrátory pečlivě vybírá a úzce s nimi spolupracuje. Mezi její oblíbené patří Markéta Vydrová a Drahomír Trsťan.

Některé její příběhy vyšly také v Čítance pro žáky druhých tříd základních škol (nakladatelství Fraus), jde například o Hádanky z knihy Hádám, hádáš, hádáme nebo Nová slova z knihy Hrajeme si s básničkou.

Zuzana Pospišílová vedle své profese psycholožky ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě a psaní knížek pro děti si ještě ráda najde čas na různá pozvání na besedy do knihoven. Tato pozvání přijímá s povděkem. Vždyť kde jinde se může autor dětské tvorby nechat inspirovat lépe než právě mezi svými malými čtenáři.

Pokud dětské knížky Zuzany Pospišílové ještě neznáte, můžete se nechat inspirovat na www.zuzanapospisilova.svet-stranek.cz.

(red)

Soutěž o knihu

Jmenujte pět libovolných názvů knih od autorky Zuzany Pospíšilové. Své odpovědi nám zasílejte poštou na adresu redakce nebo e-mailem do 20. března 2011. Pět vylosovaných bude odměněno pohádkovou knížkou.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa